Ana sayfa Donanım Zyxel Multy X inceleme

Zyxel Multy X inceleme

0

Yzn: Kemal Metin

Kurulduğu 1989 yılından beri ağ çözümlerinde hatırı sayılır bir yeri olan ve birçok teknolojik ilke imza atarak adından her sene bahsettirecek ürünler çıkaran Zyxel, Multy X adını verdiği ağ çözümü ile karşımızda. İncelemekte olduğumuz ürün bir kablosuz ağ menzil genişletici fakat ürünü bundan fazlası kılan birçok özelliği olduğundan, kendisinden komple bir ağ çözümü olarak bahsetmek daha doğru olur.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğimiz özelliklerden önce kutu içeriği ile başlayalım. Kutuyu açtığınızda birbirinin aynı iki adet ağ menzil genişletici çıkıyor. Adaptörleri ve şık, yassı kablolu Ethernet kabloları ile, kendisi kadar güzel ve minimal bir tasarım olan Zyxel Multy X, beyaz şık bir gövdeye sahip. Yassı Ethernet kablosu ile ethernet kablolarında sıkça görülen kablonun dolanmasını ve kırılmasını engelleyen Zyxel mühendisleri, adaptörlerin prize giren uç kısımlarını da değiştirilebilir başlıklar ekleyerek, farklı ülkelerin standartlarına uygun hale getirmişler. Altındaki kaymaz yüzeyden, markanın adının yazdığı, modelin X harfinin işlendiği dış yüzeye kadar çok kaliteli bir tasarım olduğunu söyleyebiliriz. 

ürünün fonksiyonuna ve teknik verilerine geçecek olursak, firmanın iddiası olan 464m2 kadar bir alana internetinizi yaymak istemeniz durumunda kullanmak isteyebileceğiniz Multy, Tri-band yani üç kanallı bant teknolojine sahip. Bildiğimiz 2 antenli 2.4GHz 400Mbps ve 2 antenli 5GHz 866Mbps bağlantılarını kullanıcılarına sunan Zyxel Multy, kutudan çıkan iki cihazın kendi arasında iletişimini sağlamak içinse 4 adet anteni bulunan 5GHz 1733Mbps hızında bir 3. bağlantı kuruyor. Bu üçüncü bağlantı kanalı bizim cihazlarımızla kullanmamız için olmasa da diğer kablosuz ağ menzil genişleticilerden farklı olarak, menzil artarken hızınızın azalmamasını sağlayacak kadar yüksek bir hızda çalışıyor. Bu özelliği ile toplamda 3000Mbps hıza ulaşan Multy, her iki modülde de 3 adet Ethernet girişine sahip. Böylelikle tv, oyun konsolu gibi ürünlerinizi modüllerin bulunduğu iki noktada da yüksek hızda bağlayabiliyorsunuz.

Modeminize bağlamadan önce kutudaki kare kodu okutarak, Android veya iOS işletim sistemindeki Multy aplikasyonunu indirebilirsiniz. Bu tarz bir kurulumu hiç olmadığı kadar kolay bir hale getiren bu aplikasyon, tüm aşamaları (modemi fişe takmanızı bile) görselleştirerek sizi yönlendiriyor. Misafir ağı, belirli zaman aralıklarında çalışacak ağlar gibi farklı ağları kurabileceğiniz Multy, tüm ağları aynı isim altında toplayabiliyor. 

Ağ kirliliğinin bu anlamda önüne geçen Multy, ilerleyen zamanlarda yaygınlaşması beklenen Amazon Alexa sesli komut sistemi ile de uyumlu çalışıyor. Bu sayede “misafir ağını kapat” veya “çocuklar için yatma vakti gibi” basit komutlarla ağ işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Kutudan çıkan iki modüle ek olarak diğer Multy modüllerini ekleyebiliyorsunuz. 

Cihazın üzerindeki X harfini oluşturan küçük havalandırma delikleri aynı zamanda cihazın durumu hakkında kullanıcısına bilgi veren bildirim ledlerini de barındırıyor. Beyaz, mavi ve kırmızı renkleri ile farklı durumları kullanıcısına bildiren Multy, devamlı yanan veya yanıp sönen ışıkları ile de bildirimleri detaylandırıyor.  Konumlandırıldığı yerdeki sinyal kalitesini aplikasyonundan basit bir arayüz ile size bildiren Multy”yi uzaktan da kullanabilmeniz mümkün. Neredeyse tüm arayüzünü uzaktan da kullandırabilen Multy ile evinizde değilken bile hız testi yapabiliyorsunuz.

Zyxel Multy X Fiyatı: 2,455 TL

Artıları:
– Kolay kurulum/kullanım aplikasyonu
– Estetik tasarım
– Uzaktan kontrol

Eksileri:
– Fiyatı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here