Ana sayfa Donanım Yeni Sürümlerle Logic Studio

Yeni Sürümlerle Logic Studio

0

Uzun süredir beklenen yeni sürüm Logic Pro, sonunda duyuruldu ve satışa sunuldu. Güncellenen sürümle birlikte gelen bazı yeni özelliklere göz atmaya ne dersiniz?

ülkemizde bulunan Apple IMC’lerden Eylül ayında satın alınabileceği haberini aldığımız Logic Studio; yeni sürümleriyle Logic Pro 9, MainStage 2, Soundtrack Pro 3, WaveBurner 1.6, Compressor 3.5, Impulse Response Utility yazılımları ve 200 yepyeni özellikle birlikte geliyor.

Flex Time:

Flex Time, audio dosyalarımız üzerinde zaman-perde (time&pitch) manipülasyonlarını yapabileceğimiz Logic Pro 9′ a entegre edilmiş, son derece pratik ve güçlü yepyeni bir timestretch algoritması. Bu sayede Audio Quantize aynen MIDI Quantize gibi kullanılabiliyor.
 
Convert To Sampler Track:

Bu özellik, audio dosyalarımızın dilimlenerek EXS24′ e otomatik olarak yüklenmesiyle; loop bileşenlerinin MIDI mesajları ile tetiklenerek çaldırılmasını sağlıyor.

Amp Designer:

özellikle Logic Pro kullanan gitaristlerin çok hoşuna gidecek olan bu yeni plug-in; gitar

kombo dizaynlarını, mic pozisyonlarını, 25 amp, 25 kabin simülasyonlarını, 5 EQ ve 10 adet de reverb çeşidini barındırıyor.

   
   
   
   

 

 

Pedalboard:

Bu fonksiyon, gitaristlerin yanı sıra ses tasarımcılarının da faydalanabileceği, modüler bir sanal efekt rack sistemi. Toplamda 30 adet distortion, overdrive, delay, reverb ve modülasyon efektleri bulunuyor.

Apple-Apogee firmalarının ortak çalışmalarının bir başka ürünü olan Apogee GIO Controller; yine gitaristlerin beğenisine sunuluyor. Bu controller’ ın sadece Logic ve Mainstage ile entegre olarak çalışacak şekilde tasarlandığını da belirtelim.

Drum Replacer:

Audio Trigger mantığında çalışan Drum Replacer; davul bileşenlerinin  frekans içeriği ve transient durumlarını değerlendirerek alternatif sample seslerimizi, var olan sesin üzerine bindirmemize veya değiştirmemize olanak sağlıyor.

Bu işlemi yaparken kullanacağımız yeni se

sin sensivity ve pitch ayarlarına da müdaha le edebiliyoruz.

Notes:

Notes, projelerimize çalışmalarımız esnasında notlar ekleyebilmemizi hatta HTML linkleri ekleyebilmemizi sağlayan entegre edilmiş zengin içerikli kelime işlemci.

Space Designer Warped Effects:

450 adedin üzerinde yeni IR (Impulse Response) ile donatılan Space Designer; artık ”Drum Transformers” ve ”Ghost Rhythms” gibi alanlarda yepyeni dünyalara kapılar açıyor.

Bounce In Place:
Seçtiğimiz herhangi bir region’ı bounce ederken; reverb/delay kuyruklarının da hesaplanması ve dosyanın aranje içerisindeki lokasyonunun korunarak yeni bir kanal yaratılıp içerisine konumlandırılmasını bu özellikle sağlıyoruz.

Tek region, tek track veya tüm track’ lar üzerine uygulanabilir. Bu işlem yapılırken Bounce In Place penceresi seçeneklerinden orijinal kanalın saklanması, silinmesi veya mute edilmesi ve normalize edilmesi gibi müdahaleler mümkün oluyor.
Selective Track Import:
İşte başka bir müthiş özellik daha! Artık bir projeden diğerine; kullanılan Channel Strip, içerik, send, I/O ayarları ile Track Notes ve otomasyonları Media Browser içerisinde birkaç tıklama ile kolayca aktarabiliyoruz.

Bunlar dışında Logic Pro 9 ile birlikte çok çekirdekli işlemci desteği olması gerektiği gibi düzenlenmiş, ve kullanıcı düşünülerek çeşitli iyileştirmeler sağlanmış. Ayrıca Jam Pack’ lerden ”Voices” da ücretsiz olarak pakete dahil edilmiş; meraklılarına duyurulur.

önümüzdeki sayılarda yenilikler üzerine incelemelerimize devam edeceğiz.

Güçlü müzikler yaratmanız dileğiyle!

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here