Ana sayfa Mobil Yetenekleri de ekranı kadar büyük

Yetenekleri de ekranı kadar büyük

0

Gerçek bir avuç içi bilgisayar deneyimi sunuyor

Aslında HTC hep kaliteli telefonlar üretiyordu. Ancak akıllı telefonlar pazarına Android’in dolayısı ile Google’ın desteğini alarak giren HTC’nin, Google Nexus One’ı çıkardığı günden bu yana adını daha sık duymaya başladık. Hero, Legend, Desire derken HTC karşımıza HD2’yi çıkardı. HTC’nin son akıllı telefonu öylesine karşımıza çıktı ki, görememenin imkanı yoktu. çünkü neredeyse bir avuç içi bilgisayar diyebileceğimiz bu akıllı telefon, 4,3 inç genişliğinde bir ekrana sahip. Biz de görmezden gelmedik ve HTC HD2’yi inceleyerek gözler önüne serdik.
HTC Google Nexus One
İlk bakışta
İlk olarak hemen söylemek lazım, HD’nin ekranı insanı ilk bakışta büyülüyor. 4.3 inçlik ekran 800 x 480 çözünürlüğünde, öylesine parlak ve net ki büyüsüne kapılıyorsunuz. Ekranın hemen altındaki telefon açma, kapama, ana ekrana dönme, “Başlat Menüsü” ve geri tuşları, genel kullanım için yeterli hareketliliği sağlıyor. üzerinde Windows Mobile 6.5 işletim sistemi çalışan HD2’nin işlemcisi ise, yavaş olarak bilinen Windows Mobile’ı tatminkar ölçüde hızlı çalıştırıyor. HTC HD2’nin donanım özellikleri neler önce bunları anlatalım.

 

HTC Google Nexus One   Devasa ekranıyla küçük bir bilgisayar havası estiren akıllı telefon, 1 GHz’lik Qualcomm Snapdragon işlemcisiyle bir netbook gibi hızlı çalışıyor. Telefon, işlemcisine eşlik eden 448 MB dahili bellekle gerek uygulamalarda, gerekse de menüler arası gezinirken hızlı cevap verecek hale getirilmiş. Wi-Fi bağlantı seçeneği ile kablosuz ağlara ulaştığınız alanlarda hızlıca bağlanıp, internet üzerinden aklınıza gelecek her ihtiyacınızı giderebiliyorsunuz. Burada bir parantez açalım; Wi-Fi seçeneğini ayarlardan uzun pil ömrü ya da tam performans şeklinde ayarlayabiliyorsunuz. Dahili hafızası,
170 MB bellekle sınırlı tutulan HD2’de, Micro SD kart girişi sayesinde, depolama kapasitenizi dilediğinizce yükseltebiliyorsunuz.

Tüm bu sistem donanımına ek olarak en dikkat çekici taraf ise, telefonda bulunan yakınlık sensörü. “Nedir bu yakınlık sensörü teknolojisi?” diye soranlar olursa hemen söyleyelim; herhangi bir görüşme sırasında telefon yüzünüze yapışıkken bunu fark eden sensör tüm ekran dokunmatiğini kilitliyor.

Birçok dokunmatik ekranlı telefonda yaşadığımız sıkıntı HD2 ile başarılı bir şekilde çözülmüş. Artık akıllı telefonların vazgeçilmezi olan GPS, dahili pusula, harita uygulamaları, Bluetooth 2.1, microUSB girişinin yanı sıra 3.5 mm’lik bir jak girişine de sahip olan HD2, tatmin edici bir ses çıkışı veriyor.

 

Uygulamalar, hız…
HTC HD2’de girişte de bahsettiğimiz gibi Windows Mobile 6.5 işletim sistemi bulunuyor. Bilindiği üzere bilgisayarlarda da Windows 7 ile birlikte Windows’un kötü etiketi silinmeye başladı. Şimdi herkes WinMo 7’yi bekliyor. Ancak HTC HD2’de WinMo 6.5 var. Genel kanı bu işletim sisteminin yavaş ve kullanışsız olduğu yönünde. Ancak birçok üreticinin aksine HTC, ana ekrana ve menüye kendi ürettiği arayüzü giydirerek Windows Mobile
görüntüsünden kurtarmış. Ayrıca daha önceki WinMo sürümlerinin şart koştuğu stylus kalem gerekliliğinden kurtulmak için resistif değil kapasitif ekran kullanılmış. Böylece, her ne kadar bazen satır alanlarda başka yerlere basılsa da, parmakla kullanma deneyimi oldukça yükletilmiş.
 
  HTC Google Nexus One
Ana ekranda bizi karşılayan, takvim, hava durumu ve sık kullanılanlar WinMo 6.5 arayüzünden farklı bir şekilde tasarlanmış. Bekleme ekranındaki elemanlar istenildiği gibi değiştirilip güncellenebiliyor.Tüm Microsoft Office Mobile uygulamaları HD2 ile elinizin altında bulunuyor ve geniş ekran sayesinde kolay kullanılıp paylaşılabiliyor. Twitter ve Facebook uygulamaları, oldukça basit ve kullanışlı. Sanal, dokunmatik QWERTY klavye ile metin girişleri kolayca yapılabildiği gibi klavye şekli de değiştirilebiliyor. Internet Explorer’ın yanında Opera Browser ile de sıra dışı bir mobil internet deneyimi yaşayabiliyor, Push Mail özelliği ile işiniz ya da arkadaşlarınızla her an irtibatta kalabiliyorsunuz.

Biraz detay
Plastik, alüminyum ve camdan üretilmiş telefon, kesinlikle hiç bir noktada, ucuz bir his veya dikkatsiz davranılırsa hasar görebilirmiş gibi bir çekince yaratmıyor. Ancak tüm bu sağlamlığına rağmen, böylesine geniş ekranlı bir telefon söz konusu olduğunda dikkatli davranmakta fayda var. 5 megapiksellik kamerası ve güçlü flaşı ile her ortamda tatminkar fotoğraflar yakalanabiliyor.

 

HTC HD2’de çokluortam desteği açısından tek eksik konu ise, video formatları. Bu mükemmel ekrana rağmen telefon sadece WMV ve MP4 videoları oynatabiliyor. Hatta kendi içinde çok çeşitli olması ile bazı MP4 formatlarını çalıştırmıyor. Ancak bu eksiklik her gün büyüyen Market Place’te çıkabilecek uygulamalar sayesinde aşılabilir gibi görünüyor. Bir de böylesine geniş bir ekrana sahip olduğunuz için pil ömrünüz en ekonomik kullanımda dahi 2 günden fazla dayanmıyor.

Her şeyi alt alta topladığımızda, HTC HD2, oldukça hızlı cevap veren kaliteli bir dokunmatik ekrana, çok iyi tasarlanmış bir arayüze ve şu aralar piyasada olan akıllı telefonlar arasında öne çıkan çok hızlı bir işlemciye sahip. Windows Mobile 6.5’e giydirilen arayüz ile barışık olur ve mutlulukla kullanırım diyenler için kesinlikle tavsiye edilebilecek bit akıllı telefon. Kişisel fikrimiz, HD2’nin ardından, akıllı telefon pazarında ekran ve donanım beklentileri de değişeceği yönünde. Bekleyip göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here