Ana sayfa Donanım YouRock Guitar özellikleri ve kullanımı

YouRock Guitar özellikleri ve kullanımı

0

YouRock Guitar!

YouRock Guitar

Tasarım

İlk karşılaştığımızda standart gitarlardan küçük olması ve klavyesinin üzerinde tellerinin olmaması ile dikkat çeken bir enstrüman YRG. Sapın üzerinde tellerin olması gereken yerde tel motifleri yer alıyor ve böylece elinizi sanki normal gitar çalıyormuş gibi marifetli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

YRG’nin kutusunun içinde bir askı, penalar, kablo ve kullanım kılavuzu bulunuyor. Enstrümanın alt kısmında ise pena vuruşlarını yapabileceğiniz teller var. bu teller de alışık olduğumuz gitar karakterinin biraz dışında ve titremiyor. Sadece giriş sinyalini alabilmemiz için tetik görevindeler. Ama işin iyi yanı bu tellerin kopmak gibi bir sorunu olmayışı. Gitarın üst çerçevesinde küçük bir kontrol ekranı yer alıyor. Buradan enstrümanın içerisinde yüklü olan sesleri değiştirebiliyor, farklı enstrüman seçeneklerini kullanabiliyor, değişik akort sistemlerini çalıştırabiliyoruz. Aynı zamanda YRG’i ne amaç için kullanacağımızı da buradan basitçe seçebiliyoruz.

İstersek Guitar Hero’da kontrol birimi, istersek de bir MIDI gitar olarak aktif hale gelmesini bu üst kısımdaki kontrol biriminden ayarlıyoruz. Gamlar ve notalar konusunda kendisini yeterli bulmayan yeni kullanıcılar için ise ilginç bir sistem dikkat çekiyor. YouRock Mode adı verilen bu sistem, enstrümanın içinde yüklü olan bir şarkıyı seçmenizi ve o şarkının gamı içinde solo çalışabilmenizi sağlıyor. üst kısımdaki Tap düğmesi ise sadece klavye kullanılarak tapping tekniğinin uygulanmasını sağlıyor. Böylece telleri kullanmadan çift el tapping tekniğini uygulamak da mümkün hale geliyor.

 

Bağlantılar

Saymakla bitmeyecek gibi görünen özelliklerden en çok dikkat çekeni kuşkusuz YRG’nin ne isterseniz o amaçla kullanılabiliyor olması. Bunu yapabilmek için de tahmin ettiğiniz gibi farklı bağlantılara ihtiyacımız var. bağlantıları gitarın alt kısmında bulabiliyoruz. İlk dikkat çeken standart bir elektro gitar jak girişi. Bu sayede normal bir gitardan farksız şekilde amplifikatör girişine bağlanarak alışık olduğumuz çalım mantığını uygulamak mümkün. öte yandan MIDI bağlantısı, USB girişi ve MP3 çalarlar için küçük jak giriş ve çıkışları da aynı bölümde yer alıyor. Enstrümanın üzerinde yer alan MIDI kayıt birimi sayesinde elinizin altında, melodilerinizi sürekli bir şekilde kayıt etme imkanı da sağlanmış oluyor. Enstrümanın içinde rock tarihinin en önemli elektro gitarları olan Les Paul, Strat, Tele gibi markaların örneklenmiş sesleri yer alıyor. Eğer daha fazla enstrüman sesine sahip olmak isterseniz 1.99 Dolar’lık bir fiyat etiketiyle YRG’nin sitesindeki sürekli yapılan gelişme paketlerini takip edebilirsiniz.

YouRock Guitar

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here