Ana sayfa Haber Zihinsel mahremiyet tehlikede mi?

Zihinsel mahremiyet tehlikede mi?

0

İsviçre’nin Zürih üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Profesör Roberto Andorno ve Basel üniversitesi Biyomedikal Etik Enstitüsü’nden Marcello Ienca, insan beyninin işleyişini ve süreçlerini verileştirebilen nöro-teknolojik uygulamalara karşı bilişsel mahremiyeti koruyacak hukuki ve etik bir temele gereksinim duyulduğunu bildirdiler. 

Andorno ve Ienca’nın Life Sciences, Society and Policy dergisinde yayınlanan makalelerine göre, son yıllarda nöro-bilim ve nöro-teknolojideki atılımlar, insan beynindeki bilgilere erişilmesi, bilgilerin izlenmesi, paylaşılması ve yönlendirilmesi konusunda bugüne dek benzeri görülmemiş yeni olanakları ortaya çıkardı. 

 

İki uzman, bu gelişmelerin temel insan hakları prensiplerine verebileceği öngörülmez zararlara karşı 4 yeni insan hakkının tanımlanması önerisinde bulundu: Bilişsel özgürlük hakkı, zihinsel mahremiyet hakkı, zihinsel bütünlüğün korunması hakkı, psikolojik sürekliliğin sürdürülmesi hakkı. 

Makalede, nöro-teknoloji uygulamalarının giderek ucuzlamasıyla ve yaygınlaşmasıyla birlikte insan beyninin verilerini kişinin iradesi dışında istismar edebilecek unsurların ortaya çıkabileceği uyarısında bulunuldu. İnsanın zihinsel mahremiyetinin ihlal edilmesi illa baskı sonucu değil, kişinin bilinçli algı deneyimi dışında da gerçekleşebileceği kaydedildi. Yazarlar bu tip teknolojilerin kişisel özgürlüğe verebileceği zararlara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini de hatırlattı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here