Ana sayfa Donanım Yenilenen MacBook Pro Klavyesi Artık Toza Karşı Dayanıklı

Yenilenen MacBook Pro Klavyesi Artık Toza Karşı Dayanıklı

1

Apple tarafından yenilenen üst seviye MacBook Pro modelleri, firmanın açıklamasına göre daha sessiz hale getirildi. Bu açıklamayı test etmek isteyen iFixit ekibi, klavyeyi parçalamaya başladı ve ortaya mekanizmayı tozdan koruyacak bir membran çıkardı.

Apple’ın sorunlu klavye tasarımı hakkında hiçbir şey söylememiş olması, yeni cihazların da tıpkı eskileri gibi bir toz zerresi ile kolayca bozulacağı korkularını ortaya çıkardı. Bu durumun doğruluğunu ve genel olarak cihazın içini incelemek için çalışmaya başlayan iFixit, cihazın klavyesinde farklı bir yapıya rastladı. Apple’ın klavyeyi sessiz hale getirmek için kullandığı silikon zar, aynı zamanda dışarıdan toz zerrelerinin mekanizmaya erişmesini engelliyor. Firmanın zaten gürültülü olmayan bir klavyeyi sessizleştirdiğine dair açıklama yapması, eski klavyenin hatalı olduğunu kabul etmekten çok daha kolay.

Yeni cihazlarda kullanılan bu mekanizma, Apple’ın Mart ayında aldığı patentte gösterilen teknolojinin birebir aynısı. iFixit’in ortaya koyduğu klavye mekanizması, tuşlardan gövdeye uzanan bir yapıyı içeriyor. Bu silikon zar, kullanımı etkilememenin yanında içeriye yabancı cisimler girmesini engelliyor. Silikonun işin içine girmesi ise yan etki olarak klavyenin daha sessiz çalışmasını getiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here