Ana sayfa Foto Galeri Zamanın çekişmesi: Apple vs Microsoft

Zamanın çekişmesi: Apple vs Microsoft

0

1975 yılında Bill Gates tarafından kurulan Microsoft ve Steve Wozniak’ın Apple’ı… İlk olarak, Microsoft Altair 8800’ı Intel ile birlikte üretti ve ardından Apple’ın 600 dolarlık “mikro bilgisayarlar”ı geldi. Böylece 80’lerin popüler kültürünü ve dijital devriminin temelleri atılmış oldu. 

Microsoft’un ilk bilgisayarı Altair 8800 ve Apple’ın “Basic” sistemli ilk mikro bilgisayarları, yan yana. Intel CPU destekli Altair 8800’a karşılık Apple 660 dolarlık yeni bilgisayarını üretmişti.

 

Apple Bilgisayar, 1977’de şirketleşmesini Apple II ile kutladı. Steve Jobs’un da imzasının bulunduğu Apple II, yeni ofis programı VisiCalc ve renkli ekranıyla dikkat çekiyordu.

 

Geldik, 1980’lere. Taşınabilir müzik çalarların, popüler kültürün, cep telefonların meydana geldiği zamanlar. Dijital devrimlerin yılı olarak bahsedilen 1980’de, Apple öğretmenlere yönelik Apple III’ü üretti. Ancak, bu sefer Apple’ın karşısında sadece Microsoft değil, IBM de vardı.

 

 80’lere girildiğinde, Steve Jobs kişisel bilgisayarlar üzerinde çalışmak ve programlama üzerine yoğunlaşmak için Xerox’un çalışma sahasını kullanmak için Xerox’tan izin aldı ve Xerox gerekli izinleri verdi. Bu hamle, ileride yaşanacak yeni bir patent krizinin nedeni olacaktı. Bu dönem içerisinde, Steve Jobs’un ilk Apple arayüzü ve logo üzerinde çalıştığı ve tamamlandığı söylenir. 

 

1983 yılında Apple Lisa ortaya çıktı. Apple Lisa ile, Apple sektörde dominantlığını kanıtladığını düşünse de, Microsoft aynı süre içerisinde ilk işletim sistemi; MS DOS’u tasarladı.

 

24 Ağustos 1995’te, Microsoft en popüler işletim sistemini tanıttı; Windows 95. Bu dijital savaşta, Microsoft ve Apple’a IBM ve Motorola da eşlik ediyordu. Dönem “PowerPC” dönemi haline geldi. Elbette bu dönem, para israfını da beraberinde getirdi.

 

1997’de Apple’ın acilen bir çıkış yakalaması gerekiyordu. Bu konuda çözüm, kurumsal biraz bilgisayar üretmekti. Böylece, iMac tanıtıldı ve Apple’ın asıl işi olan masaüstü yayıncılık sektörü de yükselişe geçti.

 

Masaüstü yayıncılığa ve tasarımcılığa yönelik bir iMac sonrası, Steve Jobs Apple’ın kesinlikle bu sektöre yönelik programlar geliştirmek zorunda olduğunun farkına vardı ve iMovie, Final Cut Pro, iPhoto gibi yazılımların üzerinde duruldu.

 

Microsoft, oyun sektörüne yönelme kararı aldı ve 2001’de Xbox üretildi.

 

 

Microsoft’un eğlence dünyasına girmesiyle birlikte, Apple 80’lerin akımına geri döndü ve müziğe yöneldi. iPod’lar üretildi.iPod üretimi, Apple için öncülük etme konusundaki cesaretini toparladı ve bu dönem Apple’ın önderliği altına geçti. Bu cesaret ile iPhone cihazlar üretildi.

 

Teknoloji savaşları, televizyon reklamlarına ve gece programlarına taşındı. TV’de verilen bir Apple reklamı ise dikkat çekiciydi; görselde sağdaki adam Apple kullanıcısıyken, soldaki adam da Microsoft kullanıcısı olarak tanıtıldı.

 

iPhone’a karşılık, HTC ile iş birliği geliştirilerek Windows Mobile akıllı telefon geliştirildi.  HTC ve Windows Mobile 6.1

Görsel kaynakları: Fastco.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here