Ana sayfa Haber Yine ve Yeniden “şipşak kamera” çağı

Yine ve Yeniden “şipşak kamera” çağı

0

1960″larda Polaroid”in öncülüğünde başlayan şipşak fotoğraf dalgası, Polaroid”in iflası ile 2008″de bir süreliğine sekteye uğradı. Ancak şirketi bir başka firmanın satın alıp üretimi sürdürmesi ile yeni modellerle karşımıza çıktılar. Onu diğer üreticiler de izlediler. Şu an nostaljik bir akım yaratarak şipşak fotoğrafçılığı sürdürmeye çalışıyorlar. Size bu sayfalarda piyasada bulabileceğiniz bazı şipşak fotoğraf makinesi modellerini sunuyoruz. 

Fujifilm instax mini 90 Fujifilm instax mini 90, mükemmel bir retro tasarıma ve ayarlarını otomatik olarak ışık koşullarına göre ayarlayabilme özelliğine sahip. Diğer görüntü yakalama modları arasında, ışık izlerini yakalamak için düşük enstantane hızındaki çekim ile makro yer alıyor. Kamera kahverengi ve siyah renklerde mevcut. Instax mini 90, klasik analog kameraların ilgi çeken elle pozlama süresinin ayarlanması ve çift pozlama gibi geliş- miş özelliklerinin yanı sıra ışığı yaratıcı bir şekilde yakalama konusunda da gelişmiş özellikler sunuyor. Ayrıca, yüksek performanslı flaş gibi yeni fonksiyonlar ve özellikler de taşıyor. Instax mini 90, her fotoğrafçının kullanabileceği bir şipşak kamera olarak “Neo Klasik” konsepti altında geliştirilmiş.

Polaroid Snap Touch Polaroid Snap Touch, 3,5 inç dokunmatik parlak bir ekrana sahip. Böylece kullanıcıların akıllı telefon görüntülerini kolayca gerçek fotoğraflara dönüştürmesine izin veriyor. Geçmişteki tüm Polaroid ürünlerinde olduğu gibi Snap Touch da havalı bir tasarıma ve birden fazla renk seçeneğine sahip, ayrıca ZINK Zero Ink teknolojisini kullanarak hemen kağıda baskı yapıyor. Bluetooth aracılığıyla bir akıllı telefona bağlanabiliyor ve basmadan önce fotoğraflarınıza filtreler uygulamanıza izin veriyor. 1080p Full HD video kaydetme özelliği de bulunuyor. Fotoğraflar ve videolar 128Gb”a kadar çıkabilen microSD”lerde saklanıyor. 

Impossible I-1 Kısa bir süre önce piyasaya sürülen Impossible I-1, bugün mevcut en yeni şipşak film kamerasıdır. On yıl sonra Polaroid formatında çıkarılan ilk makine oldu. 600-tipi film ile çalışacak şekilde tasarlanan cihaz, kullanıcıların fotoğraf deneyimlerini Bluetooth üzerinden onu bir iPhone”a bağlayarak tam kontrol altına almalarına olanak tanıyor. Diğer taraftan, çıkarılabilir optik vizör, Polaroid kameraların popüler olduğu günlerdeki şanına geri döndü. Makine manuel modda her tür ayarın elle yapılmasına olanak tanıyor. Uzaktan çalıştırarak veya zamanlayıcısını kurarak kendi fotoğrafınızı da çekebiliyorsunuz. çift pozlandırma, ışık ve renklerle boyama gibi yaratıcılık tekniklerine de izin veriyor. Portreler için mükemmel sonuç veren halka şeklinde bir flaşa da sahip.

 Impossible Polaroid 600 Impossible Polaroid 600, katlanır tasarımı nedeniyle eski günlerin anısını yaşamak isteyenler için ideal. 90″ların tarzını yansıtan klasik bir şipşak fotoğraf makinesi görünümüne sahip. 600-tipi şipşak fotoğraf filmi ile çalışıyor ve 106-mm”lik tek parçalı mercekle çalışmak üzere dahili bir otomatik flaşa sahip. Resmi geliştirirken ışıktan koruyabilmek için “kurbağa dili” gibi bir ışık koruyucusu ile donatılmış. Bu arada lensleri sabit odaklı. Daha açık ve daha koyu görüntüler için pozlama kontrolü var. Kameranın içinde pil yok, ancak film paketinin içindeki pil ile çalışıyor. Geliştirme süresi ise kullanılan filme göre değişiyor.

 Impossible Polaroid SX-70 Biraz pahalı olan Impossible Polaroid SX-70, şipşak film kameralarının ihtişamlı günlerini andırıyor. Katlanabilir SLR kurulumu, sonar tipi otofokus ve herkesin ilgisini çekeceğini göreceğiniz tam bir retro tasarımına sahip. 26 cm yakına kadar elle odaklamaya izin veriyor. Aydınlık/karanlık düğmesi bulunuyor.

 Fujifilm instax mini 8 En popüler şipşak film kameralarından biri olan ilginç görünümlü Fujifilm instax mini 8, üreticinin özel filmini kullanarak kredi kartı boyutunda baskılar yapabiliyor. Beş farklı renkte sunuluyor. Optik vizörü var, otomatik pozlama modu mevcut ve dahili flaşı bulunuyor. çalışması için sadece iki AA pil yeterli. 62 x 46 mm boyutlarında resim basabiliyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here