Ana sayfa Donanım Yeni projektör kameralar

Yeni projektör kameralar

0

Hem kaydedin hem yansıtın

 

Yeni bir teknoloji

özellikle son 2 yıl içerisinde yavaş ve emin adımlarla yolunda ilerleyen yeni bir segment mevcut. Bu segmentteki ürünler, hem fotoğraf ve/veya video görüntülerini kaydedebiliyor hem de projektör özellikleri sayesinde, kaydettikleri bu görüntüleri anında perdeye yansıtabiliyor.
 

projektör kamera
 
Bunun ilk örneklerinden birini sunan Nikon’a, son olarak Sony de eklendi ve segment artık ciddi bir rekabet alanı haline geldi.

 

Nikon S1100pj
2009 yılında duyurulan dünyanın ilk dahili projektörlü kompakt fotoğraf makinesi S1000pj’den sonra Nikon, 2010 yılında S1100pj adlı ürününü dünyaya tanıtmıştı. 28-140 mm entegre lense sahip olan bu ürün, 14.1 megapiksel görüntü kaltiesinde fotoğraf çekebiliyor, hafızasında sakladığı bu fotoğrafları dahili projektörü aracılığıyla perdeye yansıtabiliyordu.
  nikon s1100pj
Alışılagelmiş kompakt fotoğraf makinelerinde olmayan bu teknoloji, üründeki HD video kayıt özelliği sayesinde daha da etkili bir hale gelmişti. 14 lümen parlaklığa sahip kamera, 5 inç’ten 47 inç’e kadar olan alanlara yansıtma yapabiliyordu. En yakın perde uzaklığı 26 cm, en uzak perde uzaklığı ise 2.4 m olarak açıklanmıştı.
 
sony hdr-pj10   Sony HDR-PJ10
Sony, hem projektör hem kamera olayını bir adım ileriye götürmeyi başararak işin içine video kameraları da dahil etmeyi başardı. 60 fps’de ve 1920×1080 çözünürlükte Full HD görüntü kaydedebilen HDR-PJ10, dahili projektörü sayesinde kayıt altına aldığı videoları anında perdeye yansıtabiliyor. 
16 GB Flash belleğe sahip olan kamera, LP modunda 6 saate kadar da görüntü kaydı yapabiliyor. Geniş açı G lense ve “Exmor R” CMOS sensöre sahip kameranın 42x optik yakınlaştırmaası ve 3 inç ekranı bulunuyor. Kameranın yüksek kontrastlı dahili projektörü, maksimum 60 inç perde büyüklüğe sahip alana yansıtma yapabiliyor. Ayrıca stereo hoparlörü, kayıt altına alınan görüntülerin seslerini de daha kaliteli olarak sunuyor.

Hem video hem projektör özelliğini aynı anda kullanmak istiyorsanız, HDR-PJ10’un kalitesi sizi memnun edecektir. öte yandan projektör özelliğini hiç kullanmayı düşünmüyorsanız, ürünün fiyatı ile görüntü kalitesi sizi düşündürebilir. Burada hatırlatmalıyız ki, bu kamera projektör özelliği ile ünlü. Dolayısıyla fiyatının içerisinde sadece video kamera değil, projektör özelliğinin de olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

ViewSonic DVP5
2010 yılının son çeyreğinde ViewSonic tarafından piyasaya sürülen DVP5, 720p görüntü kalitesinde video kaydedebiliyor. Kaydettiği görüntü formatları arasında MPEG-4 de bulunuyor. DVP5’in microSD ve microSDHC kart destekleri mevcut. Bu sayede kaydedilen görüntüyü microSD/SDHC kartlarda depolayabilmek mümkün.
  viewsonic dvp5

HD görüntü desteğinin bir getirisi olarak cihazda HDMI çıkış mevcut. Buna ek olarak USB girişi de cihazda yer alıyor. Cihazın fotoğraf kalitesi ise 5 megapiksel düzeyinde. ViewSonic, DVP5’i cep video kamera projektörü olarak tanımlıyor. Zaten DVP5’in tam olarak da sahip olduğu işlevsellikler bu kamera ve projektör işlevselliklerinden ibaret.

Görüntü itibariyle de son derece küçük boyutlara sahip olan ViewSonic DVP5, rahatlıkla dilediğiniz yere götürebileceğiniz türden bir ürün. Sony ve Nikon gibi rakiplerin arasında belki görüntü kalitesiyle ikinci planda kalabilecek olsa da, fiyat/performans oranıyla dikkat çektiği kesin. Anında video çekip arkadaşlarınızla paylaşabilmenizi sağlayan, çektiğiniz videoları hızlı bir şekilde sunum olarak duvara yansıtabileceğiniz ViewSonic DVP5, bu segmentle ilgileniyorsanız aklınızın bir ucunda bulunması gereken bir ürün.
 

3m cp40   3M CP40
Projektör kameralar arasında sürpriz bir isim daha yer alıyor. Teknoloji dünyasında tanınırlığı çok fazla olmayan 3M, projektör kamera ve mobil projektör ürünleriyle bu segmentte varlığını sürdürmeye devam ediyor. Firmanın yeni nesil projektör kamerası, tıpkı ViewSonic DVP5 gibi küçük boyutlara sahip. Camcorder ve projektör özellikleri sayesinde video görüntü kaydedebilen ve kaydettiği görüntüleri anında perdeye yansıtabilen 3M CP40, HD video özelliğiyle bu alanda iddialı bir rakip olduğunu da gözler önüne sermeyi ihmal etmiyor. Beyaz ön panele sahip olan ürünün, yan panelleri siyah ve kırmızı olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunuyor.
Kaydettiğiniz görüntüyü tek tuşla duvara yansıtabilen ürün, 65 inç ekran büyüklüğüne kadar görüntü yansıtabiliyor. Her türlü yüzeyde başarılı bir performans gösterebildiğini söyleyen 3M yetkilileri, CP40 ile yüzeyler arasındaki farkı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. 25 dakikaya kadar HD video kaydı yapabilen ürün, 5 megapiksel görüntü kalitesine sahip. 2.4 inç LCD ekran üzerinden ön izleme yapabilmek de mümkün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here