Ana sayfa Makale Akıllı telefon performansını artıran uygulamalar

Akıllı telefon performansını artıran uygulamalar

Akıllı telefonunuzun donanım ve yazılım bilgilerini görme, analiz ve performansını artırma gibi ihtiyaçlarınız için ideal uygulamalar.

0

ManageApps

Cihazlarda depolama alanının dolmaya yakın olmasının beraberinde getirdiği yavaşlama ve düşük stabilite sorunları son derece yaygın. Bu kapsamda iyi bir adım olarak akıllı telefonunuzdaki uygulamaları microSD’ye taşımak istiyorsanız ManageApps, sorunsuz bir tercih. Sadece taşıma değil backup özelliği de sunan uygulama ile ayrıca uygulamaların tükettiği veriyi, pili ve kullandığı depolama alanını detaylar eşliğinde görüyorsunuz. Arayüzün temizlenmesi gibi bir dizi ek özellik de sunan ManageApps, ücretsiz olarak birçok farklı özellik sunan, oldukça ideal bir yönetim uygulaması.

Android

Ücretsiz

 CPU X: Cihaz ve Sistem Bilgisi

Akıllı telefonunu aktif hale getirip yüklediğiniz uygulamalarla oldukça genel bir kullanım şekline sahip olabilirsiniz, ancak bazıları için detaylar önemlidir. CPU X: Cihaz ve Sistem Bilgisi uygulaması; CPU X, işlemci, çekirdek, hız, model, ram, kamera, sensörler vb. öğelerle cihazlar hakkında en eksiksiz bilgileri gösteriyor. Fikir alışverişinde bulunmak ve bilgi paylaşmak için dünyanın dört bir yanındaki akıllı telefon meraklıları ile görüşebilme imkânı da sunan uygulama, aktif bir soru sorup cevap alabilme fonksiyonu da sunuyor.

Android

Ücretsiz

Droid Hardware Info

Türkiye’de çok beğenilen bir uygulama olan Droid Hardware Info, Android’de cihaz, sistem, bellek, kamera, sıcaklık, pil ve sensör gibi detaylarla birlikte donanım özelliklerini gösteren bir uygulama. Akıllı telefonunuz ile ilgili tam bilgilendirme raporunu dışa aktarabileceğiniz uygulama ile aşağıdaki bilgilere ulaşmanız mümkün.

 • Cihaz: Model, Üretici Firma, Yonga Seti, Yapı Numarası ve Android OS sürümü.
 • Sistem: CPU mimarisi, Kart, Çekirdek Sayısı, İşlemci Hızı, CPU Özellikleri, Düzenleyici ve Kernel bilgisi. Bunların yanı sıra, mevcut CPU Kullanımı, Toplam çalışan işlemler ve her bir çekirdeğin saat frekansı.
 • Bellek: Toplam ve kullanılabilir RAM, yanı sıra cihazınızla ilgili Depolama bilgisi.
 • Kamera: Telefonunuzdaki birincil ve ikincil kameralarla ilgili detaylı bilgilendirme. Desteklenen çözünürlükler, odak modları ve Antibanding modları ile birlikte.
 • Sıcaklık: Akıllı telefonunuzun iç sıcaklığı.
 • Pil: Sağlık, mevcut seviye, güç kaynağı, sıcaklık, voltaj.
 • Sensörler: Gerçek zamanlı test ile cihazınızdaki tüm sensörler. 

Android

Ücretsiz

Device Info HW

Daha yoğun sistemsel bilgi detayı arayan Android kullanıcıları için benzersiz bir uygulama. Donanım ve yazılım bilgisi uygulamasında eksiksiz bilgilere ulaşıyorsunuz. Bu sayede akıllı cihazınızın bileşenlerinin tespit ediyorsunuz. Sadece son kullanıcı için değil geliştiriciler için de faydalı olacağını belirtelim.

Saf ve akıcı bir tasarımla gelen Device Info HW’de tıklanabilir birçok öğe mevcut, ayrıca başka bir sekme ya da menüye gidebilme özelliği de sunuluyor. Örneğin;

 • LCD için model, üretici bilgisi, renk testleri,
 • Ekran için ne kadar parmak desteklediği kontrolü,
 • Kamera için model, çözünürlüklük, bazı platformlar için otomatik netleme, API’ye göre yazılım gibi birçok detaya erişim,
 • İşlemci modeli, çekirdekler, kümeler, frekans hızları,
 • Grafik işlemcisi için opengl, uzantı listesi, vb.
 • Sistem’de Firmware kurulumu hakkında eksiksiz bilgi,
 • RAM’de LPDDR ve çalışma frekansı detayları,
 • Depolama kullanımı, temel pil bilgileri, şarj hızı, termal sensör sıcaklıkları, PMIC regülatör voltajlarının listesi ve daha birçok ayrıntı hakkında merak ettiğiniz her şeye bu uygulamayla erişiminiz mümkün.

Ayrıca çok daha profesyonel özellikler için ücretli bir versiyonu da mevcut.

Ücretsiz

Android

 RAM Cleanup

Daha fazla pil tasarrufu ve CPU’nun soğutulması ile cihazınızı hızlandırmak için belleği (RAM) boşaltmayı deneyebilirsiniz. İyi bir seçimdir. Bunun için özel olarak geliştirilmiş RAM Cleanup, küresel ölçekte ilgi gören, son derece beğenilen bir uygulama. Çok basit bir kullanım prensibine sahip olan uygulamada sisteminin ve performansın optimizasyonu için herhangi bir özel bilgiye ihtiyacınız yok. Bellek temizleme özelliği ile taramada, sistem kullanımında, oyun oynarken pil tasarrufu sağlanıyor. Bu sayede cihazınız daha hızlı çalışıyor.

Kullanım oranının eşik değerinin aşılmasının fark edilmesi ile otomatik temizleme işlevi gibi bir dizi ekstra fonksiyon; metin, arka plan, ön plan ve animasyon için renk ayarları gibi çok daha uygulamayla bağdaştıramadığınız bir başka özellikle geliyor. Özel temizlik için kısayol kullanımı sempatik görünüyor. Genel itibarıyla başarılı, tavsiye ediyoruz. 

Ücretsiz

Android

Fast Optimizer 

Ön belleğin temizlenmesi, Android cihazlarda gözle görülür performans artışı sağlayabilir. Fast Optimizer, işte bu alandaki ihtiyaca yönelik oldukça iyi bir uygulama. İşlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştiren uygulamanın hıza odaklananların hoşuna gitmemesi mümkün değil. Ücretsiz olduğu gibi yoğun reklam gösterimleri de içermiyor. Genel itibarıyla işlemci hızını artırıyor, pilin şarj dayanıklılık süresini az da olsa artırıyor ve gereksiz dosyalar tarafından boğulan depolama sistemini rahatlatıyor. Tek bir dokunuşla çalışması da sevdiğimiz bir diğer olumlu yönü. 

Ücretsiz

Android

Screen Translate 

 

Google Çeviri sadece bir web sayfasındaki yabancı kelimeleri Türkçe’ye çevirir, Screen Translate ise ekranda ne var ne yoksa çevirebiliyor. Bunun için parmağınızı ekrana basılı tutmanız yeterli. 50’den fazla dilden çeviri özelliği sunan uygulamanın özellikle yabancı kaynaklardaki kapsamlı metinlerle haşır neşir performans-tutkunlarının işini kolaylaştıracağını belirtelim.

Ücretsiz

Android

Ekran Kilidi (Screen Lock)

Güç düğmesinin arızalanması sorunu bazı modellerde son derece yaygın. Ekran Kilidi, bir tür yazılım düğmesi. Ekranı kapatmak ve kilitlemek için tek bir dokunuş yetiyor. Ana ekranda görüntüle, bildirimde görüntüle gibi fonksiyonlar sunan uygulama ile tek bir tuşla birçok farklı işlem (ekran görüntüsü alma, son uygulamaları görme, ayar konumuna otomatik dönüş, vb) yerine getirilebiliyor. Ayrıca ekranın büyüklüğü, opaklığı ayarlanabiliyor. Özellikle güç tuşu bozuk olan kullanıcılar mutlaka denemeli.

Ücretsiz

Android 


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here