Ana sayfa Haber Yeni sızdırılan Nokia 10 çizimi, 5 lensli ZEISS arka kamerayı işaret ediyor!

Yeni sızdırılan Nokia 10 çizimi, 5 lensli ZEISS arka kamerayı işaret ediyor!

0

Sızdırılan Nokia 10 dizayn görselleri

İçerisinde kullanılacak olan Qualcomm Snapdragon 845 dışında hakkında neredeyse hiçbir bilgiye sahip olmadığımız akıllı telefon Nokia 10, çin’den sızdırılan bazı tasarım görsellerinde ortaya çıktı. Görsellere göre bir Nokia akıllı telefonun arka tarafında 5 lense sahip bir kamera yer alıyor ve lensler ana sensör üzerinde dönerek kendini ayarlıyor.

Firmanın daha Nokia 9’u tanıtmadığını ve hakkındaki bilgilerin sadece sızıntıdan ibaret olduğu dikkate alındığında, Nokia 10’un varlığı da aynı şekilde sadece hipotez olarak karşımızda duruyor. Nokia’nın sahibi HMD tasarımcılarının aklında tam olarak ne var bilinmese de arka tarafta çok lensli, görüşü ve odağı değişebilen bir kamera fikrinin şu sıralar teknoloji firmaları tarafından oldukça tutulduğu bir gerçek. Samsung’un yakın zamanda tanıtacağı yeni amiral gemisi Galaxy S9 ikilisinde de fotoğrafçılık alanında köklü değişiklikler bekleniyor ve bu değişiklikler arasında değiştirilebilir diyafram açıklığı mevcut. Nokia’nın da bu alanda bir devrime imza atacak olması Samsung’un hamlesinden sonra pek şaşırtıcı görünmüyor. 

(Nokia tarafından atılan tweette ZEISS ile ortaklıkları ifade edilirken gelecek akıllı telefonda yer alacak olan muhtemel kamera sistemi hakkında da ipucu veriliyor.)

Farklı farklı kaynaklardan elde edilen tasarımlar ve bilgilerin birbirine güzel uyuşması sebebiyle Nokia’nın da çok lensli bir kamera üzerinde çalıştığı tahmin edilirken ZEISS tarafından çok lensli bir kamera sisteminin patenti alındığında her şey yerine oturmaya başladı. Nokia’nın bildiğiniz üzere ZEISS ile uzun süredir var olan ortaklığı, kameraların devrimsel ya da en kötü ihtimalle sınıfının eş değerinde olmalarını sağlamıştı. Bu iki firmanın ortaklıklarının devam ettiğini son çıkan Nokia cihazlardan da anlamıştık ve durumun yakın zamanda değişmesi de beklenmiyor. 

ZEISS tarafından alınan dönerek değişen lens sistemi patenti

çizimlerde yer alan cihaz hakkında teknik bilgiler vermemiz doğal olarak pek mümkün olamaz ancak yine tasarıma göre, yuvarlak yapıda bir kamera alanının içerisinde yer alan farklı lensler, en ortadaki sensörün önüne gelerek görüntüye farklı özellikler kazandırıyor. Bu özellikler arasında muhtemelen yakınlaştırmak ya da geniş bir görüş açısı elde etmek olacaktır. Bu kurulumun dışında, üstte de bir tane daha kamera sensörü olacak ve bunun yardımıyla efektler daha kolay uygulanabilecek. 

Kaynaklar, Nokia 10’un Eylül ayında gerçekleştirilecek IFA 2018’e yetiştirilebileceğini ifade ediyor ancak yine her şey sadece söylenti. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here