Ana sayfa Haber YouTube kripto para kazan yazılımların saldırısına uğradı

YouTube kripto para kazan yazılımların saldırısına uğradı

0

Kripto para kavramı son bir kaç ay içerisinde oldukça popüler bir başlık haline geldi. Bazı web sitelerine giren kullanıcıların bilgisayarlarının işlemcileri üzerinden kripto para kazan yazılımlar da bu gelişmeyle birlikte piyasaya çıktı. Bazı web siteleri alternatif bir para kazanma yöntemi olarak kasti olarak bunu yapıyorken, bazı reklam ağları ise tarayıcı uzantıları üzerinden gerçekleştiriyor bu işlemi. Geçtiğimiz hafta içerisinde YouTube’ da bu yöntemle saldırıya uğradı. 

Siber güvenlik firması Trend Micro, kripto para kazma reklamlarının çarşamba günü YouTube’da belirmeye başladığını ve büyük oranda Japonya, Fransa, Tayvan, İtalya ve İspanya’daki kullanıcıları hedef aldığını belirtiyor. YouTube’a giren kullanıcılar, işlemci gücünü kullanma girişiminde bulunan dijital para kazıcı yazılımların, antivirüs yazılımlarının devreye girmesine neden olduğunun farkına varmaya başlamışlar.

Söz konusu yazılımın, CoinHive adlı servisten geldiği tespit edildi. Bu servis, Monero adı verilen kripto para birimini kazmak için tasarlanmış bir yapı. Girildiğinde kullanıcıları yazılımın varlığı ile ilgili olarak bilgilendiren CoinHive, asıl itibariyle bu yazılımı etik kullanıma yönelik olarak tasarlamış olmakla birlikte, kötü niyetli aktörler yazılımı modifiye ederek Google’ın ‘DoubleClick’ adlı reklam platformunu istismar etmeyi başarmışlar. Trend Micro bu reklamların kullanıcıların işlemcilerini %80 oranında kullandığını tespit ettiler. üstelik kullanıcılara ya da YouTube’a herhangi bir bilgilendirme yapmadan. 

Durumun farkına varan Google, bu tip istismarı gerçekleştiren reklamları çabucak devre dışı bıraktı. Bir bildiri yayınlayan firma, söz konusu yazılımı yazan hackerların reklam platformundan dışlandıklarını belirtti. 

Bununla birlikte bu reklamlar yaklaşık bir hafta kadar Google’ın platformunda kalmaya devam ettiler. Bu durum Google’ın reklam platformuna girmeyi başaran yazılımlar konusunda bazı zaafları olduğunu ve aynı zamanda kripto paraların değer kazanmaya devam ettikleri sürece gizli dijital para kazma işleminin de sorun olmaya devam edeceğini gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here