Ana sayfa Donanım Yüksek çözünürlüklü full-frame Nikon D850 kamera, rakiplerini ekarte edecek özelliklerde

Yüksek çözünürlüklü full-frame Nikon D850 kamera, rakiplerini ekarte edecek özelliklerde

0

Nikon yeni bir tam çerçeve DSLR”a sahip: D850. Bugün duyurulan D850, teknik özellikler bazında tam bir canavar. Tabii fiyatı da bu doğrultuda artıyor. Perakende satış fiyatı sadece cihazın kendisi için 3.299$. Cihazın satışına Eylül ayında başlanacak. Profesyonel seviyedeki D5, hala Nikon”un mevcut DSLR özellikteki kameralarının bir numarası olabilir ama ilk bakışta D850 cebi şişkin profesyonellerin, yarı profesyonellerin ve amatörlerin en çok kullanacakları tam çerçeve kamera olacak gibi görünüyor. Nikon”un bu amiral gemisi kamerası, her amaç için kullanılabilecek bir kamera olarak öne çıkıyor.

Peki bu 2017 model amiral gemisi kameranın Nikon”un nazarında yeri ne? Kamera bu günlerde tam çerçeve DSLR ile yapmak isteyebileceğiniz her şeye sahip. 45.7 megapixel CMOS sensörü çevresinde inşa edilen cihaz, arka tarafı da ışıklandırıyor. Bu yönüyle Nikon”un tam çerçeve kameraları için ilk olma özelliği taşıyor. Bu özellik, genellikle düşük ışıklı ortamlarda kaliteyi kısıtlayan yüksek megapixel çekime rağmen, D850″nin düşük ışıklı ortamlarda bile oldukça güzel iş çıkarmasını sağlıyor. Bununla birlikte mega boyuttaki dosyalarla baş edebilmek için Nikon, üst seviye resim işleyicisi yazılımı olan Expeed 5″i de kameraya dahil etmiş.

Nikon” da son zamanlarda dijital kameralarda önemli bir takip çizgisi olan düşük geçiş filtresini dahil etmeme uygulamasını D850″de tekrarlamış. Böylece yüksek megapixel işlemiyle birlikte bu filtrenin olmayışı da, kameranın inanılmaz derinliklerde çekimler yapmasına olanak sağlıyor.  

Fakat Nikon D850″yi stüdyo fotoğrafçıları ve tanıtım çekimleri için bir araç olarak konumlandırmıyor. Aslında D850″nin teknik özelliklerinden yola çıkacak olursak, cihazın kullanılmayacağı bir alan yok gibi. Daha açık söylemek gerekirse: Canon”un 2 yıl önce çıkan 50 Megapixel 5DS serisi kullanıcılarının ödün vermek zorunda kaldıkları gibi bir çok yüksek çözünürlüklü DSLR cihazlarında fonksiyon bazında gerçekleşen fedakarlıklar, bu cihazda söz konusu değil. Aynı zamanda Canon”un “her işte usta” tam çerçeve kamerası, 5D Mark IV cihazını da geride bırakıyor (en azından kağıt üzerinde).

D850 Nikon”un DSLR serisinin her iki ucunda yapageldiği en iyi çalışmaların bir nevi özütü gibi görünüyor. D5 gibi sadece profesyonellere özgü kameraların hem beyin, hem de kas gücünü bünyesinde toplayan cihaz, her firmanın giriş ve profesyonel seviye DSLR cihazlarında tipik olarak aranması gereken satın alınabilirlik ve çok yönlülük özelliklerine de sahip. Tabii dünyanın en iyisi olmanın bir bedeli de var ama, fiyat yüksekliğinin D850″nin hızını keseceğini sanmayın. Görülmemiş sorunların önüne geçişiyle bu cihaz, Nikon kullanıcılarının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde satın almak için birikime gitmelerine neden olacak. Hatta belki de Canon ve Sony kullanan fotoğrafçıların da Nikon”a geçiş yapmalarını sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here