Ana sayfa İnternet Zuckerberg de SOPA”ya karşı!

Zuckerberg de SOPA”ya karşı!

0

ABD’de ocak sonunda kongreden geçeceği tahmin edilen SOPA (Stop Online Piracy Act) yasa tasarısına Facebook kurucusu Zuckerberg de karşı çıktı!
 

2011’in sonlarına doğru internette en çok konuşulan konuların başında gelen SOPA (Stop Online Piracy Act), neredeyse tüm dünyayı ikiye böldü. İnternette korsan yayının kökünü kurutacak olan ve bununla kalmayıp, ABD’de host edilen tüm sitelerin hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatılabilmesine olanak sağlayacak olan SOPA, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından da eleştirildi. Adidas, New Balance, CBS, FOX gibi kimi firmalar SOPA’yı desteklerken, Google, Wikipedia, Microsoft gibi firmalar ise SOPA’nın özgürlük kısıtlayan bir kanun olduğunu her fırsatta dile getirdi. ABD Başkanı Barack Obama bile SOPA’nın özgürlük kriterlerine uymadığını dile getirdi.
 
sopa
 
Zuckerberg, SOPA ile ilgili şunları dedi: “İnternet günümüz dünyasının en güçlü iletişim aracı. Yeni bir şeyler üretme ve sunma olgusunun sonu yok. İnternet de buna en ideal ortamlardan birini sunuyor. SOPA, bu olgunun önüne geçebilecek bir yapıya sahip.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here