Ana sayfa İnternet Youtube engeli kalkıyor mu?

Youtube engeli kalkıyor mu?

0

İki yıldan fazla süredir kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube’a mektup gönderildi.

Atatürk’e hakaret içeren görüntüler nedeniyle iki yıldan fazla süredir kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube’a mektup gönderildi. Zaman’ın haberine göre, mektupta, Türkiye’nin hassasiyetlerinin dikkate alınması halinde YouTube sorununun çözüleceği belirtildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Atatürk’e hakaret içeren videoları yargı kararına karşın kaldırmamakta ısrarla direnen ve karşılıklı konuşmalardan sonuç alınamayan YouTube’a mektup yazdı.

BTK Başkanı Tayfun Acarer’in kaleme aldığı mektup, yaklaşık 3 hafta önce YouTube’un ABD’deki yönetim adresine gönderildi.
 

 
 Mektupta, YouTube konusunda Türkiye’de yaşanan olaylar ve gelişmeler kronolojik sırayla tek tek anlatıldı. Türkiye’deki internet mevzuatında çocukların cinsel istismardan korunması, uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele gibi dünyanın pek çok ülkesinde kabul gören konularda yasak bulunduğu hatırlatıldı. Acarer, dünyadan farklı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretin de yasak olduğunun altını çizdi. Acarer, sitenin Atatürk’e hakaret içeren videolar nedeniyle 2 yıl önce mahkeme kararı ile kapatıldığını hatırlattı ve sorunun karşılıklı görüşmelerle çözülebileceğine inandığını tekrarladı. Ancak bugüne kadar sitenin temsilcileriyle pek çok kez bir araya gelinmesine, somut çözüm önerileri sunulmasına karşın olumlu bir adım atılmadığını da sözlerini ekledi. Acarer, YouTube’un mahkeme kararına bile itiraz etmediğine dikkat çekerek, “Türkiye, bu sorunun aşılmasını istiyor. Bu noktada YouTube’un da Türkiye’nin ulusal düzeydeki hassasiyetlerini dikkate alması gerekiyor. Türkiye’nin hassasiyeti dikkate alındığında YouTube sorunu kendiliğinden çözülür.” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here