Ana sayfa Donanım Yoksa XBOX SEGA mı?

Yoksa XBOX SEGA mı?

0

“XBOX”un büyük satış başarısı elde etmesinin sırrı ortaya çıktı. İlk olarak Kasım 2001 yılında kullanıcılarla buluşan “XBOX” ilk çıktığı andan itibaren piyasada kendine sağlam yer edindi. İlk “XBOX” donanım olarak dönemin “PlayStation 2”sinden kat ve kat daha güçlü olmasına rağmen, sadece “A.B.D” ve belli başlı ülkelerede satılmasından dolayı büyük bir satış başarısı elde edememişti. İlk başarısızlığın ve tecrübesizliğin ardından kolları sıvayan “Microsoft”, 27 Kasım 2005 de yeni konsolu olan “XBOX 360” ile piyasaya sağlam bir giriş yapmıştı. Konsolun çıkışı o kadar ani olacak ki “Sony” şoku üzerinden atamamış, yeni oyun konsolu çıkarma baskısından dolayı “XBOX 360”a nazaran daha güçsüz bir sistemle 11 Kasım 2006 da “PlayStation 3”ü çıkarmıştı.

 

“XBOX”ın Bilinmeyen Gizemi

 

“Sega Dreamcast”ten sonra konsol piyayasından çekilmiş, oyun yapımcısı ve dağıtımcısı olarak bundan böyle karşımıza çıkacaktı. “Microsoft”; “SEGA”yı satın alarak tüm isim haklarını satın almış oldu. İkili bundan böyle birlikte projeler üretecekti. “SEGA”nın, “DreamCast” konsolu piyasadan çekildikten sonra, “XBOX”; “DreamCast” oyunlarının, konsolu tarafından oynatabilmesi için çalışmalar yaptı. Oyunların uyarlanmasında yaşanan sıkıntılardan dolayı proje, “Microsoft” tarafından rafa kalktı.

 

“XBOX”ın Bilinmeyen Gizemi

 

“Microsoft”, ilk konsolu “XBOX”ı ortaya çıkarırken konsolla uyumlu, nasıl bir kontrolcü tasarlayacağı hakkında bir bilgisi yoktu. İlk “XBOX” kontrolcüsü, tasarım olarak “SEGA”nın “DreamCast”inden esinlenildi. Kontrolcü o kadar çok birbirine benziyordu ki tuşların renginden, kondukları yerler bile aynıydı. “DreamCast”in; analog çubuk yeri, tetik tuşları, (Sadece “DreamCast”e ait olan) hafıza kart yuvaları, kulaklık yuvaları, düğmelerin yerleri ve renkleri bile aynıydı. Her iki konsolda “Windows CE” işletim sistemine sahipti.

Kontolcülerin birbirine benzeyip benzemediği ile ilgili bir video paylaşıyoruz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here