Ana sayfa Makale Zoom-in Out

Zoom-in Out

0

Doğru kompozisyonda yaratıcı düşünceler, görsel bir zenginlik…
 

“Zoom-in out” fotoğrafta hareketi vurgulamak yada ilgi yaratmak için kullanabileceğimiz oldukça hoş bir tekniktir. Farklı bir bakış açısı sergilememize imkan veren bu çalışmayı, doğru kompozisyonlarda kullandığımızda yaratıcı düşüncelerimizi yansıtabilir ve görsel bir zenginlik elde edebiliriz. çekim yaparken pozlama esnasında objektifin zoom aralıklarında hareket ederiz. Bu şekilde karenin ortasından başlayıp dramatik ve bulanık bir şekilde yayılan çizgiler oluşturarak, kompozisyonumuzdaki duran bir cisme hareket kazandırabilir, arka plandan soyutlayarak ön plana çıkarabilir, gerçek üstü ve soyut çalışmalar elde edebiliriz.
 

 
Objektif
Zoom objektiflerde bulunan bir mekanizma sayesinde, odak uzaklığı objektifin özelliğine göre üzerindeki halka çevirilerek belli değerlerde değiştirilebilir.Bu tür objektiflerde görüş açısı ve büyütme katsayısı değişebildiği için sensör üzerine düşen görüntü de yakınlaşıp uzaklaşabilmektedir. Bu sayede farklı açıları kullanabilme imkanına sahip oluruz ve çekmek istediğimiz objeye yakınlaşıp uzaklaşmadan çekim yapabiliriz. Tekniğimizin kullanımındaki esas objekiflerin bu özelliğine bağlıdır.

Enstantane
Hareketi ön plana çıkarmayı amaçladığımızda “zamanı” kullanırız. Zoom-in out tekniğini çalışırken fotoğraf makinamızı uzun enstantenelerde ayarlamamız gerekmektedir. Enstantane hızı bize zoom halkasını istediğimiz şekilde çevirebilmemiz için gerekli zamanı verebilmelidir. Bu değerler ortamdaki ışığın durumuna göre değişiklik gösterecektir. Biraz tecrübe sonrasında enstantane hızı ve zoom ayarı dengesini daha iyi yapabiliriz.

 

Tripod ve ISO
Hem uzun pozlama değerleri hem odak uzaklığı arttıkça el titremesi ihtimali de artacağı için tripod kullanmaya ihtiyacımız olacaktır. ISO değerlerini de en az seviyede tutmalıyız. Işığın yoğun oldugu zamanlarda çekim yapmayı planlıyorsak “ND” ve “Polarize” filtreler de pozlama süresini uzatabilmemize yardımcı olacaktır.
 

 
Netleme ve diğer değişkenler
Objemiz eğer hareketliyse, manuel odaklama çekim esnasında zorluk çıkarabileceği için auto focus özelliğini kullanabiliriz. Kompozisyonumuzdaki objenin hereketsiz olması bize daha rahat netleme imkanı verecektir. çalışmak istediğimiz kompozisyonu tasarladıktan sonra, deklanşöre bastığımız andan itibaren kompozisyon planımıza göre zoom halkasını ileri yada geri olarak hareket ettirmeye başlayabiliriz. Zoom-in yaptığımızda karemizin ortasındaki objeler dışarıya doğru kaymaya başlarken diğer türlü tam tersi olacaktır. Zoom halkasını duraksamadan ileri veya geri götürebildiğimiz gibi, belli saniye aralıklarında duraklatıp sonrasında yine hareket ettirerek bölünmüş görüntüler elde edebiliriz. Her şekilde karşımıza farklı ve yaratıcı görüntüler çıkacaktır.

Sonuç
Fotoğrafa dair ilginç tekniklerden biri olarak karşımıza çıkan Zoom-in Out ile hareket unsurunu değişik şekillerde ele alıyoruz. özellikle günbatımı ve ışıkların yandığı akşam saatleri muhteşem sonuçlar yaratabilmek için fırsat sağlayacaktır. Gerek enstantane faktörü gerekse zoom özelliğini fakrlı bir şekilde ele alıyor oluşumuz ilgi çekici fotoğraflar için geniş bir hareket sahası anlamına gelir. Hayal gücünün sınırları sizsiniz. Geriye sürprizlerle dolu sonuçlar alabileceğimiz bu çalışmada daha farklı neler elde edebileceğimizi düşünmek kalıyor…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here