Ana sayfa Donanım Yeni Raspberry Pi 3 artık daha da hızlı

Yeni Raspberry Pi 3 artık daha da hızlı

0

14 milyondan fazla satan düşük maliyetli geliştirici kartlarının tasarımcısı ve üreticisi Raspberry Pi Foundation, buna rağmen her güncelleme için bir yıldan uzun bir süre bekliyor. Bu beklemenin ardından ise çoğunlukla ufak tefek geliştirmeler çıkıyor.

Bu yeniliklerden en önemlileri diyebileceğimiz iki özellik mevcut. Bunlardan ilki daha önce Broadcom BCM2837 işlemcisinin BCM2837BO versiyonuyla değiştirilmesi. Bu değişim sonucu dört çekirdekli olan işlemcinin hızı 1,2 GHz”den 1,4″e çıkarılmış oldu. Bu işlem gücünün artışı firmanın açıklamasına göre güç yönetiminin iyileştirilmesi ve daha iyi termal tasarımın bir sonucu.

 

Diğer önemli özellik de bağlantı fonksiyonundan geldi. Daha önce tek bantta çalışan Wi-Fi çipi, artık çift bandı, yani 2,4 GHz ve 5 GHz”i destekliyor. Kablolu bağlantı alanında da hızını üçe katlayan Pi 3 Model B+, artık 300 Mbps bağlantı hızıyla yüksek bant genişliği isteyen projelerde geliştiricilerin yanında olacak.

Daha düşük güçlü iletişimin peşinde olanlar için Bluetooth 4.2 Low-Energy de sisteme dahil edilmiş. Bu özelliğin gelmesiyle birlikte artık Raspberry”yi daha fazla IoT projesinde rahatlıkla görebilmeye başlayacağız.

Son olarak, cihazın fiyatı yeni eklenen özelliklere rağmen değiştirilmeden, olduğu gibi 35 dolar seviyesinde bırakılmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here