Ana sayfa Donanım Yeni Sony A7R III dijital fotoğraf makinesi göz kamaştırıyor

Yeni Sony A7R III dijital fotoğraf makinesi göz kamaştırıyor

0

Sony”nin inanılmaz derecede hızlı A9 makinesi hala hafızalarımızda tazeliğini koruyor ama bu da firmayı durdurmaya yetmedi. Firma, bu sabah çin”de yaptığı duyuru ile yeni A7R III cihazını tanıttı. Tanıdık bir gövde içerisinde donanım tarafında yüksek oranda önemli geliştirmeler yapan firma, ürünün fiyatını da oldukça makul bir oranda tutmuş. Kasım ayında çıkacak olan ürün, 3.199$”a satılacak. Bu yönüyle A9″a oranla daha ucuz.

Uzaktan bakıldığında A7R III ile iki yıl önceki kamera arasında bir fark görmek imkansız. Ama tabii bu A7R”nin gövdesinde ufak tefek değişiklikler yapılmadığı anlamına da gelmiyor. Nihayet menüler arasında geçiş yapmak için bir adet joystick konumlandıran firma, odak noktalarının seçimi için de dokunmatik bir ekran kazandırmış cihaza. İki SD kart girişinin A7 gövdesine sığmayacağı iddialarına rağmen Sony bunu yapmayı başarmış. Ve ilginç biçimde iki USB girişi kazandırmış cihaza. Bir tanesi aksesuarlar için kullanılan microUSB girişi, diğeri ise şarj için kullanılan USB-C girişi. Fakat tabi her zaman olduğu gibi asıl değişiklikler cihazın içinde gerçekleşiyor.

Gösterinin yıldızı, tam çerçeve, 42.4 megapiksel çözünürlüğe sahip, BIONZ işlemci üzerinde çalışan EXMOR R tarayıcısı. Nesne takibi yapanlar için bu, A7R III”ün, A9″a oranla iki kat daha fazla çözünürlük sunduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte A9, derli toplu ve tam çerçeveli tarayıcı tasarımı nedeniyle hız alanındaki liderliğini koruyor. A7R III”ün de aşağı kalır yanı yok gerçi. Otomatik odaklama özelliği A7R II”nin iki katı olan cihazın, 10 fps”ye kadar kesintisiz çekim modunda AF/AE takip hızı da oldukça yüksek. Son A7R”de ise 5fps”den itibaren makine teklemeye başlıyordu.

Eğer görüntü bulucular (viewfinders) yerine ekrana bakmayı tercih ediyorsanız, Live View ile 8fps”de izleme imkanı da var. Sessiz çalışmayı tercih eden fotoğrafçılar, cihazın 10fps hızlarında sessiz deklanşörünü de oldukça sevecekler.

Video tarafında ise cihaz, 4K çekimleri tam genişlikte bir sensör kullanarak yapabiliyor. üstelik Super 35 örnekleme modu da mevcut. A9″da olduğu gibi full HD”de 12fps çekimler yapabiliyorsunuz fakat A7R III”te fazladan S-Log 3 v HDR standardında hibrit log gama desteği mevcut. Tabii bu özellikleri destekleyen bir de televizyonunuzun olduğunu umuyoruz.

Sony, tam çerçeveli FE mercekleri serisine çok ihtiyaç duyulan FE24-105 F4 G OSS”yi de eklemiş. Bu mercek f/4.0 görüş aralığında oldukça hızlı standart zoom imkanı kazandırıyor. üstelik fiyatı da 2.500 dolarlık FE 28-135mm F/4 G merceğine oranla çok daha ucuz: 1.300$. Firma aynı zamanda G Master 400mm f/2.9 super-telefoto full frame merceklerinin de tanıtımını yaptı. Spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılık alanlarında Canon ve Nikon ile rekabet edebilmesi için zorunlu bir ürün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here