Ana sayfa Haber 5G Türkiye Kullanım Tarihi Belli Oldu!

5G Türkiye Kullanım Tarihi Belli Oldu!

0

5G Türkiye kullanımına açılma tarihi resmi olarak açıklandı. 4.5G’den sonra sıra 5G teknolojisinde. Türkiye’ye yakında gelecek olan teknolojiyi Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açıkladı. İşte detaylar.

Biliyorsunuz ki son model akıllı telefonların birçoğunda 5G desteği mevcut. Fakat biz şuan sadece 4.5G kullanabiliyoruz. Bu durum yakında değişiyor. Türkiye artık 5G teknolojisini kullanmaya başlayacak.

5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 2022 yılında frekans ihalesini tamamlamayı ve 2023 yılında da ilk 5G sinyalini vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Sayan, açıklamalarında çalışmalarındaki en önemli öncelikleri arasında şebekelerin yerleştirilmesi olduğunu belirtti. Ek olarak  2018 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın destekleri ile OSTİM bünyesinde kurulan HTK (Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi)’nin Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesinin ilk demolarının Mart sonu itibariyle tamamlandığını söyledi.

5G
5G Türkiye’ye geliyor

Türkiye 5G çalışmaları son hız devam ediyor

Açıklamalara göre, 5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi, Rasyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve prototipleri hazır. Ayrıca Sayan, 26 Mayıs 2021 tarihinde bu ürünlerin son halinin demolarını kamuoyuna duyuracaklarını belirtti.

Bakan Yardımcısı Sayan, bundan sonraki süreçte de, ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, test ve entegrasyonları ile ürün geliştirme çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Ek olarak “Hedefimiz; dünyayla uyum içinde 5G’yi geliştiren ve ilk kullanan ülkelerden olmak.” diye belirtti.

Poco X3 Pro Uygun Fiyatıyla Türkiye’de!

“5G, Dijital Türkiye’nin gelişiminde itici bir güç olacak”

5G, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir parçası. Sayan “Dijital Türkiye’nin gelişiminde itici bir güç olacak.” diye belirtti. Aynı zamanda bu gaye ile çalışmaya devam edeceklerinin de altını çizdi.

Açıklamaların olduğu tweet’e bu linkten ulaşabilirsiniz. Görünüşe göre, eğer bir aksilik olmazsa, 2023 yılında 5G teknolojisiyle tanışacağız. Böylece 5G destekli telefonlarımızı da tüm güçleriyle kullanabileceğiz. Tahminimize göre 2023’ün son aylarında Türkiye büyük bir oranda 5G kullanıyor olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here