Ana sayfa Donanım Yeni QLED’in eskisinden farkları

Yeni QLED’in eskisinden farkları

0

Medya, son birkaç yılını OLED TV teknolojisi ile geçirirken, Samsung, geleneksel LED / LCD TV’lerin ilerlemesini, kendi QLED formatını destekleyerek kararlı bir şekilde zorladı. Samsung, OLED’e rakip LCD panellerin performansını geliştirmek için “quantum dot” teknolojisini kullanarak, rakiplerinden farklı bir şekilde, oldukça rekabetçi bir TV dizisi yaratmayı başardı.

özellikle Samsung”un amiral gemisi TV”si olan Q9F, dikkat çeken bir LCD TV”ydi. New York’taki küresel bir etkinlikte Samsung, 2018 QLED TV’lerin tüm serisini duyurdu. Aslında, Samsung”un 2018 Q9F modelinin yılın en iyi TV’si olması için gereken özelliklere sahip olduğu düşünülebilir.

Bu yılki QLED TV serisini bu kadar özel kılan şey, resim kalitesindeki önemli gelişmeler. Mükemmel bir TV serisi olsa da, 2017 QLED’leri hala aynı zayıf görüş açısı performansına ve tüm LED / LCD TV’lerde ortak olarak görülen riskli siyah seviyelere sahipti. Ancak bu sene, Samsung’un başka bir TV üreticisinin çözmeyi başaramadığı bir kodu kırdığı açık.

2018 QLED TV’ler, parlaklık ve renk parlaklığı alanlarında belirgin avantajlar sağlarken, OLED’e oldukça yaklaşan, görüş açısı ve siyah seviyesi performansı sergiliyor. Kısacası, şimdiye kadar görülen en etkileyici LED/LCD televizyonlar.

 

OLED’e rakip
Samsung, resim kalitesini iyileştirmenin yanı sıra, kullanıcı dostu bir TV serisi geliştirdi. Geçtiğimiz yıl, kullanıcıların tüm bileşenleri tek bir One Connect kutusuna bağlamasına olanak tanıyan, neredeyse görünmez fiber optik sinyal kablosu olan Samsung One Invisible Connection kablosunun tanıtımı da yapılmıştı. Kablo, duvarda neredeyse kaybolmuş da olsa ya da son derece temiz bir kurulum için kolayca bir duvar boyunca döşenmiş de olsa, video sinyali üzerinden bir kablodaki gibi geçiyor.

Tek şikayet, TV’nin hala bir elektrik prizine takılması gerektiğiydi. Bu yıl Samsung gücü, One Invisible Connection kablosuna kattı, yani TV ile tam anlamıyla bir bağlantı noktası var, ve yine neredeyse görünmez. One Invisible Connection kablosu artık 15 metrelik bir uzunluğa sahip olup, bileşenlerini bir dolapta veya bitişik bir odada uzakta monte etmeyi mümkün kılmakta.

Kurulum deneyimi de iyileştirildi. QLED TV’ler kendilerine bağlı kaynakları otomatik olarak algılıyor (bir kablo kutusu, oyun konsolu veya Blu-ray oynatıcı gibi) ve bu cihazları kontrol etmek için uzaktan programlanıyorken, TV neredeyse kendini kuruyor.

 

Samsung telefonlarının sahipleri veya cihazlarında Samsung’un Smart Things uygulaması yüklü olanlar, TV’nin otomatik olarak algılanacağını ve parola bilgilerini girmeye gerek kalmadan Wi-Fi’ye ulaşılacağını görecekler. Bu pratik kurulum deneyimi, QLED TV’lerin yerleşik uygulamalarında da devam ederken, TV, kullanıcının cihazına yüklenmiş YouTube ve Netflix gibi çeşitli uygulamaları buluyor ve TV uygulamalarına otomatik olarak giriyor, bunlar için kullanıcı adlarını ve şifreleri girme zorluluğu yok.

Samsung”un 2018 QLED TV”ler güzel bir şekilde tasarlandığı için, şirket neredeyse tamamen görünmez olmalarını mümkün kılmak için büyük çaba sarf etmiş. TV’nin ekran çevresine benzemesini sağlayan QLED serisinde Ortam Modu olarak adlandırılan bukalemun benzeri bir özellik bulunmakta.

Samsung, kullanıcıların istedikleri görünümü elde etmek için ince renk ve doku kontrolü yapabileceklerini söylüyor. TV ayrıca hava durumu bilgilerini, haberleri veya fotoğrafları da kapsıyor ve fotoğraflar dijital fotoğrafın televizyonda yayınlanan bir versiyonu değil, gerçek fotoğraf baskıları gibi görünüyor.

Diğer yeni özellikler arasında, akıllı ev cihazlarıyla entegrasyona olanak tanıyan Samsung’un SmartThings uygulaması ile uyumluluk ve Bixby ses yeteneklerinin yanı sıra, akan medya uygulamaları yoluyla gezinmeyi sağlayan bir Evrensel Kılavuz ve canlı TV de yer alıyor.

 

2018 QLED TV serisi ayrıntıları
QLED serisi Q9F, Q8F, Q7F, Q7C (kavisli bir model) ve Q6F’yi içeriyor. Q9F ve Q8F tam dizi lokal karartma sunarken, QLED serisinin kalanı kenar aydınlatma teknolojisini kullanıyor ve bu yüzden biraz daha ince formda. Tüm QLED TV serisi, resim kalitesi ve siyah seviye performansını artıran yansıma önleyici teknolojiyi içeriyor. Tüm QLED TV’ler HDR10’u destekleyecek ve HDR olmayan kaynaklardan HDR benzeri performans almaya yönelik işlem yapmayı da içerecek.

Q9F amiral gemisi ürün 88, 75 ve 65 inç ekran boyutlarında, Q8F ise 55, 65 ve 75 inç ekran boyutlarında sunuluyor. Q7C, 55 ve 65 inçlik ürünleri içerecek, Q7F ise 55, 65 ve 75 inçlik modellere sahip olacak. Q6, 49 inçlik bir modelle başlayacak ve 82 inçlik büyük bir modele kadar yükselecek.
Q9F, TV’yi son derece temiz bir kurulum için duvara neredeyse tamamen yapıştıran özel bir Samsung duvar montajı ile de uyumlu olacak. Samsung ayrıca çeşitli çekici fırçalanmış alüminyum yer standları ve eğlence kabini standları da sunuyor.

Samsung’un 2018 QLED ürün serisinin tamamı için fiyatlandırma, bir modelin dışında şirketin web sitesinde listelendi. En pahalı model $20.000″lık Q9F, LG’nin W8 OLED modelinden daha pahalı ama aynı zamanda daha büyük, W8 77 inçken bu 88 inç ve daha büyük. Fiyatı ile en çok ilgiyi çekecek olan model ise $3.800″lık Q9FN. Daha uygun fiyatlı ve hala harika bir resim ve özellik seti sunuyor. 

 


2018 QLED”in 2017 QLED”den farkı
Samsung Electronics America, Tüketim Elektroniği ürün Pazarlaması Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Dave Das farklılıkları şöyle anlatıyor: 

“2018 QLED ve 2017 QLED arasındaki fark aslında üç noktada ortaya çıkıyor. Resim kalitesi iyileştirmeleri var. Tabii ki, bugün duyurduğumuz bazı harika özelliklere sahip tasarım unsurları var ve artık çoklu cihaz deneyimini kapsayacak şekilde genişleyen akıllı özellikler var.

Samsung’un felsefesi, bir televizyon deneyimi yaratabilecek veya bozabilecek önemli unsurları unutmadan, önceliği görüntü kalitesine veriyor. Bu amaçla, 2018 QLED TV’si geçen yılın QLED’lerinden beklentiler üzerine geliştirildi. özel olarak, internete bağlı bir QLED kurulumu gerçekleştirildi ve olabildiğince kolaylaştırılmış olarak popüler akışlı uygulamalara giriş yapabiliyorsunuz.

“Samsung’un yaptığı harika bir şey, tüketicilerimizi dinlemektir… onların büyük sıkıntılarından biri de TV’lerini kurmaktır. Kimse yepyeni bir televizyon almayı sevmiyor, fişi takıyorlar sonra her şeyi kurmak için 20 – 30 dakika harcamak zorunda kalıyorlar. Samsung bu yıl zahmetsiz bir giriş deneyimi yarattı.

Samsung telefonlara veya Samsung’un Smart Things uygulamasına sahip bir Android veya iOS cihazı olanlara, yeni bir TV’nin tespit edildiği bildirilecek ve telefonun kimlik bilgileri kullanılarak TV otomatik olarak Wi-Fi’ye kaydedilecek. Oradan, kullanıcı, o uygulamalar için kullanıcı adları ve şifrelerini girmek zorunda kalmadan desteklenen herhangi bir uygulamada oturum açabilecek – telefona zaten giriş yapılmışsa, TV”ye de girilmiş olacak.

Akıllı bir eviniz varsa, Samsung bu yeni TV’lerin merkeze oturmasını istiyor. Artık Samsung tüm akıllı ev cihazlarını tek bir uygulama altında topladı. QLED TV’ler birçok marka güvenlik kamerasını, akıllı termostatı, akıllı ışığı ve daha birçok şeyi izleyip kontrol edebiliyor.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here