Ana sayfa İnternet Yöneticinin Tatil Anlayışı Üzerine

Yöneticinin Tatil Anlayışı Üzerine

0

Daha az gülen, neredeyse tatil kavramını tamamen aklından çıkaran yöneticiler için çözüm önerileri…
 

Global bağlamda bir yaklaşım gösterdiğimizde her şeyin gücün ve paranın peşinde döndüğünü görüyoruz. Bu döngünün bazı yaşamsal unsurları aşırı düzeyde geride bıraktığı da son yıllarda dikkat çeken bir konu halini almış durumda. Daha iyi ve konforlu bir yaşam için yani kısacası daha üst düzey bir hayat formu için bir yola çıkılıp hızla yükselme dürtüsüyle asıl amaçlarını unutan nice yönetici var. Büyüdüklerinde dahi göremedikleri oğulları, kızları ve pek tabi doğal bir sonuç olarak kırgınlıklar ya da mutsuz eşler adeta belirgin birer üst düzey yöneticinin yaşamına dair sonuç. Psikologlara göre pek çok yönetici neden güç istediğini bilmezken, çocuklarıyla dahi ilgilenme fırsatı yaramatıkları zamanları içinde neden bu denli çok çalıştıklarını, neden bu kadar hırslı olduklarını bilmiyorlar.
 

 
Gelirler, giderler, vergiler, borçlar derken yüksek noktalara ulaşan stres dolu finansal döngüler içinde yüksek sağlıksızlık noktasında bir hayat sürdüren yönetici sınıfına dair üyeler, eğlenceye ne denli ihtiyaç duyduklarını unutuyorlar. Fazla para elde eden işadamları tam anlamıyla sıradışı bir psikolojiye her geçen yıl daha fazla bürünüyorlar. Yönetici sınıfı, hayatlarında neyin önemli olduğunu tamamen unuturken odak noktalarını da olması gerekenin dışına yöneltiyorlar. üstelik pek mutlu değiller, enerjilerini yanlış şekilde harcıyorlar.

 

İnsanlarda altı tip enerji bulunuyor. Para, zaman, fiziksel, yaratıcılık, eğlence ve ilişki enerjisi. özellikle başarılı insanların ilişki enerjisini iyi kullanan insanlar arasında çıktığı görülür. çünkü başarılı tek kişinin eseri olamaz. İnsanoğlu, yukarıda saydığımız enerjilerin tamamını belli düzeylerde kullanıyor, ancak çoğu yanlış şekilde gerçekleştiriyor bu kullanımı. Peki insan, enerjisini nasıl en doğru şekilde kullanılır?
 

 
Klasik bir yönetici ayda 380 TL”sini kahve, portakal suyu gibi içeçeklere harcıyor. Yani bir yönetici aslında farkında olmadan tatilinin birkaç gününü aslında içerek tüketiyor. Bazı iş adamları satın aldıkları otomobilleri neden satın aldıklarını bilmiyorlar. İhtiyaçları olmadan satın aldıkları sayısız son teknoloji ürünüyle dolu bir “gereksiz eşyalar” bölmesine de sahipler. Ama neden? Para, ihtiyaçsızlıklarla dolu birçok şeyle bir arada düşünülüp harcanırken insan, kendi şahsi –psikolojik-yaşam standardına yönelik yatırımlara maksimum ölçüde uzak duruyor. Bu para arttıkça daha fazla artıyor.

 

çok yüksek ölçekte iş sahalarına sahip, milyarder iş adamları çevrelerindeki kişilerin de kendilerine yalnızca para gözüyle bakıldığını düşünüyorlar. İş adamlarının yakındığı bir diğer konu da insan ilişkilerinde karşılaştıkları semptomal durumlar. örneğin biriyle tanışıyorlar, konuşurken her hangi bir sorun yaşanmıyor, ancak ne zaman kendilerinin yüksek profilli kimlikleri dışavurulursa o andan itibaren tüm iletişim şeklinin değiştiğini düşünüyorlar. çok parası olan kimseler bu nedenlerden ötürü kısıtlı arkadaş çevrelerine sahip olmayı yeğliyorlar.
 

 
Ne yapmaları gerekiyor? öncelikle rahat olmaları ilk şart. İnsanların kendileri hakkında düşüncelerini, alt anlamlar aramayı bir kenara bırakıp tıpkı profesyonel iş yaşantılarında olduğu gibi sebep-sonuç ilişkisi dahilinde hareket etmeleri ve bu şekilde ilişki güçlerini kullanmaları, bir bakıma –evrimleştirmeleri- gerekiyor. İkinci olarak yaşam koçu edinmeleri önem taşıyor. ülkemizde yeterli sayıda yetiştmiş yaşam koçu bulunmadığını bu noktada belirtmekte fayda var. Ancak yaşam koçları edinmek önem taşıyor. Ve hedefleri belirlemek. Belki de en önemli unsura değiniyoruz. Bir yönetici için yaşantısında öncelikler dikkatle ele alınmalı; sahip olduğu yeteneklerin tamamı iş için harcanmayacak şekilde kurgulanmalıdır. Bu noktadan çıkışla hayatın “tatil yapma”, “eğlenme” gibi aşamaları da yöneticinin hayatında yer alacak şekilde ele alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki iş hayatındaki yüksek seviyedeki stres ortamlarında yaşam döngüsünü sürdüren bir yöneticinin ihtiyaç duyduğu şeylerin başında eğlence gelir. Gülümsemeyi, içten bir kahkahayı unutan o kadar çok ajans yöneticisi var ki. Kendi hayatının özünün de farkına varması gereken…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here