Ana sayfa Haber YOLA DEVAM

YOLA DEVAM

0

Bora Ulusoy, prodüktör ve aranjör olarak yer aldığı, son albümün prodüksiyon hikayesini, günlükler halinde sizlerle paylaşmaya devam ediyor.

22 Aralık Pazartesi- Yola devam Aranjmanlara devam ediyorum.  Sadece bana göre değil dinlettiğim kişilere ve Yavuzhan’a göre de gittikçe daha iyi oluyorlar.  çalışmalarımız ilerledikçe hem şarkı yazarımla
birbirimizi daha iyi anlıyoruz, hem de albümün sound’u ve kullanılacak enstrümanlar açısından daha net bir resim oluşturabiliyorum kafamda.

24 Aralık çarşamba-DM1000
Birkaç haftadır peşinde dolaştığım Yamaha DM1000 dijital mikser için hamlemi yaptım. Yarın burada olacak. Kontrol Odası’nda Pro Tools HD2’ye geçtikten sonra 02R96 üzerindeki iki adet MY16-mLAN kartlarının artık bir fonksiyonu kalmadı. Outboard preamplilerimizi, Digidesign 96 I/O converter’lerimizin toplam 16 analog girişine bağlıyor ve daha çok kanallı kayıt yapmamız gerektiğinde (MMA Kayıt Stüdyo’sunu kalabalık ve canlı çalmak isteyen gruplar sık sık ziyaret ediyorlar) preampli olarak 02R96VCM’den yararlanıyoruz. çoğu kişi eski 02R’lerle karıştırdığı için bu masanın preampli ve AD/DA convertion kalitesinin farkında değil.
 
Burada stokta bulunmadığı için acilen New York’tan getirttiğimiz MY16-AT kart ise masadan 16 kanal sinyali ADAT formatında 96 I/O’lara aktararak toplamda 32 kanala ulaşmamızı sağlıyor.  Bu durumda mLAN kartlarını DM1000’le birlikte ben kullanabilirim.

Kendi odamda 32 kanal kayıt tabi ki
yapmayacağım ama miks için Cubase dönüşlerini masaya yollayıp işi orada bitirebilirim. Hele bir de VCM güncellemelerini alıp Studio Manager’ı kurduğumda çok kuvvetli bir miksaj gücü elde etmiş olacağım.

25 Aralık Perşembe-mLAN çalışmıyor!
DM1000 bugün geldi. 01X’le vedalaşmak gerçekten zor oldu. Ne de olsa bir birimize çok alışmışız! üzerinde gelen ADAT kartlarını söküp dikkatlice bir yere kaldırdıktan sonra masayı harici bir ses kartı ya da converter’a gerek olmadan kullanmamı sağlayacak olan MY16-mLAN kartlarını hemen taktım ama işe yaramadı.  Tüm sürücüleri defalarca yükledim.  Yamaha’nın Graphic Patchbay arayüzünü altına üstüne getirdim, masanın dahili ayarlarını didik didik ettim ama nafile. Ben bu masayı istediğim gibi çalıştıramazsam çatlarım.

26 Aralık Cuma-Kullanma kılavuzu okumak yaşam biçimim oldu
Sistemi istediğim gibi çalıştırabilmek için sürekli okuyup incelediğim yaklaşık 4-5 tane kullanma kılavuzu var: mikser, harici kart, Studio Manager yazılımı Graphic Patchbay, mLAN sürücüsüne ait kılavuzlar… Eninde sonunda; mlan kartlarımı kullanarak firewire bağlantısı ile 32 kanal giriş-çıkış imkanı elde edebilmem için Yamaha DM1000 mikserimi ikinci versiyona yükseltmem gerektiğini öğrendim.  Yamaha’dan CD’de satın aldığınız yükseltme yazılımını USB ile bağlı bir bilgisayarda çalıştırıp ROM upgrade yapıyorsunuz.  Peki yapacağız o zaman.

 

27 Aralık Cumartesi-mLAN çalışıyor!
MY16-mLAN kartının kullanma kılavuzunda küçük bir dipnot dikkatimi çekti. “Eğer bu kartı eski model 01V mikser ile kullanıyorsanız kartın üzerindeki mini anahtarı sağa, tüm diğer yeni nesil Yamaha dijital mikserler için sola çevirin” diyor.  Ayrıca ısrarla ve gözüme sokarcasına yeni nesil mikserlerde çalıştırabilmek için ikinci versiyona yükseltilmiş olması gerekir diyor.  Peki! Normalde bu kart 16 kanal giriş-çıkış sağlamasına rağmen eski 01V’lere takıldığında 8 kanal olarak çalışırmış.  Yani aynen bu kartın bir önceki modeli MY8-mLAN kartı gibi…

Aklıma bir şey geldi.  Kartın üzerindeki anahtarı 01V pozisyonuna getirsem belki çalışır. Ne de olsa benim masa da 01V gibi eski sürüm.  Hemen iki kartı birden mikserin arkasındaki slot”lardan çıkarıp ve anahtarı 01V’ye getiriyor ve tekrar yerine takıyorum. Bingooooooooo! çalıştı! Her biri 8 kanaldan toplam 16 kanal giriş çıkış elde ediyorum.  Graphic Patchbay ayarlarını yaptıktan sonra Cubase’i açtım ve her şey gayet güzel çalışıyor. MY16 kartım, kendini MY8 zannediyor. Ya da kendini 01V’de…

Bu konuyu kurcalamak isteyenleri mlancentral.com sitesini öneriyorum. 

3 Ocak Cumartesi – PC Upgrade
En son yaptığım Bazen’in demosunda 10 kanal audio, 7 kanal MIDI kullandım. Davulları ve basları her zaman olduğu gibi Sampletank2’de Studio Tight ve Precision Bass preset”lerine çaldırdım.  Kemanlar için de yine Sampletank’ten üç ayrı keman grubu kullandım  Intro”ya koyduğum efekt için ise Monologue’daki Windings sesini kullandım. Gitarlar için bazen Amplitube 2’yi kullandım; bazen de daha az işlemci gücü kullandığı için Amplitube LE’yi tercih ettim. 1.6.3 versiyonunu kullandığım mLAN sürücüsü ve Yamaha DM1000 + MY16mLAN kartından oluşan DAW’ım ve P4 2.4 işlemci ve 2GB 400 mhz DDR Windows SP2 sitemimde miksaj için 1587 buffer size ile 37ms input, 49ms output latency alıyorum! Cubase’in CPU kullanım göstergesinde en yüksek seviyeleri görüyorum. Zaman zaman freeze kullanmak, gerektiğinde unfreeze yapmak zorunda kalıyorum.  Proje ilerledikçe bu şekilde çalışmak zorlaşacak. Miksin çok büyük bir kısmını masada yapacağım için çok önemli bir konu değil ama yine de insan biraz daha hızlı bir makineye geçmek istiyor.

7 Ocak çarşamba – PC Upgrade 2
Kontrol odasındaki 8 çekirdekli Mac Pro ve diğer odalarda öğrencilerin kullanımına sunulmuş Core 2 Duo makineleri düşünüyor ve okuldaki bütün bu iş canavarlarının arasından en yavaşlarından birini bana audio DAW olarak iteleyen stüdyolardan ve bilgisayarlardan sorumlu arkadaşımıza buradan teessüflerimi ileterek başlıyorum!

Makinemi yükseltmek için bir araştırma yapıyor ve yeni işlemcileri destekleyen bir anakartın mevcut AGP ekran kartımı ve DDR belleklerimi (daha geçenlerde 2GB’a yükseltmiştim!) kullanamayacağımı fark ediyor ve bu teknolojileri üreten ve her 2-3 yılda bir tüm sitemi yenilemek zorunda bırakanları kınıyorum!

Oysa ben sadece anakart ve işlemciyi değiştirerek işi bitireceğimi sanmıştım. şu bilgisayarı yükseltme işine kafayı taktım.  Birkaç gündür konsantre olup da yeni bir şeyler kaydedemedim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here