Ana sayfa Haber Yeni yasayla İngiltere”de havalimanları çevresinde drone kullanımı yasaklanacak

Yeni yasayla İngiltere”de havalimanları çevresinde drone kullanımı yasaklanacak

0

İngiltere’de ulaşım bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre son on iki ay içinde 50’den fazla insansız hava araçlarının insanlı araçlara çarptığı kazalar meydana geldi. Bu kazalar sırasında herhangi bir can kaybı ya da yaralanma meydana gelmedi ancak yetkililere göre önlem alınmazsa çok daha ciddi kazaların ortaya çıkması mümkün.

British Airline Pilotları Topluluğu tarafından sunulan yasa önerisi, Askeri Havacılık Otoritesi tarafından da destekleniyor ve halkın drone kullanımları konusunda bilinçlendirilerek daha güvenli uçuşlar yapmasını hedefliyor. Yasa tasarısından önce yapılan araştırmalara göre insanlı hava araçları, uçaklar ve helikopterler, cam alanlarında drone çarpmalarına karşı herhangi bir koruma içermiyor. Bu sebeple cam alanlara denk gelebilecek insansız hava araçları, kabin içerisindeki pilot ya da yolculara kritik sorunlar meydana getirebilir, hatta ölümlerine yol açabilir. 

Drone kullanıcıları için bir telefon uygulaması oluşturulması planlanan projede, kullanıcıların bilinçli bir şekilde ve güvenle uçuşlarını gerçekleştirmeleri için direktifler ve yasaklar yer alacak. Bunun yanında, havaalanı çevrelerinde insansız hava aracı kullanımı tamamen yasaklanacak. Yerel otoriteler, polisler, bu araçları indirmek gibi yaptırımlar konusunda daha fazla yetki sahibi olacaklar ve olası suç unsuru gördükleri tüm insansız hava araçlarının indirilmesi için gerekli gücü kullanabilecekler. 

Drone kayıt sisteminde de geliştirmeler yapmayı planlayan yetkililer, drone üzerinde yer alacak bazı kimlik belirleyiciler ile kullanıcıya ulaşmayı hedefliyorlar. Bu sayede bir suç işlediği tespit edilerek indirilen insansız hava aracının kullanıcısı elini kolunu sallayarak gezmeye devam edemeyecek. İngiltere hükümeti başta bir çok ülke hükümeti ve insansız hava aracı üreticilerine bu tür durumların önüne geçmek için birlikte çalışma gerekliliği ve iş düşüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here