Ana sayfa Haber Yeni “Proton” pili enerji depolama maliyetini dibe çekebilir

Yeni “Proton” pili enerji depolama maliyetini dibe çekebilir

0

Proton pili, bir multimetrenin voltmetre ayarında ne kadar potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Yenilenebilir enerji ve elektrikli araçların en büyük sıkıntısı olan enerji depolama, kullanılan pillerin hammaddesi olan lityumun nispeten nadir ve pahalı oluşundan kaynaklanıyor. Bu problemi çözmek üzere çalışmalarını sürdüren RMIT University araştırmacılarının bulduğu çözüm, Dünya’da çok miktarda ve ucuza bulunan karbonu kullanıyor ve anlattıklarına göre ellerindeki prototipin performansı bir lityum pille kıyaslanabilecek durumda.

Su ve karbon kullanarak çalışan yeni batarya, şarj sırasında su moleküllerini parçalayarak protonlar ortaya çıkarıyor. Bu protonlar, karbon elektrotlarla bağ kuruyor hidrojen gazı oluşturulmadan enerji depolanmış oluyor. Bu depolanan enerjiyi yeniden serbest bırakmak için ise ortama hidrojen iyonları salınıyor. Bu iyonlar, bağ yapmış protonları kendilerine çekerek bağ yapıyorlar ve bir elektron serbest bırakıyorlar. Bu serbest kalan elektronlar elektrik enerjisini ortaya çıkarıyor. Kalan hidrojen protonları ise oksijen ile bağ yaparak yeniden suyu meydana getiriyor, bu sayede sistemin sürekliliği sağlanıyor. 

 

Kaynak: Hacettepe Üniversitesi

Hidrojen yakıt pili ve lityum pil prensiplerinin birleşiminden oluşan bu proton pilleri, yakıt pillerinden daha verimli olup enerji kaybını engellerken lityum pillerden ise daha düşük maliyetli ve çevreye zararsız. Araştırmacıların şuan için ortaya çıkardı 1,2 Voltluk batarya, günlük hayatta kullanılmaktan çok uzak ancak bir gün bu denemeler başarılı bir ürün olarak hepimizin hayatında yerini alacak ve o zaman gerçek anlamda temiz enerji devrimi gerçekleşmiş olacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here