Ana sayfa Haber Zengin içerikli SMS aracı Google RCS iş dünyasının yüzünü güldürecek

Zengin içerikli SMS aracı Google RCS iş dünyasının yüzünü güldürecek

0

Google bu yıl düzenlenecek olan Mobile World Congress için planlarını başlıklar halinde sunan bir dizi duyurular yaptı. Bu duyurulardan bir tanesi, özellikle anlık mesajlaşma ile ilgili çok sayıda teknoloji haberinde gözünüze çarpmış olabilecek olan RCS’le ilgiliydi. 

RCS, ‘Rich Communication Services (Zengin İletişim Hizmetleri)’ adı verilen, Google’ın bugüne kadar denediğiniz herhangi bir şeyden daha iyi SMS mesajı gönderimini tanımlama yöntemini ifade ediyor. RCS, bütünüyle zengin içerik ve gerçek emoji gibi WhatsApp stilinde bir deneyimi, telefonunuzun standart SMS uygulamasında sahip olmanızla eşdeğer anlam ifade ediyor. 

iMessage, Allo, Facebook Messenger, WhatsApp, Telegoram ya da listeye hangisini eklemek isterseniz tüm bu uygulamalara oranla SMS çok yavan görünüyor. Bu anlık mesajlaşma programları ile kullanıcılar sadece karşılıklı olarak metin mesajı yazmanın ötesinde, çok sayıda şeyler yapabiliyorlar. Dosya paylaşımı, sesli ve görüntülü arama, etiketler ve oyun deneyimleri, mobil sohbet uygulamaları içerisinde bütünüyle mümkün olan şeyler. Bunlara oranla SMS, tam anlamıyla çuvallıyor. 
İşte bu noktada Google’ın yeni SMS sohbet standardı olmayı hedefleyen RCS kavramı devreye giriyor. 

Maalesef  RCS’in olumsuz bir tarafı da var. Firmalar eskisine oranla daha zengin içerikli mesajlarla telefonunuza istenmeyen içerik gönderebilecekler. Fakat Google kullanıcıların bu gelişmiş mesajlaşma sistemini dilerlerse kapatabileceklerini söylüyor. Bu özelliğin kullanımı esnasında reklamların bulunup bulunmayacağını ise henüz bilmiyoruz.

Google’ın ifadesine göre Amerika ve Meksika ‘Erken Erişim Programı’na katılan yiyecek, seyahat, perakende mağazalar ve kargo firmaları,  RCS kullanan müşterileriyle daha iyi iletişim kurmaya başladılar.

Google’ın açıklamasına göre “örneğin bu, bir mağazanın müşterilerine sıradan bir metin mesajı yerine ürünlerine ait çekici görseller gönderebileceği anlamına geliyor. Hatta bu yolla müşterilerin mesajlaşma uygulamasından çıkmadan, ürün seçimi yaparak satın almaları da gerçekleşebilecek.”

Google MWC 2018’de yeni RCS deneyimleriyle ilgili açıklamalar yapacak. Zira Google RCS mesajlaşma sistemini dünyada daha fazla bölgede işletmelerin hizmetine sunmayı tasarlıyor. 

Bunun sonucu olarak Android Mesajlar’ın bu yıl çıkacak olan çok sayıda telefonda ön yüklemeli olarak yükleneceğini söyleyebiliriz. Google’ın bu hizmeti veren operatör ve üretici firma listesini bu bağlantıda bulabilirsiniz. Android Mesajlar bu cihazlarda varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak ayarlanacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here