Ana sayfa İnternet Yeni Wi-Fi ile kablo tarih oluyor

Yeni Wi-Fi ile kablo tarih oluyor

0

60 GHz’lik Wi-Fi kablosuz bağlantı kavramanı değiştirebilir
 

Birçok bilgisayarda artık standart haline gelen Wi-Fi teknolojisi ev, ofis gibi mekanlarda kablosuz iletişim sağlayarak oldukça büyük kolaylık sunuyor. Fakat 2.4 ve 5GHz”de çalışan iki standarda sahip olan Wi-Fi artık hız açısından yetersiz kalmaya başladı.

Teknolojide kapasitenin hızla artması daha hızlı haberleşme ihtiyacı doğuruyor. USB 3.0 kablolu sistemler için önemli bir adım. Kablosuz iletişim içinse Hitachi, Panasonic ve Toshiba gibi ünlü firmalar 60 GHz hızında çalışan yeni bir Wi-Fi standardı üzerinde çalışıyor. Bu firmaların yıl sonunda yeni sistemlerini tanıtmasını beklerken WiGig adlı firma bu standart konusunda ilk adımı attı. Birkaç örnek cihaz üreten firma sistemin testlerine başladı.


 

 

WiGig”in Wi-Fi birliği ile yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan sistemin kablosuz olarak bir Blu-Ray oynatıcı üzerinden TV”de HD film izleme imkanı sunabileceği belirtiliyor. Ayrıca bu sistem 2.4 ve 5 GHz”lik eski standartlar ile de uyumlu olarak çalışabilecek.

10 Gbps hızına kadar ulaşabilecek olan 60GHz hızındaki yeni sistemin diğer özellikleri hakkında ise henüz bir bilgi yok. çalışma frekansındaki bu ciddi artış özellikle dizüstü bilgisayarlar için batarya ömrünü kısaltan bir etken olabilir. Bir başka açıdan bakarsak belki bu standart daha geniş bir kapsama alanı da sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here