Ana sayfa Haber Yüksek elektrik faturaları kripto para kazıcılığını yasaklattı

Yüksek elektrik faturaları kripto para kazıcılığını yasaklattı

0

New York’un Plattsburgh şehri yönetimi yaptığı açıklamayla ticari amaçlı kripto para kazma işlemlerini 18 ay süreyle geçici olarak yasakladığını duyurdu. 

Söz konusu yasaklamanın resmi gerekçesinin şehrin doğal, tarihsel, kültürel ve elektrik kaynaklarını korumaya yönelik olduğu açıklandı. 

Plattsburgh sakinlerinin elektrik faturalarında 100$’dan 200$’a varan artışlar görüldü. Nedeni ise bitcoin gibi kripto para birimlerinin kazılmasına yönelik ticari faaliyetler. Bu nedenle belediye vatandaşları artan elektrik faturalarından korumak için bu kararı almak zorunda kaldı. 

Kripto para kazma işlemlerindeki artış, şehir için ayrılan aylık elektrik bütçesini aştığı için faturalarda da yüksek oranda artış gerçekleşti. Bir habere göre sadece ‘Coinmint’ adlı kripto para biriminin kazılması için Ocak ve Şubat aylarında şehrin elektrik kaynağının %10’u kadarı kullanıldı. 

Ocak ayında şehre ayrılan elektrik miktarının aşılması nedeniyle belediye açık piyasadan daha yüksek fiyatla elektrik satın almak zorunda kalmış, aradaki fark şehir sakinlerine yansıtılmıştı. 

Kripto para kazma işlemi, karmaşık bilgisayar problemlerinin çözümü için yüksek oranda elektrik harcayan, güçlü bilgisayar bileşenleri kullanıyor. çözülen sorular, merkezi bankacılık sisteminden bağımsız olarak gerçekleştirilen kripto para transferlerinin onaylanmasında kullanılıyor. Bu bilgisayar bileşenleri, ASIC kartları olarak adlandırılan ve sadece kripto para kazmada kullanılan parçalardan oluşuyor. Bazı işlemlerde ise yüksek çözünürlüklü PC oyunları için üretilen ekran kartları yer alıyor.

tp link

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here