Ana sayfa Haber Yeni yapay zeka uygulaması fotoğraf seçimine yardımcı olacak

Yeni yapay zeka uygulaması fotoğraf seçimine yardımcı olacak

0

Google’ın geliştirdiği yeni yapay zeka, kendini eğiterek bulanık veya güzel bir açıdan çekilmemiş fotoğrafları eleyip hemen en iyisine ulaşmanızı sağlayabilir.

Geliştirilen fotoğraf uygulamaları size birçok konuda yardımcı oluyor ama fotoğraflarınızın paylaşmaya değer olup olmadığını söylemiyor. Şimdilik bu konuda kendi fikrinizi kullanmak zorundasınız. Google’ın geliştirdiği yeni yapay zeka yakında size bu konuda yardımcı olmaya başlayabilir.

Google, üzerinde çalıştığı bir Nöral Görsel Değerlendirme (NIMA) sistemi hakkında detayları açıkladı. Bu sistem, hem teknik hem de estetik olarak sevme olasılığınıza göre resimleri puanlıyor. NIMA, fotoğraf yarışmaları gibi fotoğraflara verilen puanlardan kendini eğitiyor.

 

Sistem, eğer varsa referans fotoğraflar kullanabiliyor ama ideal hedef bir fotoğraf yoksa istatistiksel modelleri de kullanıyor. Sistem böylece fotoğrafları değerlendirirken insanlarınkine benzer bir yargı kullanmış oluyor. 

Storyboard
Google, fotoğrafta yapay zeka çalışmaları NIMA ile sınırlı değil. Firma bu konudaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor ve her geçen gün bu konuda geliştirdiği farklı uygulamalarla karşımıza çıkıyor. Bugünlerde özellikle Android’de Storyboard adlı uygulama da bunlardan biri. Obje, yüz ve biçim tanıma algoritmaları ile çalışan uygulama, videolarınızı bir çizgi roman stilinde istifliyor ve uygun filtreleri uyguluyor. Katıldığınız bir etkinliğin sayısız fotoğrafını çekmektense, tek bir video çekip onu kesip biçme işini Storyboard’a bırakabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here