Ana sayfa Donanım AMD’nin Yeni 12nm Ryzen Dizüstü Yongaları İntel’i Zor Durumda Bırakacak!

AMD’nin Yeni 12nm Ryzen Dizüstü Yongaları İntel’i Zor Durumda Bırakacak!

0

AMD ve İntel arasındaki amansız mücadelede (12nm Ryzen dizüstü yongaları), şu an için İntel biraz daha önde görünüyor. Ancak AMD firmasının rekabeti böyle çok kısa sürede bırakmaya da niyeti yok. Hatta AMD için, İntel’in koltuğunu devirebileceği haberleri de yapılıyor.

CES 2019’da AMD; pazardaki ilk 12nm işlemcilerden bazılarını sunmak için İntel’in 14nm barikatının önüne geçmek isteyen 2. nesil 12nm Ryzen dizüstü yongaları açıkladı.

12nm Ryzen Dizüstü Yongaları, Rekabeti Kızıştıracak Mı ?

Bu amaçla AMD, neredeyse tamamı şirketin yeni 12nm Zen+ mimarisinden inşa edilmiş olan 15W U serisi ve 35W H serisi ürün serisinde Ryzen 3, Ryzen 5 ve Ryzen 7’yi piyasaya sürüyor.


Daha güçlü H serisi için, bir çift yeni yonga var: Ryzen 7 3750H, dört çekirdek / 2.3 GHz (saatte 4.0 GHz’e kadar çıkabilen) temel saat hızı. Ryzen 5 3550H ayrıca; dört çekirdekli / sekiz işlemcili bir işlemci, ancak 2,1 GHz ana hıza (3,7 GHz’ye kadar yükselebilir) ve Ryzen 7 3750H’nin onuna yalnızca sekiz GPU çekirdek eklenmiş hali.

Yeni çipler önümüzdeki aylarda dizüstü bilgisayarlarda görünmeye başlayacak. Eğer AMD, 2019 devam ettikçe ürün serisinde de bu tür bir ivmeyi devam ettirebilirse, işlemci alanında çok ilginç bir yıl olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here