Ana sayfa Makale Zonguldak Fotoğraf Derneği(ZFD)

Zonguldak Fotoğraf Derneği(ZFD)

0

Zonguldak Fotoğraf Derneği(ZFD) kurulduğu tarihten bugüne fotoğraf üretiminin artması, yeni fotoğraf sanatçılarının yetişmesi ve fotoğrafın gereken saygınlığı kazanması için çaba göstermekte olan ZFD”yi daha yakından tanıyoruz…
 

Zonguldak Fotoğraf Derneği(ZFD), fotoğraf sanatının bireysel ve toplumsal işlevini gerçekleştirmeye katkıda bulunmak, fotoğraf sanatı aracılığıyla kitlelerle bağ kurmak, fotoğraf sanatçılarının tanışma ve dayanışmalarını sağlamak, bir araya toplamak ve onlara yapıt verecek olanaklar hazırlamak, yapıtlarını değerlendirmek, yapıtların sağlam temellere oturtulması için bilimsel araştırmalar yapmak, yerel ve ulusal kültürel değerlerin tanıtımında araç olarak fotoğrafı kullanmak, sanat kurullarıyla ortak çalışmalar yapmak ve dayanışmaya gitmek amacıyla 20 Ekim 2010 tarihinde kurulmuştur. Dernek Kurucu Başkanı Can çetin, Kurucu Başkan Yardımcısı Nadir özsoy”dur.
 
zonguldak fotoğraf derneği
 
Zonguldak Fotoğraf Derneği, temel, ileri fotoğraf seminerleri aydınlık oda çalışmaları ve atölyelerle Zonguldak Şehri”nin fotoğrafta kalbinin attığı yer olmaktadır. Gösteriler, sergiler, söyleşi ve geziler ile dernek üyelerini fotoğrafa dair birçok konuda bir araya getiren Zonguldak Fotoğraf Derneği, yıl içinde düzenlediği çeşitli yarışmalarla da kentteki fotoğrafların buluştuğu bir nokta özelliğine kavuşuyor. Ayın fotoğraf yarışması adı altında her ay düzenlenen yarışma Zonguldak halkı tarafından büyük ilgi görmektedir.

Zonguldak Fotoğraf Derneği dayanışma, eğitim ve araştırma amacı ile başta Fotoğraf sanatı olmak üzere kültür, sanat ve sosyal alanlarda faaliyet gösterir. Zonguldak Fotoğraf Derneği bir arayışı, sorgulayışı birikmişliği dile getiriyor. Kuruluşundan itibaren fotoğraf yaratısının, daha geniş alanlarda duyulmasını sadece basın fotoğrafçılığının tekelinden çıkarıp estetik kaygılarla fotoğrafa bakan, Zonguldak”ı insanıyla, doğasıyla kareleyenlerin de dileği haline getiriyor. çabasını, fotoğrafa ilgi duyan tüm Zonguldaklılara önyargıdan uzak, gözünü gönlüyle konuşturanlara ışığın büyüsünden bir davetle sunuyor.

 

Geçmişteki tüm iyi niyetli fotoğraf dostluklarını, vefayla anarken, çatısını Zonguldak”ı daha iyi tanıtan, güçlü bir fotoğraf birliğin çatısı haline getiriyor. Zonguldak Fotoğraf Derneği, uzun soluklu, hatırlı çalışmaların adresi olarak Zonguldak şehrini hakkıyla temsil etmeyi hedeflemektedir.
 
zfd
 
Dernekte “üyelik” ve “onursal üyelik” olmak üzere iki tür üyelik vardır. Fotoğraf ve sinema sanatının tekniğini bilen ve uygulayan veya düşünsel ve eleştirel çalışmalar yapan, üyeliğin kazanılması konusundaki koşullara uygun olduğunu düşünen kişiler, Yönetim Kurulunun belirlediği Fotoğrafik ve sinema çalışmalarını sunarak ve üyelik Kayıt Formunu doldurarak üyelik için başvuruda bulunurlar. Dernek başkanlığına yazılı olarak yapılacak üyelik başvurusu, dernek yönetim kurulunca en çok otuz gün içinde üyeliğe kabul veya isteğin reddi şeklinde karara bağlanır ve sonuç yazıyla başvuru sahibine bildirilir.

Dünyanın ve ülkenin bilim, sanat, kültür yaşamına fotoğraf eserleriyle ve yayınlarıyla, çalışmalarıyla katkıda bulunmuş veya derneğe maddi ve manevi bakımdan önemli destek sağlamış bulunanlar yönetim kurulu kararı ile onursal üye olarak kabul edilebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here