Ana sayfa Haber Android 12 Beta 3 yayınlandı! İşte yenilikler…

Android 12 Beta 3 yayınlandı! İşte yenilikler…

Android 12 Beta 3, otomatik döndürmeyi işlemenin yeni ve çılgın bir yoluna sahip. Artı, sonunda kayan ekran görüntülerini destekleyecek.

0

Google, Android 12 için en son beta sürümünü tam zamanında yayınlıyor. Android 12 için Beta 3, kayan ekran görüntüleri gibi özelliklerle geliyor. Ayrıca uygulamalar için cihazda daha hızlı evrensel arama, gelişmiş otomatik döndürme ve daha fazlasını içeren özellikler eklemeye devam ediyor. Google, Android 12’nin bu sürümünün “Android 12 API’leri ve resmi SDK’ya” sahip olduğunu söylüyor. Bu, gelecek betalarda büyük özellik değişiklikleri olmaması gerektiği anlamına geliyor. Android 12’nin bir sonbahar sürümü için hala yolda olduğu anlamına gelmelidir.


İlginizi Çekebilir: Android’den iPhone’a WhatsApp bilgilerini aktarma (2019)


İŞTE ANDROID 12 BETA 3 ÖZELLİKLERİ

Android 12 Beta 3’teki en ilginç yeni özellik “daha iyi, daha hızlı otomatik döndürme”dir. Google, telefonu hangi yönde tutmaya çalıştığınızı belirlemek için artık ön kamerayı ve yüz algılamayı kullanıyor.

Android mühendisliğinden sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Burke, “Bu, özellikle kanepede veya yatakta uzanırken cihazlarını kullanan kişiler için faydalıdır. Bu, telefon yatay konumdayken yatakta yan yatabileceğiniz anlamına gelir. Ancak kamera yüzünüzü de yatay olarak görebildiği için portre modunda kalır.” şeklinde yazdı.

Burke, bu yüz algılamanın Android 12’nin “Private Compute Core”da yerel olarak gerçekleştiğini; bu nedenle görüntülerin hiçbir zaman cihazdan saklanmadığını veya gönderilmediğini vurguluyor. Burke “Android 12’nin önizlemesini ilk yaptığımda, Android Özel Bilgi İşlem Çekirdeğinin (APCC) ne olduğunu açıklamak için biraz zaman harcamak zorunda kaldım. Burası hassas veriler içerecek algoritmaları çalıştırmak için işletim sisteminin özel ve güvenli bir alanıdır” dedi.

APCC’nin orijinal duyurudaki önemi, Google’ın potansiyel olarak gizlilik endişelerini artırabilecek daha fazla Android özelliği oluşturmayı amaçladığına dair açık bir ipucuydu. Bu ipucunun gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz.

GECİKME YÜZDE 25 AZALIYOR

Burke, Google’ın ayrıca animasyonu ve yeniden çizimi optimize ettiğini söyledi. Ayrıca ML güdümlü bir hareket algılama algoritması eklediğini ifade etti. Otomatik döndürme gecikmesini yüzde 25 oranında azaltacağını iddia ediyor. Android’de otomatik döndürme, tarihsel olarak oldukça sarsıntılı ve farklı üreticiler arasında tutarsızdı.

Otomatik döndürme sihirbazı harikadır. Ancak muhtemelen Android kullanıcılarından en çok alkışı alacak olan özellik, kayan ekran görüntüleri oluşturmanın tutarlı olmasıdır.

Android 12, kamerayı veya mikrofonu sistem düzeyinde kapatmanıza izin veren yeni geçişlere sahiptir. Beta 3 ile artık işletme telefonunuzdan sorumlu kurumsal yönetici, bu geçişleri kontrol edebilece. Cihazınız için uygunsa, bunlara erişiminizi engelleyecektir.

Google ayrıca geliştiricileri, hem uygulamalarında hem de telefonun tamamında yeni bir cihaz üzerinde AppSearch arama motoru kullanmaya zorluyor. Geliştiriciler, cihaz genelinde veya diğer uygulamalarda evrensel arama için uygulamalarının hangi bölümlerinin dizine ekleneceğini seçecek.

İŞTE ANDROID 12 BETA 3 ALACAK TELEFON MARKALARI

Google ayrıca kısa süre önce Android 12’nin kullanıcıların indirmeyi bitirmeden önce oyun oynamaya başlamalarına izin vereceğini duyurdu. Ve Beta 2’de olduğu gibi, henüz ortaya çıkmamış daha küçük, duyurulmamış bazı ince ayarlar bekliyoruz. Beta 3, Oppo, Realme, Sharp, OnePlus ve diğerlerinden (ama tabii ki Samsung değil) küçük bir avuç cihazla birlikte bugün Pixel telefonlarına gelecek.

Android 12’nin son sürümüne gelince, önce Pixel telefonlara gelecek. Ancak bu üreticilerin bazılarını erkenden vurma durumu var. Google, Android güncellemeleri için sürüm temposunu iyileştiriyor. Ancak yine de iOS’ta gördüğünüz hıza asla ulaşamayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here