Ana sayfa Haber Zor hava koşullarına rağmen Falcon 9 roketi insansız gemiye başarıyla indirildi

Zor hava koşullarına rağmen Falcon 9 roketi insansız gemiye başarıyla indirildi

0

SpaceX tarafından bu sabah gerçekleştirilen fırlatmayla ilgili Twitter üzerinden açıklama yapıldı. Açıklamada zor hava koşullarına rağmen roketin başarıyla “Just Read the Instructions” insansız gemisine indirildiği belirtildi.

Güney Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden sabah 7:39 ET’de fırlatılan roketin ilk aşaması, yani iticisi başarıyla iniş yaptı. Fırlatılan rokette yer alan ve kargoyu atmosferden koruyan kapak da “Mr. Stevens” adlı gemi ile yakalanmaya çalışılıyor.

SpaceX zaman içinde roketlerini indirmekte ustalaşıyor. Son zamanlarda fırlatılan hemen hemen her roketi yere (ya da suya) indirecek olan firma, her birinde harika görseller ortaya çıkarıyor.

Şimdiye kadar kargo koruma kapaklarını yakalamakta başarısız olan SpaceX, bu konuda yüksek hızlı gemisi Mr. Stevens’a güveniyor. Firma yakalama şansını arttırmak adına en son geminin üzerindeki devasa fileyi daha da büyük hale getirmişti. Fırlatmalarda kullanılan parçaların elde edilerek yeniden kullanılması firma için kritik. Firma ucuz uzay seyahatini tamamen buna bağlıyor.

Bugün fırlatılan rokete göz atacak olursak, firmanın Iridium ile yaptığı anlaşma sonucu yedinci roketi de uyduları başarıyla yörüngeye yerleştirdi. Iridium firması, SpaceX ile 75 uydunun yörüngeye yerleştirilmesi için anlaşmıştı. Falcon 9 roketleri aynı firma için bir uçuş daha yaparak uyduları uzaya taşıyacak.

SpaceX, 2018’in başından beri bu fırlatma da dahil toplam 14 kez uzaya ulaştı. Bu uçuşların hepsinde roket iticiler yere indirilmedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here