Ana sayfa Makale 2019 Yılı iPhone’ları Hangi Özellikleri ile Şaşırtacak?

2019 Yılı iPhone’ları Hangi Özellikleri ile Şaşırtacak?

Merakla beklenen 2019 yılı iPhone modelleri hangi özelliklerle şaşırtacak? İşte en güçlü olasılıklar…

0

Apple yeni iPhone modellerini Eylül 2019’da tanıtmaya hazırlanıyor. Bu yeni cihazlar hakkındaki söylentiler de doruğa ulaşmış durumda. Yeni gelecek iPhone modellerinin öncekiler gibi yine değişik boyutlarda ve farklı fiyatlarda satışa sunulacağı düşünülüyor.

2018 yılında çıkan ve halihazırda raflarda olan iPhone XS, 5.8 inç; iPhone XS Max, 6.3 inç ve iPhone XR ise 6.1 inçlik ekranlara sahipti. Bu cihazlardan en yüksek fiyata sahip olanı iPhone XS Max olmuştu. iPhone XR ise nispeten daha bütçe dostu fiyatlarla gelen en güncel iPhone modeliydi. 2019 yılı modelleri için de buna benzer bir tablo bekliyoruz.

iPhone XS ve XR’ın devamı niteliğinde olacak olan cihazlar için ortaya ortaya atılan iddialara göre yine 5.8 ve 6.3 inç OLED ekranlar şeklinde. Bu boyuttaki ekranlara sahip iPhone’ların yanı sıra 6.1 inçlik LCD ekranlı bir model daha görmemiz mümkün.

Apple’ın yeni iPhone modellerine ne isim vereceğini şu anda bilmiyoruz. Bu iPhone XI ya da iPhone 11 olabilir. Cihazların isimlerini tam olarak bilmediğimizden dolayı şu anda modelleri 2019 iPhone modelleri olarak isimlendireceğiz.

Apple’ın yeni iPhone modellerinde az önce belirttiğimiz gibi OLED ekranların kullanılması düşünülüyor. Yalnız bazı dedikodulara göre Apple, OLED ekranların yüksek fiyatından dolayı yeni cihazlarında LED ekranlar da kullanabilir. Şirket, maliyetleri düşürüp telefonları daha uygun bir fiyata satmak için böyle bir yola başvurabilir.

Apple’ın 2019 iPhone modellerinde yeni A 13 isimli çipin kullanılması bekleniyor. Bu çip önceki versiyonlara göre kullanıcılara çok daha gelişmiş bir performans ve verimlilik sunma iddiası taşıyacak.

Yine iPhone 2019 modelleri hakkında ortaya atılan iddialara göre yeni jenerasyon iPhone’lar dan 6.3 inç ekrana sahip olan modelin üç arka kamerayla gelmesi bekleniyor. iPhone XR serisinin yerine geçecek olan modelin de arka yüzünde iki adet kamera kullanılması gündemde. Şu anki iPhone XR’ın tek kamerayla geldiğini de hatırlatalım. Üç kameralı iPhone’un arka kameralarının bulunacağı çıkıntının yapısının nasıl olacağı hakkında şu an bir bilgi yok ve Apple’ın bu konuda bazı prototipler üzerinde çalıştığını biliyoruz. Üç kamera ile gelecek olan iPhone modelinin sanal gerçeklik amacıyla üç boyutlu algılama özelliklerine ve 3X optik zum kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor. Ayrıca bu kameraların muhtemelen düşük ışık koşullarında da oldukça iyi bir performans sunması bekleniyor.

Cihazların ön yüzünde bulunan TrueDepth kamera sistemi ile beraber ortaya atılan bir soru da yeni modellerin üzerinde herhangi bir çentik olup olmayacağı. Apple’ın bu konuda ne yapacağı tam olarak bilinmiyor. Piyasa da tam ekran telefonların epey yaygınlaşmasıyla birlikte Apple da artık yeni modellerinde çentikli yapı kullanmak istemeyebilir. Ama bizim görüşümüze göre bu tasarım benzer bir şekilde devam edecek.

 

Apple en son iPhone XR modelinde 3D Touch özelliğini kaldırmış ve onun yerine Taptic Touch isimli özelliğini koymuştu. Şimdi ki dedikodulara göre ise aynı durum 2019 iPhone serisi için de geçerli olacak ve 3D Touch özelliği yeni telefonlarda bulunmayacak. Yine bazı söylentilere göre 2019 model iPhone’ların Apple Pencil’ı desteklemesi öngörülüyor, fakat ortada şu an net bir şey yok.

Geçtiğimiz yaz aylarında ortaya çıkan bazı render görüntülerine göre üç kameraya sahip olacak yeni iPhone modelinin arkasında üçgen şeklinde konumlanmış üç adet kamera, bir adet LED flaş ve bir adet mikrofonun; kare formlu siyah bir çıkıntının üzerine yerleştirildiği görülüyor. Ortaya çıkan farklı bir render görüntüsüne göre ise iPhone’un arka kameralarının, cihazın arka orta üst bölümüne yerleştirildiği görülüyor.

Yeni iPhone modellerinde USB-C bağlantısına yer verilmesi muhtemel konular arasında. Ayrıca yeni cihazlar Wi-Fi 6 desteğiyle de gelebilir. Dikkat çeken başka bir ayrıntıysa Apple’ın artık parmak izi okuyucularını ekranın altına yerleştirebileceği olasılığıyla ilgili. Bu gerçekten oldukça radikal bir karar olur.

2019 yılında kullanılacak en önemli teknolojilerden olan 5G’nin ise yeni iPhone’lar da kullanılması düşünülmüyor. Şirket bu teknolojiyi 2020 yılı modellerinde kullanabilir.

Evet, 2019 model iPhone’lar hakkında bildiklerimiz ‘şimdilik’ bu kadar. Ortada malum çok fazla söylenti dolaşıyor. Gelecek aylarda bu bilgilerin çoğunun daha da netleşeceğini söyleyebiliriz. Elbette sonraki MacLine sayısında da konunun takibinde olacağız. Bakalım Apple bu yeni özelliklerin hangilerine gelecek iPhone modellerinde yer verecek?
Bekleyip göreceğiz.

Yazı: Can Genca


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here