Ana sayfa Haber Yoğun eleştiri alan Google Duplex için Alphabet”ten açıklama geldi

Yoğun eleştiri alan Google Duplex için Alphabet”ten açıklama geldi

0

Bildiğiniz üzere Google Asistan”ın yeni özelliği olan Google Duplex, sizin adınıza başkalarını arayarak, gerçekçi konuşmalar yapabiliyor. Google”ın geliştirici konferansında açıklanan özellik, son zamanlarda YouTube”da hit oldu. Bununla birlikte izleyicilerden giderek artan sayıda eleştiri de alıyor yapay zekaya dayalı yeni teknoloji. YouTube”da “Google  Duplex” araması yaptığınız zaman çok sayıda sonuç çıkıyor. “Google Duplex parody” araması yaptığınızda ise konuyla ilgili binlerce videoya ulaşabiliyorsunuz. Aşağıda da görebileceğiniz bu videolardan bazıları kimilerince alaysı ifadelerle eleştirilirken, kimileri ise bunun etik kurallara aykırı olduğuna dair ağır eleştirilerde bulunuyor. Google Asistan”ın yapay zekasının ailenizi araması, kız arkadaşınızla aranızı bozması ya da hakiki Terminatör gibi bir rolü üstlenmesi gibi düşünceler, kullanıcıların eleştirilerine maruz kalan yegane faktörlerin başında geliyor.

Geçtiğimiz hafta Google I/O geliştirici konferansında duyurulan Google Duplex, Google Asistan”ın karmaşık konuşmaları anlamasını ve insanlarla doğal bir konuşma gerçekleştirmesini sağlamak üzere geliştiriliyor. Google”ın etkinlikte sergilediği kısa gösteride Google Asistan bir kuaförü arayarak randevu alıyordu. Bu video ile ilgili olarak telefona yanıt veren kişinin algoritma kombinasyonu ve metine dayalı konuşma tabanlı çözümlerden oluşan bir sistemle değil, gerçek bir insanla konuştuğu hissine kapılmasına neden olmanın yanlış olduğuna dair düşüncelerini paylaşan çok sayıda kişi oldu.

Alphabet”in yan kuruluşu Duplex”in kişisel gizliliğe azami önem verilerek geliştirilmekte olduğunu, geliştirici konferansında yapılan sunumun sadece servisin şu an ulaştığı noktanın gösterilmesine yönelik olduğunu ve nihai ürün olmadığını vurgulayarak bu eleştirilere yanıt verdi. Firmanın söylediğine göre nihai olarak oluşturulacak olan ürün kendisinin bir yapay zeka olduğunu karşı tarafa belirtecek. Fakat bu mekanizmanın nasıl çalışacağına dair detaylarla ilgili herhangi bir bilgilendirme henüz yapılmadı. Google projenin geliştirimiyle ilgili bir zaman çizelgesi yayınlamadı ama, programın nihai aşamada geniş çapta kullanıma sunulmasından önce özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılabileceği belirtildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here