Ana sayfa Makale “Zafer semadan gelecektir!”

“Zafer semadan gelecektir!”

0

Uzaktan kumanda edilebilen insansız hava araçları yan drone”lar, bir kaç yıl öncesine kadar sadece  askeri ya da profesyonel amaçlarla kullanılabilirken, şimdi herkes tarafından kolayca ulaşılabiliyor.

Hem fiyatları ucuzlayan, hem de çeşitleri bollaşan drone”lar bugün bir çok alanda harikalar yaratıyor. Askeri ya da istihbarat amaçlı gözetleme faaliyetlerinin yanı sıra, arama kurtarma çalışmalarında, tarım sektöründe, haritacılık ve kadastro sektöründe, dizi ve sinema filmlerinde, belgesel ve kliplerde, habercilikte ya da sadece eğlence amaçlı… örneğin arama çalışmalarında hem pratik olması, hem de yoğun kar yağışı, sis vs. olan yerlerde insan hayatını tehlikeye atmamak için kullanılan insansız hava araçları, tarım alanlarında ve çiftliklerde arazinin durumunu görüntülemek, mahsulleri ölçmek için, haritacılık alanında uyduya göre daha detaylı ve yakın çekim hava görüntüleri ve hassas ölçümler için, dizi, sinema ve belgesellerde daha sanatsal ve farklı açılardan görüntü kaydedebilmek için, habercilik sektöründe ise yürüyüş, eylem, protesto gösterisi gibi olaylarda kitleyi takip etmek ve daha geniş perspektiften bakış açısı sunabilmek için kullanılıyor. Bütün bunların yanında sadece hobi ve eğlence amaçlı drone kullanmak da elbette mümkün.

Adrese teslim

E-ticaret sektöründe ise insansız hava araçları, lojistik amaçlı, yani ürün teslimatı için kullanılıyor. İlk olarak dünyanın en büyük sanal alışveriş mağazası Amazon.com”un ortaya attığı sistemde, kullanıcının sipariş ettiği ürün, bir drone ile uçarak kapısına kadar getiriliyor. Böylece internet siparişlerinde teslimat süresi inanılmaz oranda kısalıyor. Amazon.com”dan sonra bir  çok online satış sitesi, hatta yerel pizza zincirleri bile drone ile teslimatı projeleri arasında aldı. örneğin Rusya”da bir pizza restoranı, daha şimdiden paket siparişleri drone ile teslim etmeye başladı bile. Bu teslimatlarda drone, teslimat noktasına geldiğinde havada belli bir yükseklikte asılı kalıyor ve teslim edilecek paket, bir ip ile aşağı sarkıtılıyor. Alıcı, ipi çözüp paketi aldıktan sonra drone, tekrar “eve” dönüyor.

 

özel hayatımız tehlikede mi?

Elbette ortalıkta bu kadar çok ve serbestçe uçuşan cisimler olunca, herkesin aklına gelen sorulardan biri özel hayatın gizliliği. Kimse 5. kattaki evinin penceresinde aniden beliren bir multikopter tarafından videoya çekilmek istemez. Ya da yazlığınızın bahçesinde rahatça güneşlenirken duvarların arkasında emniyette olduğunuzu bilmek istersiniz. Drone”ların günlük kullanımının artması, bu tür hak ihlallerini de beraberinde getirdi. Google”ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt”in de bir konuşmasında değindiği üzere, insansız hava araçlarıyla ilgili şikayetler polis raporlarında gittikçe daha çok yer alıyor. Bunun yanında, geçtiğimiz aylarda İngiliz Lordlar Kamarası”na sunulan bir raporda da, devlete ait gizli tesislere insansız hava araçları ile girilerek görüntüler çekildiği ve mesafe nedeniyle polisin bu kişileri tespit edemediği dile getiriliyor.

Yasal düzenleme yok

Bir  drone sahibi olmak ve bunları kamusal alanlarda uçurmak için herhangi bir izin almaya gerek yok. İsteyen herkes bir teknoloji marketinden aldığı insansız hava aracını, şehrin herhangi bir yerinde açıp uçurmaya başlayabilir. Aynı şekilde kamusal alanlarda görüntü kaydetmek, video ya da fotoğraf çekmek için de bir yasak yok. Ancak devlete ait tesisler, askeri alanlar, cezaevleri gibi korumalı bölgelerde her türlü fotoğraf ve görüntü yasağı kapsamına drone”lar da giriyor. Bunun ötesinde, özel mülkiyetlerde görüntü çekimi ya da görüntü kaydetmese bile bir şekilde drone ile başkasının bahçesine girmek, suç teşkil ediyor. Sadece Türkiye”de değil, en gelişmiş Batı ülkelerinde bile drone”lar için bir yasal düzenleme yok. Dahası BBC”nin haberine göre, bir hak ihlali ya da suç söz konusu olduğunda bile güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi ve takibi çok zor. Ancak drone suç üstü farkedilirse, nereye konduğu takip edilerek müdahale edilebiliyor. Ancak genelde insansız hava araçları çok hızlı hareket ettikleri için ve çok yüksek irtifalarda uçmadıkları, hafif oldukları için, sahiplerinin olası bir tehlike anında hızla indirip kaçmaları daha büyük ihtimal.

 

Edinmek çok basit

Türkiye”de de drone çeşitleri arttı, fiyatları azaldı, üstelik artık çoğu yerde, özellikle AVM”lerdeki hobi ya da elektronik mağazalarında, kişisel elektronik cihazlar da satan kitap mağazalarında bile drone çeşitlerine rastlamak mümkün.

örneğin en yaygın kitap zinciri olan D&R mağazalarında, Parrot”un AR.Drone 2.0 modeli en çok satılan ürünler arasında. Yaklaşık 1000 TL gibi bir fiyata satılan Parron AR.Drone 2.0, cep telefonu ya da tablet aracılığıyla kontrol edilebildiğinden, uçurması çok basit. Dört pervaneli bir multikopter olan AR.Drone”un üzerindeki kameralar ve dahili Wi-Fi bağlantısı sayesinde, havadan fotoğraf ve video çekmenin yanı sıra, arttırılmış gerçeklik temelli uçuş simülasyonu oyunu da oynanabiliyor. 720p HD iki kameraya sahip olan AR.Drone, otomatik iniş kalkış da yapabiliyor, olası kazalara ve risklere karşı havadaki diğer drone”ları algılabiliyor.

Dünyanın en küçüğü

Hobi amaçlı bir drone edinmek isteyenler için temel bir oyuncak olan SKEYE Nano, dünyanın en küçük insansız hava aracı olma özelliğini taşıyor. Sadece 4 cm x 4 cm boyutlarındaki SKEYE Nano”nun 35 dolarlık fiyatı da boyutuyla uyumlu. üstelik LED ışıklandırmaları sayesinde gece de uçmaya devam edebiliyor. Şimdilik ön siparişte.

Rahatça düşürün diye

Indiegogo üzerinden fon toplayan Carbon Flyer, dünyanın ilk tamamı karbon fiberden yapılma insansız hava aracı olacak. Karbon fiberin en büyük özelliği elbette dayanıklılığı. Zaten üreticileri de bunu amaçlamışlar. Bir kez aldıktan sonra, acemiliğinizi atana kadar istediğiniz kadar yere çakabilirsiniz. üzerinde bir kamera da taşıyan Carbon Flyer, 50 bin dolarlık desteğe ulaşabilirse, 99 dolardan satışa çıkacak.

 

HANGİ DRONE”U ALMALI?

Araba fiyatına

DJI”ın uçuşa hazır (RTF) serisinden S1000 Premium, yetenekleriyle değil, yaklaşık 33 Bin TL”lik fiyatıyla öne çıkıyor. Bu kadar pahalı olmasının tek sebebi, bu multikopterin profesyonel sinemacılık için geliştirilmiş olması. 8 kanatlı bu cihaz, özellikle yüksek irtifalara sorunsuz çıkabiliyor, havadayken titremiyor ve 11 kiloya kadar yük taşıyabiliyor. Bu sayede profesyonel bir kamera bağlayarak, 5.8 GHz”lık video vericisinden gelen sinyalleri gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.

Uçuşa hazır

Phantom 2 Vision+, yerleşik GPS otopilotuyla yükseklik ve konum sabitleyebiliyor. Bu sayede siz uçuşa değil, çektiğiniz görüntülere odaklanıyorsunuz. Maksimum 25 dakika uçabilen cihaz, uçuş alanı dışına çıkarsa “eve otomatik dön” seçeneği ile sizin bulunduğunuz yere kendi geliyor. üstelik 1080p HD dahili kamerası var ve üç eksenli kamerayı uçarken farklı açılara döndürebiliyorsunuz. Fiyatı 5 Bin TL”nin biraz üstünde.

Phantom Multikopter

Phantom Multikopter, bir sırt çantasına sığacak kadar küçük ve hafif. Ancak buna aldanmayın, 300 metreye kadar yükselip, pozisyonunu GPS ile sabitleyebiliyor, eve otomatik dönüp, yere kendi inebiliyor. üstelik saatte 10 m/s hıza ulaşabiliyor. Dahili olarak GoPro Hero kamerasıyla gelen Phantom Multikopter, 2 Bin TL fiyatıyla cep yakmıyor.

 

Dahili kamera mı, profesyonel kamera mı?

Elbette bu sorunun cevabı, drone”u ne için kullanacağınıza göre değişir. Eğer profesyonel amaçla, örneğin film ya da belgesel için yüksek kalitede ve sarsıntısız görüntüler çekmeyi amaçlamıyorsanız, ortalama kalitede bir görüntü ya da sadece fotoğraf bile işinizi görecekse, dahili kameraya sahip olan modellere yönelin. Ancak daha profesyonel bir amacınız varsa, alacağınız drone”un uçuş hızına, yüksekliğine ve havada kalma süresine odaklanın, uçarken en az sarsıntıya neden olanı seçin. Elbette kameranızı taşıyabilecek güçte olduğundan da emin olun. Drone”lara kamera taşımak için bağlanan ayaklara “gimbal” deniyor, aklınızda olsun.

Satın almayın, kiralayın

Eğer havadan görüntüleme için ihtiyacınız bir kerelikse, yani siz bunu iş olarak yapmayacaksanız, satın almanın bir anlamı yok. Bugün büyük şehirlerde bir çok fotoğrafçı ve ajans, “havadan görüntüleme” hizmeti sunmaya başladı. Ayrıca internette ufak bir arama yaparak, kendi drone”larını kiralayan, üstelik gelip sizin için pilotluk hizmeti veren bir çok girişimci bulabilirsiniz. İsterseniz www.dronekirala.com da size bu konuda faydalı olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here