Ana sayfa Donanım Yeni virüs tehlikesi.

Yeni virüs tehlikesi.

0

Antivirüs programı Eset, yeni bir trojan uyarısı verdi. Eset‘e göre bu virüs oldukça tehlikeli. Virüsün adı ise “Waski”. Tam adı ile; “win32/ TrojanDownloader.Waski.A olarak tanımlanan virü, HTTP protokolü üzerinden işlem yapan Waski, daha önce de Esetin kara listesine girmişti. Bu zararlı yazılım, her gün daha da çok ilerleyerek listede 9. sıraya yükseldi.

 

 

 

Waski’nin dünya çapında bir tehlike olacağı ön görülüyor. Eset yetkililerin açıklamalarına göre Waski, mail adreslerinden besleniyor. Maillere yollanılan reklam ve kamyapya ürünü içerikleriyle birlikte bilgisayara sızıyor. Bilgisayara sızdığında da, farklı zararlı yazılımları bilgisayara indiriyor ve kuruyor.  Yani Waski tek başına olarak değil, bilgisayara sızdığında diğer zararlı yazılımları kendisi indiriyor.

 

Virüsten nasıl korunur?

Virüslerden korunmanın ilk yolu mail adresinize gelen korsan adreslere dikkat etmeniz. Bu mail, size bir iş daveti, fatura, broşür olarak görünebilir, resmi görüntüsüne de aldanabilirsiniz. Fakat detaylara dikkat etmeniz durumunda mailin trojan olduğunu fark edebilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here