Ana sayfa Haber Yüz tanıma sistemleri siyah tenli kadınları seçmekte zorlanıyor

Yüz tanıma sistemleri siyah tenli kadınları seçmekte zorlanıyor

0

Yüz tanıma özelliği, bir çok işin çok daha hızlı şekilde yapılmasını sağlayabilecek inanılmaz derecede kullanışlı bir araç olabilir. örneğin, cep telefonunuzda kurulu olan muhteşem bir yüz tanıma sistemi ile can sıkıcı PIN numaraları girmek zorunda kalmadan cihazınızda yetkilendirme yapabilirsiniz. Bu sistem siz sosyal medyada iken görüntülediğiniz fotoğraflarda yer alan arkadaşlarınızı etiketlemeniz için hatırlatmalarda bulunabilir, ya da servis daha akıllı ise bu etiketlemeyi sizin adınıza yapabilir. Hatta online fotoğraf arşivinizde bir arkadaşınızın ismini yazarak arama yapabilir, bu aramayla ilgili tüm fotoğrafları bulabilirsiniz.

Bununla birlikte yüz tanıma olgusu sadece doğruluk oranına bağlı olarak faydalı olabiliyor. The New York Times’ın bir haberine göre günümüz yapay zeka sistemleri farklı ırk ve cinsiyetleri tanımlamakta hala güçlükler çekiyor. M.I.T. Media Lab’da yapılan yeni bir çalışmaya göre bu sistemler için açık renkli erkekleri algılamak, koyu tenli kadınları algılamaktan çok daha kolay. Sistemin beyaz tenli erkeklerde hata yapması çok çok düşük bir ihtimalken, koyu tenli kadınlarda elde edilen sonuçlar ise hatalarla dolu. 

Bu çalışma, üç Afrikalı ve Kuzey Baltık ülkesinden 1.270 kişinin yüzünden oluşan bir veri setine dayalı olarak yapılmış. 

“Inter Parliamentary Union’ın yaptığı değerlendirmeler dahilinde cinsiyet eşitliğine yönelik olarak yapılan oylamaya dayanılarak, Afrika ve Avrupa’dan bazı ülkeler özel olarak seçildiler. Tüm dünyadaki ülkelerden Ruanda’nın parlamentoda bulundurduğu kadın sayısı, en yükseğiydi” şeklinde açıklama yapılıyor Buolamwini ve Gebru’nun yaptığı ‘Gender Shades: Intersectional Accuracy Disparities in Commercial Gender Classification’ adlı çalışmada. 

“Baltık ülkeleri de kadınların iyi derecede temsil edildiği ilk 10 ülke arasında yer alıyordu. Cinsiyet eşitliği ve bölge insanının yaygın olarak açık tenli olmasını göz önünde bulundurarak İzlanda, Finlandiya ve İsveç seçilmişti. Koyu tenli olan ülkeleri dengelemek için, Senegal ve Güney Afrika’ da çalışmaya eklendi.”

Daha sonra her bir yüz, dermatolojistlerin farklı ten tonlarını sınıflandırmada altın standart olarak kullandıkları altı noktalı ‘Fitzpatrick’ adlı oylama sistemine dayalı olarak deri tipi oylamasına tabi tutuldu. Araştırmacılar daha sonra Microsoft, IBM ve Megvii’nin yüz tanıma teknolojilerini test ederek, her bir yüze ait fotoğrafı ne oranda iyi şekilde tanımladıklarını görmek istediler. 

Peki sonuçlar nasıl sizce? Açık tenli erkeklere ait tüm fotoğraflar arasında sadece yüzde birlik bir  yanılgıyla cinsiyet tanımı yapan sistemlerde yanılgı oranı açık renkli kadınlarda ise biraz daha artış kaydederek, bu kadınların fotoğraflarında %7’ye varan yanlış değerlendirme oranı elde edildi. Sistemler tüm fotoğraflar arasında %12’lik bir hata payı ile koyu ten rengine sahip erkekleri tanımlamakta güçlük çekti. Fakat tüm fotoğraflar arasında koyu renk tenli kadınlarda %35’e varan oranlarda yanlış cinsiyet tanımlaması yapan sistemler, oldukça sorun yaşadılar. 

Yapılan çalışmanın sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Eğer ticari firmalar gerçek anlamda adil, şeffaf ve tutarlı yüz tanıma algoritmaları yapmak istiyorlarsa, cinsiyet sınıflandırma sistemlerinde koyu tenli kadınların, açık tenli kadınların, koyu tenli erkeklerin ve açık tenli erkeklerin sınıflandırma tutarlılık oranlarındaki bu kısmi tutarsızlıkları acil olarak incelemeleri kaçınılmazdır.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here