Ana sayfa Makale Yok olan hazinelerimiz: Flamingolar

Yok olan hazinelerimiz: Flamingolar

0

Yabancı belgesel kanallarında gördüğümüz flamingolar aslında bizim topraklarımızda yaşıyorlar ve bize o kadar yakınlar ki!

Hayatın akıp giden karmaşası içerisinde onca güzellik varken, etrafımızda yaşayan hatta bize çok yakın olan varlıkları artık fark edemez duruma gelmiş bulunmaktayız. Bunlardan bir tanesi de ülkemizin en güzel yerlerinden olan İzmir Kuş Cenneti, Adana Göksü deltası ve bu yörelerde milyonlarla ifade edilen flamingolar.

Genellikle yabancı belgesel kanallarında gördüğümüz bu türler aslında bizim topraklarımızda yaşıyorlar ve bize o kadar yakınlar ki! Fakat pek çoğumuz, akıp giden zaman içerisinde bu güzelliklere vakit ayıramaz olduk. Ne yazık ki bu güzellikler, çiftçiliğin ve su harcamalarının bilinçsizce yapıldığı ülkemizde gün geçtikçe azalmakta. Bizler de türleri gittikçe azalan, belki de birkaç sene sonrasında tamamen yok olacak olan bu güzellikleri sizlere hatırlatmak adına yeni bir yazı dizisine başlayalım istedik. Bundan sonra her sayımızda gerek kuş fotoğrafçıları gerekse doğa ile ilgili okuyucularımız için farklı türlerden ve bu türleri fotoğraflamak için gerekli olan küçük ipuçlarından bahsedeceğiz sizlere. Bu sayımızın ilk konuğu ise flamingolar olacak.

Flamingoyu nasıl tanıyacağız
Flamingolar, uzun ve ince bacaklara, yine uzun, eğri bir boyuna ve rosa rengi tüylere sahiptir. Belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagalarının olmasıdır. Bu gaga, yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazifesi görmektedir. Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Genellikle, büyük topluluklar halinde, durgun sulara sahip göl, tuz gölü, ya da lagünlerde yaşarlar. Diğer hayvan türlerinin az bulunduğu, sıra dışı doğa koşullarının mevcut olduğu yerlere gelirler. örnek olarak tuz gölleri ya da alkalik içerikli göller verilebilir. Kısacası bu kuş türü tuzlu ve sodalı sığ sularda yaşar. Bunların dışında, ısı farklılığının aşırılıklar gösterdiği durumlara da katlanabilirler. Bulundukları ortamda kuş gruplarının birey sayısı bir milyonu bulabilir. Genelde yengeç, karides gibi eklem bacaklı hayvanları, böcek larvası ve yosun yerler. Aşağı doğru eğik gagası sayesinde, yiyecekleri çok zor ortamlarından dahi çıkarabilirler.

Türler
• And flamingosu (Phoenicopterus andinus)
• ?ili flamingosu (Phoenicopterus chilensis)
• James flamingosu (Phoenicopterus jamesi)
• Küçük flamingo (Phoenicopterus minor)
• Rosa flamingo (Phoenicopterus roseus)
• Büyük flamingo (Phoenicopterus ruber)

Türkiye”de bulunan flamingolar
Türkiye”de bulunan flamingoların başında “Büyük flamingo” (Phoenicopterus ruber) gelmektedir. Türkiye”de bulunan ve Anadolu’da Allı Turna adıyla tanınan flamingo türlerinin çoğu, pembemsi-beyazdır. Kanataltı tüyler kırmızı ve birincil ve ikincil uçuş tüyleri siyahtır. Gaga, siyahla sınırlanmış bir uca sahip ve pembedir. Bacaklar tamamen pembedir. Aralarında iletişimi kaz gibi bir ses çıkararak sağlarlar. Büyük bir türdür, 120-140 cm uzunluğunda olup Karayip flamingosu ve ?ili flamingosu ile benzer özelliklere sahiptir. ülkemizde özellikle İzmir Kuş Cenneti, Adana Göksü deltası ve benzer birçok yörede bulunur. Sayıları milyonlarla ifade edilebilir.

 

Flamingoları fotoğraflamak isteyenler
Flamingoları görmek ve onları yakından tanımak, özellikle fotoğraf çekmek isteyenlere İzmir Gediz Deltası”nı rahatlıkla önerebiliriz. İzmir kentine komşu olan Gediz Deltası yalnızca Türkiye’nin değil Akdeniz’in en önemli sulak alanlarından biri olmakla kalmıyor, içerisinde birçok kuş türünü barındıran Kuş Cenneti de bulunuyor. Tatlı ve tuzlu suyun ortasından patika şeklinde bir yol ilerlerken, içinde bulunduğunuz araç ile rahatlıkla fotoğraf çekebilir ve bu doğa harikalarının yaşam şekillerine tanık olabilirsiniz. Gediz Deltası ayrıca, dalyanlar, alüvyon adacıkları, azmaklar, tatlı ve tuzlu su bataklıkları, mevsimsel su basar çayırlar, Akdeniz tipi çalılıklar, tarım alanları ve tuzlalar gibi çok farklı yaşam alanlarını da barındırır. Büyüklüğü yaklaşık 40.000 hektarı bulan Kuş Cenneti”nde, flamingoların dışında diğer birçok kuş türünü de izleme keyfine varabilirsiniz. 

Flamingolarda son durum
Geçtiğimiz senelerde yağmurların azalması ve barajların boşalması sebebi ile başlayan kuraklıktan dolayı flamingolar başka yörelere göç ederken, edemeyenleri de genellikle acı bir son karşıladı. Bu üzücü durum karşısında, flamingoların çoğunluk olduğu bölgelerde sulama çalışmalarında kullanılmak üzere bir adet arazöz alınmış, ayrıca mevsim normallerine dönen hava şartları sebebi ile kurak alanlar kısmi olarak dolmuş ve canlıların yaşaması yeniden mümkün hale gelmiştir. Bu yıl yaklaşık olarak 5000 flamingo yavrusu İzmir Kuş Cenneti’nde, yeniden ‘hayata merhaba’ derken, kış ortası su kuşu sayımlarında 32 bin 274 adet flamingo sayıldı. Bunlardan yaklaşık beşbini, kuluçkaya yatarak yavruladı. Anne ve babalarıyla koruma alanında gezintiye çıkan yavrular, İzmirliler için bir sevinç kaynağı oldu. Göksü Deltası”nda da suların çekilmesiyle tehlike altına giren flamingoların sayısında yağmurların artması ve kuraklığın giderilmesi ile büyük ölçüde gelişmeler oldu.
Nesli tükenmeden doğamızda bulunan bu canlıları görüp, fotoğraf arşivinize ekleyebilmeniz dileği ile..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here