Ana sayfa Donanım Yeni Tasarımlar

Yeni Tasarımlar

0

Fotoğraf makinelerinde farklı çizgiler…
 

Dijital fotoğrafçılık teknolojisinin ilk ortaya çıktığı yıllarda yani 2001 ve sonrasındaki 10 yıldan fazla sürede fotoğraf makineleri tek düze bir tasarım çizgisinde ilerledi. Dikdörtgen görünüm, ön kısmında genelde sola daha yakın bir objektif, üstte zoom kontrolü, deklanşör ve arkada yine solda ekran, sağda butonlar… Bu tasarım çizgisi günümüzde bambaşka bir noktaya ilerliyor. Endüstriyel tasarım ve estetik algının çok daha yoğun bir hızla gelişmesiyle artık kompakt fotoğraf makineleri de evrime ayak uyduruyor. Birçok farklı segmentteki fotoğraf makinelerinde özellikle giriş seviye kompakt modeller adeta sanat müzelerinde yer almaya çalışırcasına ilginç tasarımlarla tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bizlerde bu noktadan hareketle “ilginç” ve “yenilikçi” kompakt fotoğraf makinelerini sizlere sunuyoruz.
 

 
Canon Powershot N
Canon, fotoğraf makinelerindeki dikdörtgen görünüme bir karşı çıkışla yılın en ilginç aygıtlarından birini geçtiğimiz aylarda tanıttı. Canon Powershot N adlı kompakt fotoğraf makinesi 8 cm en ve 6 cm yükseklikle ve bir kareyi andırıyor. Kalınlığı ise sadece 29mm. 195 gram ağırlığındaki Powershot N ile 12 milyon piksel çözünürlükte fotoğraf çekebiliyorsunuz. CMOS sensör kullanan modelin DIGIC 5 görüntü işlemcisine sahip olması da ilginç bir detay. Bu işlemci modülü Canon”un DSLR modellerinde kullanılıyordu. 468k çözünürlükte dokunmatik ekrana sahip aygıtın ekranı 180 derecelik açıyla hareket edebiliyor. Wi-Fi özelliğine sahip N”de bu sayede multimedyalar sosyal ağlarda paylaşılabiliyor, e-mail olarak gönderilebiliyor.

 

Casio TR-150
Bazı markalar vardır; örneğin Alman Carl Zeiss prestijli objektifleri ile tanınır, Leica ise her biri birer servet olan fotoğraf makineleri ile… Casio ise “alımlı” fotoğraf makinelerinin üreticisidir. Tüm dünyada bu algıyı zihinlerde elde edebilmek için ardı arkası kesilmeyen tasarım öncülü modeller üreten Japon şirketin son yeniliği ise TR-150. Fütüristik görünümlü bu model, ilginç tasarımıyla adeta fotoğrafı milyonlarca farklı açıdan çekebilmeniz için tasarlanmış.

Görünümüyle beğenimizi kazanan aygıtın teknolojisi de oldukça iyi. 12.1 milyon piksel fotoğraf ve Full HD video yetilerini BSI teknolojili CMOS sensörle kullanıcısına sunan Exilim TR-150″nin düşük ışık koşullarındaki görüntüleme performansı da muazzam. Dokunmatik özellikli, 3 inçlik 460k noktalı ve hareket edebilen Super Clear LCD ekrana sahip aygıtın 21mm geniş açı lensi bulunuyor. Dizaynı ile öne çıkan TR-150″de farklı algoritmalarla çok iyi fotoğraf çekilmesine olanak tanıyan modlar dikkat çekiyor. HDR çekim modu da bulunan yeni Exilim versiyonu kırmızı, pembe ve beyaz renk alternatifleri ile global pazarlarda yer alıyor.
 


 
Lytro Camera-2
2012″de ABD”de düzenlenen CES fuarında lanse edilen ve büyük sükse yaratan Lytro Camera”nın 2013 versiyonları da aynı çizgide yani “hayal üstü tasarım” çizgisinde ilerlemeyi sürdürüyor. Görür görmez algı şuraya itiyor: Bilinen fotoğraf makinesi kavramının çok farklı bir düzeyi olduğu açık. Dikdörtgenler prizması şeklindeki Lytro Camera”lar, açık maviden pembeye kadar farklı renk alternatifleri ve ultra-kompakt yapılarıyla da dikkat çekiyor. Yalnızca görsel bir felsefeyle sınırlı değil Lytro Camera ve fotoğraf/video özelliklerine ek olarak manuel kontrol olanaklarıyla kullanıma dair insiyatifi kullanıcısına yoğun şekilde bırakabiliyor. Deklanşör hızı mekanizması, farklı ışık koşullarında fotoğraf çekebilmeniz için geniş ISO hassasiyeti ve bazı filtre özellikleri ile yenilikçi bir aygıt. ABD”de yoğun ilgi gören Lytro Camera”yı ülkemizdeki bazı perakende satış noktalarında daha yakından inceleyebilirsiniz.

 

Sigma DP3 Merrill
İkonik fotoğraf makinesi üreticilerinden biridir Sigma. Gerek objektifleri gerekse fotoğraf makineleriyle zaman zaman sükse de yaratan bir markadır. DP3 Merril adlı modeli sükse yaratan modellerinden biri olarak 2013 ilk yarısı itibariyle bizlerle. Tasarımıyla ilginç bir duruş sergileyen aygıtın teknolojisi de inanılmaz. üstelik o bir “mega-kompakt.” Tam 43 milyon piksel fotoğraf çekebilen doğaüstü büyüklükte bir sensöre sahip ve tüm teknoloji özellikleri ile kompakt fotoğraf makinesi kavramının uç noktasında. Tekrar ediyoruz DP3 Merrill, büyük sensörü ile beraber kompakt segmentinin bir üyesi durumunda.
 

 
Samsung DV150F
Kompakt fotoğraf makinesi denince öncü teknoloji şirketlerinden biri de kuşkusuz Samsung. Dünya “çift ekranlı fotoğraf makinesi” pazarının tamamına yakınını elinde bulunduran Samsung, bu kategorinin bir bakıma “Einstein”ı.” Farklı tasarımlarıyla her zaman ilgi uyandıran Güney Koreli teknoloji üreticisinin DV150F model kodlu aygıtı da gerek kolay kullanımı gerekse çift ekranlı oluşuyla tasarım konusunun enefektif düzeylerinden. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarla Wi-Fi teknolojisiyle bağlantı da kurulabilen DV150F”nin kaliteli fotoğraf-video sonuçlarına dönük özellikleri de dikkat çekiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here