Ana sayfa Mobil Yolunu Kaybetmeyen Teknoloji

Yolunu Kaybetmeyen Teknoloji

0

Yaya ve araç navigasyonu

Kabul edelim; her birimizin iç pusulası doğru çalışmıyor. Fakat en iyi yol yordam bilen insanlar bile yeri gelip kaybolabiliyorlar. Ya da daha başka türlü ifade etmek gerekirse; “sora sora Bağdat bulunur” devri geçti! Yolunuzu bulmak için yoldan geçen birinin yarım yamalak tariflerine mecbur değilsiniz. Hatta yutdışında bile olsanız yolunuzu bulmak oldukça kolay bir hale geldi. Ayrıca navigasyon araçların tekelinde olan bir lüks olmaktan da çıktı. Artık GPS alıcısı bulunan cihazınızı elinize alarak yürürken de yolunuzu bulma imkanına sahipsiniz! 

GPS Nedir?
Açılımı Global Positioning System yani Küresel Yer Belirleme Sistemi ya da Küresel Konumlandırma Sistemi olan GPS, düzenli olarak kodlanmış bilgiler yollayan bir uydu ağıdır. GPS, uydularla arasındaki mesafeyi ölçer bu sayede dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar. Bu sistem, yörüngede sürekli olarak dönen uydulardan oluşur. Bu uydular, radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı da bu sinyalleri alır. Böylece bulunduğunuz konumu bir GPS cihazı üzerinden takip edebilirsiniz.

İlk olarak askeri amaçlar için kullanılan GPS sistemi daha sonra 1980″lerde sivil kullanıma açıldı. O günden bugüne GPS günden güne daha fazla hayatımıza girmeye başladı. Son dönem  otomobillerde yerleşik olarak gelmeye başlayan GPS sistemleri el tipi oldular. ?imdi ise birçok cep telefonu ve PDA”de bu özelliği görebiliyoruz.

GPS, dünyanın neresinde olursanız olun faydalanabileceğiniz bir sistem olmasına rağmen bunun için cihazınızda bulunduğunuz konumun haritasının da bulunması gerektiğini unutmamalısınız. Genellikle cihazlarda bulunan haritalar satıldıkları konumlara göre değişiklik gösterse de istediğiniz zaman yeni haritaları satın alarak cihaza yükleyebilirsiniz. Cihazınızın içinde bulunan haritaları gösterenin de bir yazılım olduğunu unutmamalısınız. Bu haritalar zaman zaman güncellenirler. Cihazınızın ve kullandığı yazılımın versiyonuna göre kendi sitesinden bu yazılımları ve haritaları güncelleyebilirsiniz. Bu sayede yenilenen sokak ve geçit gibi bilgiler daha taze olacak ve yönünüzü bulurken şaşırmayacaksınız.

GPS cihazları farklılık gösterse de birçoğunda yakın özellikler bulunmaktadır. Mesela daha ufak boyutlu GPS cihazları araçların yanı sıra yaya navigasyonu için de kullanılabiliyorlar. İsterseniz yolu sesli de tarif edebilen cihazların bir kısmında MP3 çalma gibi özellikler de bulunuyor. Son dönemlerde çok sık görülmemekle birlikte fotoğraf makinelerinde de GPS özelliğine rastlayabiliyoruz. Bunun en büyük sebebi Geotagging özelliği…

Geotagging
Geotagging son zamanların popüler terimlerinden. Kısaca “çektiğiniz fotoğraflara konum bilgisinin eklenmesi” olarak tanımlayabileceğimiz bu özelliğe sahip ürünler gün geçtikçe artıyor. GPS özelliği ve kamerası olan cep telefonları için geotagging yeni bir özellik değil. Fakat fotoğraf makinelerinde entegre GPS özelliği çok yeni bir özellik ve henüz pek yaygın değil.
 

 

  HP iPAQ 914
Yolda, işte, heryerde!

Profesyoneller için ideal bir çözüm niteliği taşıyan  HP iPAQ 914, Başarsoft firmasının geliştirdiği Yolbil Yazılımı ile birlikte satılıyor. ürün paketinin içinde yer alan harici bir SD kart ile gelen bu yazılım, HP iPAQ 914 kullanıcılarına, Türkiye”deki 81 ilin yol bilgilerine kolayca ulaşma imkânı sağlıyor.
Karayollarının yanı sıra, sokak sokak yol bilgilerini de gerçek zamanlı olarak gözler önüne seren bu cihaz, hızlı İnternet aramaları ve güçlü tarayıcı seçenekleri de sunuyor. Bu gelişmiş cep bilgisayarının entegre kablosuz ağ özellikleri ise, tüm Wi-Fi bağlantı noktaları üzerinden rahat ve sorunsuz bir şekilde İnternet”e girilmesine olanak tanıyor. Word, Excel, PowerPoint ve Outlook gibi yaygın kullanılan kurumsal uygulamaları kolayca çalıştırarak mobil verimlilik sağlayan HP iPAQ 914, GPS navigasyonlu ve 3G uyumlu bir cep telefonunun tüm özelliklerini bünyesinde bulunduruyor. HP iPAQ 914, Yolbil yazılımıyla hepsiburada”da 449 dolara satışa sunuluyor.
www.hp.com.tr
 

Nokia”dan GPS
lideri iki yeni model
Planla ve gez

Nokia Navigator serisinin en yeni üyesi Nokia 6710 Navigator, sürücü ve yaya navigasyonunda getirdiği yeniliklerle dikkat çekiyor. Maps ve Ovi entegrasyonu, insanlara, seyahatlerini bilgisayarlarında önceden planlama ve sonra bunu mobil cihazlarıyla senkronize etme imkanı veriyor. Ayrıca, Maps, yüksek çözünürlüklü kuşbakışı görüntüler, 200 şehrin 3D sınır işaretleri, arazi haritaları, hava durumu, seyahat ve etkinlik içeriği, trafik ve güvenlik uyarıları gibi bazı yeni özelliklerle güncellenmiş. Bir pusula içeren ve yeni Maps özellikleriyle uyumlu çalışan cihazda, yaya navigasyonu da bulunuyor. 

Nokia CR-111 tutucu, Nokia 6710 Navigator cep telefonunu otomobilde kullanmayı kolaylaştırıyor ve sürücü navigasyon çözümünü tamamlıyor. Biraz daha fazlasını isteyenler için yeni bir Nokia aksesuvarı geliştirildi. Nokia Speakerphone HF-310 hoparlör, elleri serbest bırakıyor, yüksek kaliteli ses sunuyor, yankıyı gideriyor ve gürültüyü azaltıyor. ürün, otomobilde ya da ofiste kolayca kullanılabiliyor ve üç farklı aksesuvarla rahatça kurulabiliyor.
www.nokia.com.tr

 

 

 

 

  Mio Moov 
Keşfedilmemiş Yer Kalmayacak

Mio Teknoloji, en yeni taşınabilir GPS ürün gamıyla navigasyon teknolojilerine yeni bir boyut kazandırıyor. Yeni “Moov” serisi, Mio”nun kanıtlanmış GPS teknolojisi ve yeni versiyon MioMap navigasyon yazılımı ile güçlendirilmiş olan 3 modelden oluşuyor: Moov 200, Moov 300 ve Moov 360.
üstün rota planlama fonksiyonlu Moov serisi navigasyon cihazları, Türkçe dahil birçok dilde sesli yönlendirme özelliği sayesinde yolculuğunuz sırasında size rehberlik ederken hem kaybolma derdine son veriyor hem de en kısa rotayı çizerek size zaman kazandırıyor.

 

Mio Moov 360 modeli restoran, dinlenme tesisi, benzin istasyonu gibi noktaların bilgisini seyahat sırasında internet bağlantısı olan cep telefonunuzdan bluetooth yoluyla aktarma olağanı sunuyor. Moov 360 modelinde bulunan fotoğraflara göre navigasyon etme özelliği, navigasyonu biraz da farlılaştırırken aynı zamanda da kolaylaştırıyor. İnternetten flickr ve benzeri portallardan indirilen fotoğraftaki yer POI haline getirilebiliyor. Böylece bir tuşla adresi yazmaya gerek olmadan fotoğrafta gösterilen yere ulaşılabiliyor. Bluetooth özellikli telefonlarda, Moov 360″ın ekranına bir kere dokunarak aramalar hands-free olarak cevaplandırılabiliyor.
www.mio.com/tr/

TomTom ONE
En küçük rehberiniz

TomTom navigasyon pazarında oldukça tanınmış isimlerden bir tanesi. Dört modelle Türkiye pazarına giren TomTom; , Türk tüketicisinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayıp ürün ve hizmetlerimizi buna göre hazırlamayı hedeflemiş. Bunun sonucu olarak; Türkçe menü, Türkçe yol tarifi, Türkçe çağrı merkezi desteği gibi servisler sunuyor.

 

 
TomTom ONE, benzersiz Map Share teknolojisi ile cihaz üzerinde harita bilgilerini güncelleme ve diğer kullanıcılar tarafından yapılan güncellemelerden yararlanma imkanı sağlıyor. Map Share teknolojisi sayesinde sürücüler, cihazlarının ekranına birkaç dokunuşla, sokak adları, yol hız limitleri, kapalı yollar ve hatta telefon numaralarındaki değişiklikler gibi güncelleştirmeleri kolaylıkla yapabiliyorlar.TomTom”un “en güncel harita garantisi” sayesinde ise kullanıcılar, cihazlarını kullanmaya başladıktan sonraki 30 gün içinde daha yeni bir harita yayımlanırsa bu sürümü ücretsiz olarak yükleyebilme şansına sahip oluyor.  Kullanıcılar, cihazlarını güncel tutmak için yeni yazılımları ve en güncel haritaları TomTom HOME ile yükleyebiliyorlar.
Cihazlarda bulunan menüler, araçla, yaya olarak ya da bisikletle kullanım seçenekleri ile tercihinize göre her üç şekilde de kullanma imkanı sunuyor.  Araç yollarının giremediği yaya yollara göre rotanızı planlayan cihaz, aynı şekilde bisiklet yolları için de aynı hassasiyete sahip.
 www.tomtom.com
 

  Navking NAV 300
Navigasyonun kralı

Yurtdışında Route66 markasıyla ünlenen navigasyon sistemleri Türkiye”de Navking adını almış. Cep telefonları için de navigasyon yazılımları sunan firmanın NAV 300 navigasyon cihazı, Türkiye’de 81 İl’e ulaşım ve 63 İl’de detaylı kapıdan kapıya navigasyon imkanı sunuyor. 3,5 inç”lik dokunmatik ekran üzerinden kullanılan cihaz sesli yönlendirme özelliğine de sahip. NAV 300″ün üzerinde bulunan haritayı bir sene boyunca ücretsiz olarak güncelleyebiliyorsunuz.

 

MP3 çalma, video oynatma, fotoğraf gösterme ve e-kitap gibi özelliklere de sahip olan NAV 300, Türkçe dahil 50’den fazla dilde kullanım özelliği sunuyor. NAV 300″de 1GB dahili hafızanın yanı sıra SD kart desteği de bulunuyor…
www.navking.com
Exper Navigasyon
Adres Sormaya Son!

Exper Navigasyon; araç hızını gösterebilme, tümleşik hoparlör ve anten ile mp3 ve video-film oynatabilme gibi özelliklere sahip. 2 yıl ücretsiz harita güncelleme avantajıyla sunulan Exper Navigasyon Cihazları; benzin istasyonu, AVM”ler, sinema salonları, eczaneler, hastaneler, ATM”ler, banka şubeleri, lokantalar gibi binlerce önemli noktanın en güncel bilgilerini içeriyor.

 

 
Exper Navigasyon Cihazları”nın farklılık yaratan özellikleri arasında Nav N Go IGO 8.0 yazılımı da var. 21 dilde adres tarifi, 81 ilin kapsamlı haritaları, 3D harita desteği ve 1 GB USB bellek hediyesi ise Exper Navigasyon”un öne çıkan diğer özellikleri arasında yer alıyor. Cihazda 2 GB kadar destekli SD kart okuyucu ve 1 GB Flash bellek bulunuyor. Ayrıca Cep telefonları için Bluetooth desteği de sunan cihaz; müzik ve video oynatabiliyor. 
www.exper.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here