Ana sayfa Donanım Güncel Akıl Hastalığını Teşhis Etmek İçin AI Kullanılacak

Akıl Hastalığını Teşhis Etmek İçin AI Kullanılacak

0

Akıl sağlığı bozuklukları, herhangi bir zamanda insanlığın oldukça büyük bir bölümünü etkilemektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; tek başına depresyon bile, dünya genelinde yaklaşık 300 milyon kişiyi etkiliyor. Örgüt; bipolar bozukluğun kabaca 60 milyon, şizofreninin ise 23 milyon kişide mevcut olduğunu tahmin ediyor.

Akıl Sağlığı AI İle Çözülebilecek Mi ?

Yakın dönemlerin en önemli konuları olarak görülebilecek akıl sağlığı, yapay zekanın da önemsediği alanlardan bir tanesi.

Psikiyatri, beyin ile tamamen aynı olmayan zihni ölçmek istiyor. Bu yüzden insanların nasıl hissettiğini ölçmelerine dayanır. Klinik tanı araştırmaları, aslında oldukça doğru olsa da, bazı yanlışlıklara eğilimlidirler.

Bir kişinin 1 ila 10 arasında bir üzüntü ölçeğinde 3’ü düşündüğü şey, bir başkasının 7 ve bir başkasının 10 olabilir. Üstelik bunların hiçbiri yanlış değil.

AI tekniğini kullanmak isteyen birçok psikaytri kliniği, yapay zeka yardımıyla ruhsal durumunuzu ölçmeye çalışıyor. Ancak bu elbetteki öznel yorumlarla olmayacaktır. Daha çok beyninizdeki enerji dalgaları ölçülür ve yapay zekanın bunu değerlendirmesi istenir. Böylece çok daha objektif sonuçlar elde edilmeye çalışılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here