Ana sayfa Makale Yumruk Gibi!

Yumruk Gibi!

0

ünlü markalar ve sektöre yeni gelen isimler sanki fikir birliği yapmışcasına drum synthesizer ve sampler’ları geliştiriyorlar. Bu akımın içerisinde en çok dikkatimi çekenlerden birisi Rob Papen oldu.
 

Şu sıralar piyasada durum synthesizer”ları oldukça revaçta hatta bir akım haline bile geldi diyebilirim. ünlü markalar ve sektöre yeni gelen isimler sanki fikir birliği yapmışcasına drum synthesizer ve sampler’ları geliştiriyorlar. Bu akımın içerisinde en çok dikkatimi çekenlerden birisi Rob Papen oldu. Yeni geliştirdiği software enstrümanı “Punch” ile davul ve vurmalı sesleri hedef alıyor. Rob Papen”in geliştirdiği cihazlara ilgi duymamın en büyük nedeni uzun süre üzerinde test çalışmalarının yapılmış olması ve profesyonel ortamlar için tasarlanması. Cihazların derinliklerinde gelişmiş mühendislik harikalarının izleri çalışırken siz yüzeyde çok kaybolmadan istediğiniz sese ulaşabiliyorsunuz. Kullanımı pratik diyebilirim ama el kitabını okumadan tadını çıkartamayabilirsiniz. Yani temelde teknik bilgi gerektiriyorlar.
 
punch
 
Punch”a genel olarak baktığımızda bir Drum Sythesizer diyebiliriz, ama iş davul olunca her müzisyen kendi davulunu kullanmak ister. Bu nedenle bir de sampler desteği var. Bence Punch”ı ilginç yapan önemli özelliklerden birisi bu. Entegre groove sequencer”i sayesinde performans ve müzik prodüksiyonuna eğlence katma faktörü maksimuma çıkıyor. Gerek analog gerek software olsun drum synthesizer ya da sampler dediğimizde aklımıza gelen ilk özelliklerden birisi pad opsiyonudur. Punch bize 24 pad sunuyor. Burada kısmen kesin adreslenmiş slot’lar bulunuyor ama bunun yanında kendi sample’larımızı yükleyebileceğimiz slot’lar da mevcut. Pad’in üzerine kliklediğimizde özellikleri ve kontrol modülü çıkıyor karşımıza. Bu pad’de kullandığınız sound”a göre karşınıza çıkan arayüz, farklılıklar gösterebiliyor. Oldukça pratik ve hızlı bir yöntem. farklı kanallardan routing yapmadan direkt seslerin üzerinde çalışabiliyorsunuz.

Preset paneline geldiğinizde oldukça detaylı bir library ile karşılaşıyorsunuz. Rob Papen”dan tanıdığımız rahat ve hızlı preset manager mantığı burada da kullanılmış. Biraz kendine has bir tarzı var ama alıştıktan sonra gayet efektif bir pencere. özellikle yeni klasör yaratma ve dinleme opsiyonları gayet başarılı. Hatta lüks opsiyon diyebileceğimiz “undo” özelliği de mevcut. ön dinlemede üzerine geldiğiniz sound için mouse”ın sağ tuşuna basıyorsunuz. Oldukça akıllıca bir çözüm. ön dinlemelerde efektlerin bypass edilmesi ise harika bir fikir.

 

Punch’da klasik ses jeneratörleri de bulunuyor. Mesela en ünlülerinden olan 909 seslerini elde etmek isterseniz ses kaynağını değiştirmeniz yeterli. Her pad için farklı bir kaynak seçebiliyorsunuz. Eğer benim gibi drum konusunda biraz yavaş ve isteksizseniz hazır sesleri kullanmanızı tavsiye ederim. 179 preset arasında mutlaka prodüksiyonunuza uygun bir ses vardır ve seçtiğiniz bu seslere efekt slot’ları ile önemli dokunuşlar yapabilirsiniz. 4 efekt modülüne pad’leri ayrı ayrı yönlendirebiliyorsunuz. Bu durumda alış verişden mutlu olan ses hayranları için ilk akla gelen soru “kaç efekti var” olacaktır. “Hangi efektleri var” sorusu, hep daha sonra gelir. Punch’daki efektler bir plugin için oldukça mutluluk verici ama zaten bu tür hafif sihirli mutlulukları Rob Papen ile yaşamaya alışığız değil mi? Her pad’de 19 farklı preset’e sahip olan bir distortion opsiyonu var. Punch’daki diğer önemli bir özellik ise Choke Groups yaratabilmemiz… Bu, bazı pad’lerin çalarken diğer pad’lerin kapalı olması gereken zamanlarda çok işe yarayan bir opsiyon. Synth pad’lerde ise oldukça karmaşık ama çok işlevsel bir synthesizer iş başında. Bir drum’ ın hayal edebileceği hemen hemen her detayı buradaki parametrelerden ayarlamak mümkün. Başta sample kullanabileceğimizden bahsetmiştik. Punch, bu sample’lar için yine başarılı modülasyon özellikleri barındırıyor.
 
sampler
 
Diğer ilginç özellik ise bir pad için iki farklı sound seçebiliyorsunuz, bu iki sesi mixleyebilirsiniz yada ardı ardına trigger edebilir yada velocity split edebilirsiniz. Düzgün editlenmemiş sample’ ları loop esnasında bir miktar fade hareketleri ile düzenleyebiliyor.

Mixer’e baktığımızda ise ilginç bir haz alma ihtimalimiz yüksek çünkü uzaydan gelmiş devreler yerine gerçek bir mixer karşımızda; ne fazla ne az. Modulasyon ve FX panelinde ise iki LFO bulunuyor. Bunlarda drum synthesizerlar için çok önemli olan “humanize” opsiyonu mevcut. Yanı sıra MIDI ile serbest adreslenebilir sekiz adet modülasyon entegre edilmiş. Gördüğünüz gibi kısaca değindiğimizde bile buz dağının görünen kısmı olduğunu anlayabiliyoruz ama Punch”da asıl etkileyici olan, profesyonel bateristlerin tüm detaylı çalışmalarını yapabileceği bir cihaz olmasının yanı sıra bu konuda çok bilgiye sahip olmayanlarında kısa bir antrenmanla yalın ama etkili sonuçlara varabileceği bir ortam sunulması.

 

Punch”ın en eğlenceli opsiyonlardan diğeri ise entegre Stepsequencer. Canlı performanslar için veya prodüksiyonlarda insana oldukça ilham verem veren bir ortam. 16 stepe sahip sekiz pattern ile hem deneysel hem de hızlı beat”lar oluşturabiliriz. Daha önce Predator ve Albino ile çalışmış arkadaşlar Rob Papen”in sequencer mantığını bilirler. Oldukça bilimsel ve sayılardan oluşan bir yüzey bize ilk etapta çok karışık gelebilir ama altında müzikten kopmadan oldukça eğlenceli zincirler oluşturulabilir. Burada enstrümanın diğer tüm noktalarında olduğu gibi bir çok modülasyon imkanımız bulunuyor. Tune, velocity ve panning bir sequencer’da en çok kullanılan opsiyonlardan ama offset, flam veya dalga hareketlerindeki hızı ayarlama gibi bir çok yaratıcı ve fonksiyonel özelliğe de sahip. Burada bir adet boş slot var buraya isteğinize göre bir modülasyon ilave edebiliyorsunuz. Pattern’ler ile çalışmak en eski tekniklerden birisidir ve yeni tasarımlar ile bu işi ileriye ve daha eğlenceli bir ortama taşıyan enstrümanları görmek güzel. Punch”da pattern’leri hızlı ve kuş bakışı kontrol etmek için hemen Sequencer”in yan tarafında Mini Patch Browser bulunuyor. Pattern’leri aktive etmek için c3 ‘den g3′ e kadar bir tuşu kullanabilirsiniz. Eğer kafanız karışıyorsa ve hemen müziğe geri dönmek isterseniz enstrümanla birlikte gelen hazır patch’ leri deneyin, oldukça yaratıcı.
 
synthesizer
 
Punch’ da hemen hemen her parametreyi MIDI ile otomatize edebiliyorsunuz ve bu bilgileri patch olarak kaydedebiliyorsunuz. Ancak bu kadar pot ve opsiyonu olan bir cihazda doğal olarak her şey bazılarımıza küçük görünebilir. özellikle canlı performans için kuş bakışının kaybolma riski var. Bu sorunu çözmek için tüm cihaz görünüşünü %40’a kadar büyütme opsiyonu etkilenmiş.

Punch bilimsel ve trend arasında denge kurmuş bir enstrüman. Profesyonel ortamda her isteğinize cevap veren ama aynı zamanda müziğin ruhunda eğlenceyi ön planda tutan bir yapıya sahip.VST, AU ve RTAS formatlarında edinebileceğiniz bu enstrümanın fiyatı ortalama 149 Euro.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here