Ana sayfa Foto Galeri Zaha Hadid”in tasarladığı yemek odası biraz futurist biraz minimalist

Zaha Hadid”in tasarladığı yemek odası biraz futurist biraz minimalist

0

Zaha Hadid, post modern yapılarının yanısıra futurist ve minimalist tasarımlarına da devam ediyor. Bu seferki eseri “Volu” isimini verdiği bir yemek odası. Dış görünüşünden bir istridye kabuğunu andırsa da aslında insan hayatında sürekli olan rasyonel, hafif materyal tasarımı, geometri, matematiksel hesaplar, psikoloji gibi ince detaylar barındırıyor. Bir tasarımın “iyi” veya “kötü” olduğuna karar vermek için öncelikle tasarımın ne şekilde çalıştığına bakmak gerekli, burada da Zaha Hadid’in minimalist felsefesi ortaya çıktı. Zaha Hadid, her mimari tasarımında ve diğer tasarımlarında kullanılmayan detaylı ve karmaşık materyalleri kullanmaz, tasarımın şeklini, psikolojisini ve tüm ayrıntılarını tasarımdaki gerekli, mutlak materyaller yer alır.

Yemek yenecek bir ortam için ne gerekli? öncelikle bunu düşünün. Dört bir tarafı duvarlarla çevrilmiş karanlık bir oda mı? Zaha Hadid hayır diyor.

Her şey kendi kendine oluşuyor Volu’da. Bir başlangıç noktası ve bitiş noktası tasarımın yönünü ve şeklini belirlemişken simetrik çizgilerin disiplini yapısı ve materyallerin “doğru” ve “gerektiği kadar” kullanımı Zaha Hadid’in dokunuşlarını tamamlamış.

Yuvarlak tasarımlar, disiplini olan tasarım çizgileri, minimalizm, hareketlerini doğadan, dağlardan ve ovalardan alan yapılar her zaman daha kullanışlı ve daha canlı olmuştur.

Zaha Hadid’in Volu’su tam bir başyapıt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here