Ana sayfa Haber YouTube’da Telif Hakları Sorunu

YouTube’da Telif Hakları Sorunu

0

YouTube CEO’su; Avrupa Birliği Yönetmeliği’nin içerik oluşturucular için kötü olacağını ifade etti. Uzmanlar bu tasarı ile birlikte, içerik oluşturucu olarak YouTube’da hizmet veren pek çok kişinin telif hakları sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini tahmin ediyor.

Wojcicki, youtuberlar için yazmış olduğu mektupta;“Avrupa Birliği tarafından imzalanan bu mevzuat, sizin dünyanızda sesinizi paylaşma hakkınızı ve yeterliliğinizi tehdit ediyor” şeklinde ifadelere yer verdi.

Peki Bu Yönetmeliğin Hangi Maddesi Tartışılıyor ?

Esas olarak tüm mevzuat maddeleri değil de, 10. Madde yoğun olarak tartışılıyor. Avrupalı yaratıcı işletme sahibi sanatçı ve çalışanı tehdit eden bu telif hakkı yasası nedeniyle; içeriklerin hazırlanması bir miktar daha zorlaştı.

 

Paylaşacağınız içeriklerdeki tüm görsellerin telif haklarının alınmış olması talep ediliyor. YouTube ceo’su tarafından yapılan açıklamada;“içerik oluşturucuların eserlerinin çevrimiçi kullanımı için adil ücret alma becerisini geliştirecek tedbirlerin dikkate alınmasını destekliyoruz” ifadesine yer verildi.

Türkiye’de pek çok yasa tedbirinin de Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde alındığı bilindiğine göre, ilerleyen dönemlerde bu tarz uygulamaları yerelde de görme ihtimalimiz ortaya çıkıyor.

Belki bunun için henüz çok erken olduğunu söylemek mümkün olsa bile, Türkiye’deki youtuberların bu konuda daha şimdiden önlem alması son derece önemli görünüyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye’deki içeriklerin % 64 oranında telif hakkı ihlali içerdiği tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here