Ana sayfa İnternet Yu Hongyang samimiyetle bir bayram mesajı yayımladı

Yu Hongyang samimiyetle bir bayram mesajı yayımladı

0

8 Şubat; çin”in en önemli geleneksel bayramı olan “Bahar Bayramı”, aynı zamanda ay takvimine göre de çin”in yeni yılı olma özelliğine sahip. çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yu Hongyang, bu özel güne ilişkin bir mesaj yayınladı.

Yu Hongyang “Bahar Bayramı” mesajında şu ifadelere yer verdi; “Yaklaşan bu güzel bayram vesilesiyle tüm samimiyetimle Türk halkı ile birlikte bu bayram sevincini paylaşmayı, Yeni yıl dileklerini çin halkına hep birlikte göndermeyi arzu ediyorum. Aynı zamanda, bu vesile ile Türk dostlarıma çin Yeni Yılı”nın uzun tarihini ve barındırdığı çin kültürünü anlatmak istiyorum.” dedi.

çin’de, “yıl” kavramı ilk olarak tarımdan gelir. Eski çağlarda çinliler tahılın olgunlaşma zamanını “yıl” olarak adlandırmıştır. çin’in takvim sistemi, geleneksel çin Takvimi”nin, diğer bir ismiyle “Xia Takvimi”nin”, ortaya çıkışı günümüzden 4000 yıl önceki Xia Hanedanlığı’na (yaklaşık olarak M.ö. 2070 – M.ö. 1600) dayanmaktadır. Geleneksel çin Takvimi, 24 güneş döneminden oluşur, doğanın mevsim değişikliklerini yansıtır, tarımsal faaliyetlere kılavuzluk eder ve sayısız ailenin giyinme, yeme, barınma ve göçlerini etkiler.

İnsanoğlunun toplumsal hayatı esasına dayanan “gök ve insan uyumu” ideolojisi doğanın bir yansımasıdır, dahası doğayla ayrılamaz. 2000 yılı aşkın bir süre öncesinde, antik çin düşünürü ve Dao ekolünün kurucusu Lao Zi; “İnsan toprağı, toprak göğü, gök Dao ekolünü ve Dao ekolü de doğayı takip eder.” diyerek insan ve doğanın özdeş olduğunu ve birbirleriyle iletişim halinde olduğunu vurgulamıştır.

Her yıl Ocak ve Şubat aylarında, Bahar Bayramı geldiğinde çin”in şehirlerinde dönemsel olarak geniş çaplı “büyük göç” gerçekleşir. Yaklaşık 40 gün içinde 30 milyondan fazla insan memleketlerine akın eder. İnsanlar her türlü ulaşım aracını kullanarak çalıştıkları şehirlerden memleketlerine doğru yol alırlar. çin”in günden güne gelişen havayolları, hızlı trenleri ve karayolları ulaşımı daha hızlı kılar.  

Bahar Bayramı binlerce yıldır süregelen ve çin”in en önemli ulusal bayramı olmasının yanı sıra, aynı zamanda dünya çapında bir bayram haline gelmiştir. çin ile diğer ülkeler arasındaki kültürel değişimin günden güne artmasıyla çin hükümeti ve toplumun her kesimi tarafından tüm dünyada “Bahar Bayramı Şenliği” kutlamaları etkinlikleri düzenlemeye başlandı. Tüm dünyada “sevinç, uyum, paylaşım ve iyi dilekler” düşünceleri ile Bahar Bayramı”nın çin ve diğer yabancı ülkeler ile kültürel etkileşiminde önemli bir platform olması amaçlanmaktadır Bahar Bayramı geleneksel bir bayram olmasının yanında, aynı zamanda da modern bir bayramdır. Bahar Bayramı “insan ve doğa arasındaki uyum”, “aile ile toplum arasındaki uyum ve etkileşim”, aynı zamanda da çin”i ve dünyayı bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye, “Bahar Bayramı Şenliği” etkinliklerini uzun yıllardır düzenlemektedir. Her yıl birçok Türk dostlarım ve bizler Bahar Bayramı”nı birlikte kutlamaktayız. Günümüzde, konser, halk gösterileri, sanat sergileri, film gösterimleri ve kültürel forumlar gibi bir takım Bahar Bayramı kutlamaları etkinlikleri düzenlemeye devam ediyoruz. Böylece, Türk halkının çin kültürünü daha yakından tanımasını sağlamayı, birlikte paylaştığımız bu bayram sevinci ile de iki ülke arasındaki dostluğun daha da gelişmesini umut ediyoruz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here