Ana sayfa Mobil Yerleşik iPad Uygulamaları

Yerleşik iPad Uygulamaları

0

iPad”inize üçüncü parti uygulamaları yüklememeyi seçseniz bile satın alınan her iPad”in içerisinde yerleşik olarak bulunan uygulamalarla da birçok ihtiyaç giderilebilir.

iPad içerisinde, tıpkı iPhone ve iPod touch”larda olduğu gibi önceden yüklenmiş halde bulunan bazı efektif uygulamalar barındırıyor. Sadece bu uygulamalar sayesinde bile mobil haldeyken günlük işlerinizi halledebilir, toplantılarınızı organize edebilir ve iPad”inizin tüm çalışmalarını kontrol edebilirsiniz.

İletişim

Yüksek ihtimalle iPad”in büyütülmüş bir iPhone”dan başka bir şey olmadığının düşünülmemesi adına Apple, cihaz içerisine hayli yetenekli iletişim uygulamaları yerleştirmiş: Mail ve Safari.
 


 
Mail
Mail, Mac OS X kullanıcılarının da aşina ve hemfikir olduğu üzere oldukça yetenekli bir elektronik posta yazılımı. Uygulamanın iPad oryantasyonu ise ara yüz değişikliğine rağmen, iPad”in kullanım amaçlarına uygun olarak çok daha hızlı ve mobil kullanıma yatkın olması adına tasarlanmış. iPad”inizi dik bir şekilde tutun ve karşınızda tüm olanaklarıyla yekpare bir iletişim ve elektronik posta platformu. iPad”i 90 derece yana döndürüp, yatay biçimde kullandığınızda ise Mail karşınıza çok daha basit ve kullanımı kolay bir ara yüz ile çıkıyor. Bu görünümde ekranın sol tarafında gelen elektronik postalarınızın listesi görünüyor. Sağ tarafında ise sol taraftaki listede o an seçili olan elektronik postanın içeriğini görebilirsiniz.

 

Mail oldukça esnek bir yapıya sahip. Elektronik postalardaki büyük boyutlu ataçlara olan tepkisi de gayet stabil. Programın tasarımı, normal PC ve Mac”lerdekinden çok daha hızlı bir biçimde elektronik postaların ataçlarını açmak üzere tasarlandığından, PDF, tablo ve metin dosyalarını da, boyutları ne olursa olsun, üzerlerine dokunduğunuz anda açabiliyor.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere iPad üzerindeki Mail uygulaması, programın bir nevi kardeşi olan Mac OS X versiyonu ile benzerlikler taşıdığından, Mac kullanıcılarına aşina gelecek bir kullanıma sahip. Uygulamanın günlük kullanımına dair birçok özellik ve karakter Mac OS X versiyonu ile benzeşiyor. Bununla beraber Apple”ın belki de tüm platformlarındaki en güçlü avantajı olan yazılımı donanıma göre optimize etmenin meyveleri, Mail programının iPad versiyonunda da görülebiliyor. iPhone ve iPod touch”larda da var olan uygulamayı iPad”in geniş ekranında çok daha rahatça kullanabilmenin keyfi tadılmalı.

Safari
Bilindiği üzere Safari Apple”ın kendi web tarayıcısıdır. iPad”e kadar bu başarılı tarayıcı Mac, PC, iPhone ve iPod touch versiyonlarında da bulunuyordu. Halen de tüm bu platformlarda dünyanın en çok kullanılan web tarayıcıları arasında yer alan Safari”nin iPad versiyonu da oldukça stabil ve güvenli bir sörf imkanını iPad kullanıcılarına sunuyor.

 

Medya
iPad, multimedya konusunda da devrimci nitelik taşıyan bir cihaz. İçeriğindeki iTunes, iPod ve iBooks gibi yerleşik uygulamalar sayesinde multimedya içeriğine de hayli yüksek oranda hükmetmeniz olası. Birçok sektördeki içerik sağlayıcılarının da iPad”in bu multimedya özellikleri karşısındaki iştahı da aşikar. Şimdi bu üç uygulamaya biraz daha yakından bakalım.

iPod
Bilindiği üzere iPod dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı taşınabilir medya oynatıcısı. Piyasaya çıktığından beri birçok akademik teze de konu olmuş bu başarılı oynatıcının ismini, Apple”ın iPad üzerindeki bu uygulamaya da vermiş olması şaşırtıcı değil.

Burada da iPad”iniz içerisindeki desteklenen formatlarda sıkıştırılmış müzikleri sanatçı ismine, albüm ismine veya albümün çıkış tarihine göre sıralamanız mümkün. Aynı zamanda eşsiz Cover Flow özelliği ile de, bambaşka bir sanat dalı olan müzik albümü kapağı tasarımları arasında keyifli dokunmatik mimikleri ile gezinebilir; dinlemek istediğiniz müzik albümünü kapağına göre seçebilirsiniz. iPod uygulaması kullanıcıda, dijitalize haldeki müzik arşivini değil, gerçek bir plak arşivini karıştırıyormuş hissi veriyor. Aynı zamanda uygulama içerisinden iPad”inize yüklediğiniz sesli kitaplara ve Podcast”lere de ulaşmak mümkün. Genius adı verilen bir uzantı sayesinde de birbirleriyle uyumlu olan çalma listelerinizi bir araya getirebilir ve bu sayede çok daha tutarlı bir dinleme deneyimine ulaşabilirsiniz.

 

iTunes
iPad içerisinde yer alan iTunes öncelikle iTunes Store”a açılan bir kapı olma özelliğini taşıyor. Bu sayısız müzik albümüne, uygulamaya, sinema filmine erişiminiz anlamına da geliyor. iTunes aynı zamanda iPad”inize indirdiğiniz multimedya içeriğinin senkronizasyonu ve yönetimi konusunda da en büyük yardımcınız olacak.

Photos
iPad, yüksek çözünürlüklü ekranı sayesinde fotoğraf meraklılarına da istediklerini vermeye hazır özelliklere sahip. Dijital fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğrafları kolayca iPad”inize aktarıp, bu uygulama sayesinde onları sevdiklerinizle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Bu fotoğrafları PC veya Mac”inizden iPad”inize direk aktarabildiğiniz gibi, fotoğraf makinenizden de aracısız olarak aktarım yapabileceğiniz aparatlar da mevcut.


 

 

Videos
Şu ana kadar herhangi bir iPod”dan veya iPhone”dan video izlediyseniz, çok daha geniş bir ekrana ihtiyaç olduğunu hissetmişsinizdir. Bu eksikliğe çözüm iPad olabilir. iTunes Store”dan satın aldığınız TV programı veya sinema filmlerini iPad ekranında Videos uygulaması ile rahatlıkla izleyebilirsiniz. İzleme esnasında görüntüyü istediğiniz yerde durdurabiliriz, filmin belirli bir bölümüne geçebilir veya ileri-geri sarabilirsiniz. iPad”in pil performansı bu uygulama söz konusu olduğunda tekrar düşünülmeli. Tüm iPad modellerindeki standart pil, sizi kesintisiz 10 saatlik bir video izleme deneyimine davet edecek yeterlilikte.

YouTube
Bilindiği üzere YouTube internet”teki en popüler video paylaşım sitesi. iPad”de de bu siteye özel bir uygulama yerleşik olarak geliyor. Ticari açıdan stratejik bir birliktelik olduğu kesin olan bu durum ile YouTube üzerindeki videoları internet tarayıcısın gerek kalmadan izleyebilirsiniz. Ekran kalitesi ve boyutu ile de sitedeki yüksek çözünürlüklü videoları da görüntü veya ses kalitelerinden ödün vermeden iPad ekranında görüntüleyebilirsiniz.

 

Verimlilik
iPad, sadece havalı bir medya oynatıcısından çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda tam işlevli bir iş ve verimlilik gereci olarak da kullanılabilir. Bu konudaki iddiayı, Apple”ın iWork paketini oluşturan Pages, Numbers ve Keynote”u sırf iPad kullanıcıları için tekrar yazmış olması da destekliyor. iWork paketi yerleşik olarak gelmese de ona destek olacak olan birçok uygulama yerleşik olarak iPad”in içerisinde bulunmakta.

Calendar
Takvim uygulaması, kişisel organizasyon ve planlama konusunda ilk akla gelen uygulama. Tasarım ve kullanım özellikleri olarak yüksek seviyedeki Calendar uygulaması ile zamanınızı kontrol etmekte ve planlamakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Uygulamada tarihi günlük, haftalık, aylık ve yıllık periyodlar halinde görüntülemek ve her birine ayrı notlar koyabilmek de mümkün.

Contacts
iPad”in harika bir elektronik posta yönetimi cihazı olduğundan bahsetmiştik. Bu elektronik postaların kime gideceğine dair irtibat listelerini ve irtibatlarınız hakkındaki tüm diğer bilgileri de kolaylıkla tutup, yönetebileceğiniz Contacts uygulaması size yeterli bilgi ve esnekliği sağlayacak kapasite ve tasarımda.

 

  Maps
Lokasyon bilgilerini Google”ın sunucularından aldığından, harita uygulaması olan Maps”i kullanabilmek için iPad”inizin çevrim içi olması gerekiyor. Diğer birçok uygulamada olduğu gibi Maps uygulamasında da iPad”in geniş ekranından faydalanarak gezegenin istediğiniz herhangi bir noktası hakkındaki tüm bilgileri anında alabilirsiniz.

Notes

iPad kullanımı esnasında gerekli olabilecek her türlü küçük notu ve bilgiyi kolaylıkla yazabileceğiniz uygulama Notes ile kullanımın pratikliği de su yüzüne çıkıyor. İster bir iş toplantısında olun, ister kişisel günlüğünüz için yazılar yazmak isteyin, iPad Notes uygulaması, değiştirilebilir font ve punto değerleri ile hizmetinizde.
 

 

App Store

İtiraf etmek gerekir ki, iPad”in içerisinde gelen yerleşik uygulamalar ne kadar tatminkar olurlarsa olsunlar yüzbinlerce üçüncü parti uygulama ile de haşır neşir olmak, cihazın kullanım alanlarını genişletmek adına oldukça önemli. İşte App Store uygulaması ile iPad”inize uygulama yüklemek, başka herhangi bir program veya bağlantıya ihtiyaç olmadan gerçekleştirilebiliyor.

 

iBooks

Kitap okuma alışkanlığı hızla değişiyor. Artık kitap okumak için çalışma odanızda, ofisinizde veya bir kütüphanede olmanıza gerek kalmadı. iPad sayesinde dilediğimiz kadar e-kitap (e-book) okuyabilme imkanına sahibiz. Tek yapmamız gereken iBooks adlı uygulamayı indirmek ve .ePub formatındaki iBooks kitaplarını satın almak. üstelik, basılı kitaplara kıyasla çok daha masrafsız olduğu için, fiyatları da son derece uygun. Eğer iBooks ve .ePub formatı yaygınlaşırsa, basılı kitap dünyası için gerekli olan ağaçlar, köklerinden ayrılmayarak doğadaki yerini korumaya devam edecek. Bu sayede doğaya da büyük katkıda bulunulmuş olacak. Bu sadece e-kitap okuyabilmek için unutulmaması gereken noktalardan biri. öte yandan iBooks, kullanıcı tarafında da önemli avantajlar sağlıyor. iPad’inizin bulunduğu her yerden dilediğiniz kitaba erişme imkanına kavuşmak bir yana, kitapları saklayabilmek için kütüphane derdinden kurtuluyorsunuz. Yüzlerce kitap, iPad’in içerisinde pratik bir şekilde okunmaya hazır halde sizi bekliyor olacak.

iBooks’un geliştiricileri, sayfa çevirme işlemini basılı kitaplardaki gibi yaparak, kullanıcının bu konudaki alışkanlığını bozmamasını sağlıyor. öte yandan, iBooks ana ekranı tıpkı bir kütüphane gibi. Kişisel arşivinizi oluşturan .ePub kitapları da, bu kütüphanenin üzerinde dizili kitaplar olarak yer alıyor. Bu da iBooks’un hoş ve şirin bir diğer özelliği. Uygulamanın belki de olumsuz tek tarafı, satın aldığınız .ePub kitabı daha sonraki zamanlardan iTunes aracılığıyla bilgisayara aktaramıyor olmanız. Bu da, Apple’ın diğer materyallerindeki stratejileri göz önüne aldığımızda beklenen bir engel.

İpucu: .ePub formatındaki kitaplar edinmeye başladıkça, raflarınız hızla dolacaktır. Fakat unutmayın ki sadece e.Pub değil, ofis dokümanlarınızı da bu uygulama ile görüntüleyebiliyorsunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here