Ana sayfa Yazılım Z3TA+Channel Tools ve Canlı Enstrüman Kaydı

Z3TA+Channel Tools ve Canlı Enstrüman Kaydı

0

Sonar 8 Producer Edition”da bulunan Z3TA+ synthesizer”ını, Channel Tools plug-in”ini ve canlı enstrüman kaydı ile ilgili temel bilgileri inceleyeceğiz.

Z3TA+

Z3TA+ ödül kazanmış, inanılmaz ses işleme ve şekillendirme özelliğine sahip analog karakterli bir synthesizer olarak, SONAR 8 Producer Edition ile beraber geliyor. Sahip olduğu bu özel ses şekillendirme ve ses işleme teknolojisi, Z3TA+”yı endüstride en saygı duyulan ve en iyi synthesizer”lardan biri yapıyor.

Her türlü ihtiyacınızı karşılayacak enstrüman sesleriyle Z3TA+’nın, Sonar 8 Producer Edition”dan bağımsız olarak tek başına çalışabilme (stand alone) özelliğine sahip olan versiyonu da mevcut. Bu özellik, Sonar 8 Producer Edition”ı açmadan Z3TA+”yı programlar listesinden seçip programı çalıştırmak, tanımak ve keşfetmek için kolaylık ve hız sağlıyor. Sadece Sonar 8 Producer Edition değil diğer profesyonel DAW”lar ile uyumlu olan Z3TA+,  www.cakewalk.com sitesinden ücret karşılığı satın alınabiliyor.

Z3TA+, günümüzün modern müzik piyasasında, ses programcıları ve profesyonel müzisyenlerin aradıkları ilham verici “warm pads”, “slowly evolving atmospheres”, “leads”, klasik FM sesleri ve yüzlerce profesyonel preset”e sahip güçlü bir synthesizer. Z3TA+”nın temiz ses kalitesi, kolay anlaşılır ara yüzü, programlama esnekliği, klasik analog synth kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.
Z3TA+”nın sahip olduğu özelliklerden bazıları kısaca şöyle:

Z3TA+ için minimum sistem konfigürasyonu ise şöyle:
En az 800 x 600 çözünürlük
Windows 98SE, ME 2000, XP
1 GHz veya daha hızlı işlemci
128 MB RAM veya daha fazlası
10 MB hard disk alanı
 

CHANNEL TOOLS

Channel Tools plug-in”i, kayıt esnasında yanlış mikrofon yerleşiminden kaynaklanan sorunlarda, kanallar üzerindeki (phase) polariteyi değiştirmeye, istenilen kanalın mono ya da stereo panlanmasında, hatalı kaydedilmiş stereo kanalların düzeltilmesinde, kayıt sırasında meydana gelen küçük çaplı zamanlama hatalarını gidermeye yarayan, kullanımı kolay ve güçlü bir plug-in.

Cakewalk”un diğer plug-in”leri gibi Channel Tools, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Toplam 19 preset bulunan programda kendi preset”lerinizi oluşturup saklamak da mümkün. Channel Tools plugin”i her bir sample”a özel bire bir işlem yapması dolayısıyla duyumda ve sinyal işleminde gecikmeye yol açmıyor. Channel Tools plug-in”inin özelliklerinden biri de Mid-Side Decoding özelliğidir.
 

 

Mid-Side Recording ve Decoding
Mid-Side Decoding, kapsamlı bir konu olduğu için aşağıda anlatacaklarım konuyla ilgili temel bilgilerdir. Standart stereo kayıtlarda sol kanal, sol ses kaynağından gelen bilgiyi, sağ kanal ise sağ ses kaynağından gelen bilgiyi taşır. Mid-Side stereo kayıt (recording) metodu ise post prodüksiyonunuzda büyük esneklik sağlar.

Mid-Side aynı zamanda “Sum and Difference Mode”, “Middle-Side”, “M/S”, “M-S” ve “MS” olarak da adlandırılır. Aynı zamanda iki farklı mikrofon ile iki ayrı kanala yapılan kayıt tekniğine de Mid-Side denir. “Mid” mikrofonu ses kaynağının merkezine yönlendirildiği için sesi doğrudan alır. “Side” mikrofonu ise ses merkezine iki yönlü ve kaynağa dik olarak konuşlandırılır.

 

 
Channel Tools plug-in”inin özelliklerinden biri ise yukarıda bahsettiğim Mid-Side Decoding özelliğidir. Mid-Side kayıt tekniği ile yapılan sorunlu stereo kayıtların düzeltilmesini sağlayan bu özelliği Channel Tools üzerinde bulunan (Input Mode to Mid-Side) butonuna basarak aktive ediyorsunuz. Channel Tools plug-in”ini daha yakından tanımak için projeleriniz üzerinde kullanarak tecrübe edebilirsiniz.
CANLI ENSTRüMAN KAYDI

Bilgisayarınızda enstrüman kaydı yapmak için ihtiyacınız olan, kayıt programlarının yanı sıra “A/D” ve “D/A” (analog/dijital, dijital analog) sinyal dönüştürücüleri iyi olan bir ses kartı olacaktır. Kaliteli bir kayıt ve sound için kullanılan enstrümanın kalitesi de büyük önem taşır. özellikle akustik enstrüman kayıtlarında mikrofonların konuşlandırılması en az enstrümanların kalitesi kadar önemlidir.

Bireysel zevkle ilgili olduğundan dolayı, kayıt teknikleri ile ilgili kesin doğrular olmamakla beraber, doğal olarak teknik kurallar vardır. Bu konuyla ilgili anlatacaklarım kendi deneyimlerim sonucunda öğrendiğim bilgilerdir. Canlı enstrüman kayıt teknikleri ile ilgili daha detaylı bilgi için piyasada yayınlanmış kaynakları araştırabilirsiniz.

Her müzisyenin kendine özgü bir sound anlayışı vardır. Bu nedenle tonlama, mikrofon konuşlandırma ve mix gibi işlemlerde kendi zevkinize güvenmek en doğrusu olacaktır.
 

Elektro Gitar Kaydı
Elektro gitar kaydını bilgisayarda birden farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Birincisi, gitarınızı “DI Box” yardımı ile doğrudan ses kartınıza bağlamak olacaktır. Diğer seçenek ise elektro gitar amplifikatörünü mikrofonlayıp kaydetmek olacaktır. Alternatif olarak hem amplifikatörü mikrofonlayıp aynı anda başka bir kanala DI Box”dan gelen sinyali gönderip kaydedebilirsiniz. Böylece iki farklı kaynaktan gelen sinyali kaydettikten sonra aralarında mix yapma şansınız olacaktır.

Daha önceki yazılarımda Sonar 8 Producer Edition”da audio kaydının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler vermiştim. Kayıt işlemi için ilk olarak kayıt edeceğiniz sinyal giriş kaynaklarının seçilmesi gereklidir. Kaynak seçildikten ve sinyal kanala ulaştıktan sonra yapılması gereken en önemli ikinci adım ise sinyal giriş

seviyesini ayarlamak olacaktır. Amplifikatörünüzü veya DI Box”unuzu ses kartınıza bağladıktan sonra girdiğiniz kanalın sinyal seviyesini ses kartınız üzerindeki input volume”den ayarlayabilirsiniz. Giren sinyalin çok yüksek olmadığından ve “clip” yapmadığından emin olduktan sonra kayıt işlemine başlayabilirsiniz.

DI Box ile yaptığınız kaydedilmiş kanal üzerinde daha da farklı deneysel sound”lar elde etmek için Sonar 8 Producer Edition ile beraber gelen Guitar Rig LE amplifikatör simulasyonunu kullanabilirsiniz.
 


Akustik Gitar Kaydı

Akustik gitar kaydında en önemli noktalardan biri akustik gitar sound”unu mümkün

olduğunca doğal şekliyle kaydetmektir. Bunun için kayıt yapılan odanın akustiği, kullanılan mikrofon seçimi ve mikrofonlama tekniği büyük önem taşır. Kullanılan enstrümanın kendi akustiği ve tellerinin yeni olması da kaydın daha temiz ve parlak olması konusunda yardımcı olur.

Akustik ve klasik gitar kayıtlarında genelde “condenser” veya “omni condenser” kullanılır. Mikrofon yerleşimine karar vermek için ise, bağlantıları kurduktan sonra dinleyerek ve farklı pozisyonları deneyerek kulağınıza gelen enstrümanın en doğal sesini yakalamaya çalışmalısınız. Kayıt işlemi için ise yukarıda elektro gitar kaydı için bahsettiğim yolu izleyebilirsiniz.

Daha detaylı kayıt teknikleri ve ses kaydının genel kuralları için piyasada yayınlanmış kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Bugüne kadar çıkmış en kolay anlaşılır ve kapsamlı yayın olan yazar Ufuk önen”in Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri (2007) adlı kitabı sizlere ses kayıt teknikleri ve bu konuyla ilgili merak ettiğiniz her türlü konuda yardımcı olacak bir kaynak.

Gelecek sayıda bu köşede, Sonar 8 Producer Edition”ın M-AUDIO PROJECT MIX  I/O ile uyumu ve işleyişine göz atacağız. O zamana kadar bana www.myspace.com/aliinceogluwww.myspace.com/aliinceoglu adreslerinden ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here