Ana sayfa Haber Alibaba kurucusu Jack Ma listeden çıkarıldı

Alibaba kurucusu Jack Ma listeden çıkarıldı

Alibaba Kurucusu Jack Ma, Çin Devlet Gazetesi'nin girişimci liderleri listesinden çıkarıldı.

0

Çin’de yayın yapan Shanghai Securities News Alibaba kurucusu Jack Ma ile ilgili flaş bir hamle yaptı. Alibaba kurucu ortağı Jack Ma bir darbe daha aldı. Çin devlet medyası Salı günü adını ülkenin öncü teknoloji devleri listesinden çıkardı. Bu küçümseme onun Pekin’le ne kadar uzaklaştığının altını çiziyor.

Shanghai Securities News, yayınlanan bir ön sayfasında Çin’in en tanınmış iş adamı olan Jack Ma’dan bahsetmedi. Bunun yerine Huawei Technologies’den Ren Zhengfei, Xiaomi Corp’tan Lei Jun ve BYD’den Wang Chuanfu katkılarından dolayı övgü aldı.

Google, Stadia hizmetini kapatıyor

Salı günü Alibaba, son üç aylık kazançlarını rapor edeceği yayınlayacağını ifade etti. E-ticaret devi, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

ALİBABA KURUCUSU JACK MA’YI NEDEN LİSTEDEN ÇIKARDI?

Ma’nın mevcut sıkıntılarının katalizörü, 24 Ekim’de Çin’in düzenleyici sistemini patlattığı ifade etti. Ayrıca Fintech devinin listelemesinden sadece günler önce Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzının askıya alınmasına yol açan bir konuşmasıydı.

Düzenleyiciler o zamandan beri Alibaba ile teknoloji sektörüne bir anti-tröst araştırması başlattılar. Ant Group için daha sıkı düzenlemeler de gelecek.

MİLYARDER JACK MA BİR SÜRE KAYBOLDU

İlgi odağından uzaklaştığı bilinmeyen Ma, daha sonra yaklaşık üç ay boyunca halkın gözünden kayboldu. Nerede olduğu hakkında çılgınca spekülasyonlar tetikledi. Geçen ay 50 saniyelik bir video görüntüsü ile yeniden ortaya çıktı.

Shanghai Securities News, övdüğü bazı girişimcilerin eski, katı bir ekonomik sistemden kopma çabalarında olduklarını belirtti. Gazete bir zamanlar “pervasız kahramanlar” gibi davrandıklarını belirtti. Ancak şimdi “kalkınma kurallarına saygı duyan ve piyasa kurallarına uyan” girişimciler olduğunu belirtti.

Ma, Çin’in en zengin adamlarından biridir. Forbes, Jack Ma Foundation’ın yardım amacıyla 300 milyon ABD Dolarından fazlasını dağıttığını bildirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here