Ana sayfa Yazılım Yeni özellikleriyle Adobe Photoshop CS6

Yeni özellikleriyle Adobe Photoshop CS6

0
Creative Suite ailesinin en çok kullanılan programlarından Photoshop, CS3 sürümünden beri en köklü değişiklikleri barındıran CS6 sürümü ile barındırdığı bir çok yeni özellik ile göze çarpıyor. özellikle fotoğrafçıların işlerini kolaylaştıracak bir çok yeni özelliği ile Photoshop CS6 konumuzu oluşturuyor.
 

Yeni Arayüz
Resmi sürümünden önce kullanıcıların test etmesine imkan sağlayan beta sürümü yayınlanan Photoshop CS6″da göze çarpan ilk değişiklik yeni arayüz oldu.
 

Alışılagelmiş açık gri Photoshop arayüzü, yeni sürüm ile birlikte daha koyu ve değiştirilebilir arka plan rengi seçeneğiyle ve yeniden tasarlanmış ikonlarla beraber geldi. önceki sürümlere kıyasla, dört farklı renk teması içeren CS6″da seçenekler sekmesinden dört farklı ton gri tema seçimi yapılabilir. Bunun yanında imajın bulunduğu çalışma alanının arka planı ise sınırsız renk seçimine imkan sağlamaktadır.
 

 

Adobe Bridge”in daha önceki sürümlerinde de kullanılan koyu zeminli temaların Photoshop CS”da da kullanılması, uzun süreli çalışmalarda gözün yorulmasını engelleyip, bir nevi paspartu yaratıp çalışılan görsele odaklanmayı arttırır nitelik kazanmasını sağlamıştır.
 

Yeni ikonlar ise, bir kısım kullanıcıların beğendikleri, bir kısım geleneksel kullanıcıların ise pek de beğenmedikleri yenilikler içerse de, kısa süreli bir kullanımda rahatlıkla alışılan ve yeni Photoshop CS6 arayüz tasarımı ile oldukça uyumlu bir bütünlük sağlayan ikonlar olarak göze çarpmaktadır.
 

Brush Boyutları
çok yüksek çözünürlüklü dosyalarla çalışan kullanıcıları sevindirecek bir diğer özellik ise, Photoshop CS6″da brush (fırça) boyutlarının 5000px gibi değerlere yükselmesi olmuştur. Maskeleme, boyama gibi işlemlerde oldukça yararlı bir çalışma imkanı sağlayan bu özelliğe ek olarak Filter sekmesinde bulunan Liquify aracının fırça aralığı ise 15.000 gibi oldukça yüksek bir değere yükseltilmiştir.
 

 

Profesyonel retoucher”ların yıllardır beklediği bu özellik oldukça sevindirici bir yenilikken, normal ya da amatör kullanım için oldukça yüksek olan bu değer, Photoshop geliştiricilerinin her türlü durumu göz önüne alarak geniş bir kullanım imkanı sağladıklarını göstermekte ve dikkate değer bir gelişim olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

Arka Planda Kayıt özelliği

Uzun süren fotoğraf ya da çizim işlemlerinde çalıştığımız dosyayı belirli aralıklarla save (kayıt) almayı unuttuğumuz zamanlarda Photoshop”un hata verip kapanması bir çoğumuzun başına gelmiştir. Bilgisayarın donanımı ya da kullanılan Photoshop”un sürümünden bağımsız olarak nadiren de olsa kullanıcıların başına gelen bu sorun, dosyanın recover edilememesi nedeniyle yapılan tüm işin baştan yapılmasına neden olan sinir bozucu sorunlardan biri olmuştur.
 

 

Bu sebeple, Photoshop geliştiricileri, yeni CS6 sürümünde Auto save özelliğiyle birlikte bu sorunun önüne geçmeyi hedeflemişlerdir. Preferences – File Handling sekmesinde yer alan auto save özelliğiyle, çalıştığınız dosyayı farklı zaman aralıklarında Photoshop”un otomatik kayıt etmesi özelliği artık mevcuttur.
 

Camera Raw 7 ile Birlikte Gelen Değişiklikler

Camera Raw 7″de göze ilk çarpan özellik, değişen ana ayar sekmeleri ve parametreleri olmuştur. Fotoğrafta fazla pozlanmış alanların lokal düzeltilmesini sağlayan “recovery” çubuğunun kaldırılması çok da pratiklik içeren bir yenilik olmasa da bu sorun “exposure” sekmesiyle halledilebilir gibi duruyor.
 

 

Exposure ayarı, orta tonlarda pozlama ayarı yapan bir sekme olduğu için çok kesin bir çözüm sunmamaktadır. Bu yüzden CS6 geliştiricileri bu sorun için daha detaylı ve daha doğru ayar yapmaya olanak sağlayan “Whites” ve “Blacks” seçeneklerini koymuşlardır. Recovery ile yapılan ince ve lokal ayarlar ,fazla ve az pozlanmış histogram bilgilerini baz alarak CS6″da whites ve blacks slider”ları ile yapılmaktadır.
 
Bunun yanı sıra yeni sürümde “fill light” ayar çubuğunu da göremiyoruz. Blacks dahil olmak üzere çoğu ayar çubuğunun referans noktaları Camera Raw 6 sürümünden itibaren olduğu gibi merkezileştirildiği için artı ya da eksi hassas ve detaylı ayar yapmak daha mümkün hale gelmiştir.

 

Bunlara ek olarak en yararlı özelliklerden biri de, lens profiline bağlı otomatik düzeltme sekmesinde tek tuşla renk sapmalarını yok edebilme özelliği olmuştur. çekilen fotoğraflarda, kullanılan lens kaynaklı ve fotoğrafa çok yakından bakıldığında kadrajdaki objelerin kenarlarında göze çarpan renk sapmaları, önceki sürümlerde farklı renk kanalları ile ince ayarlarla yok edilirken, CS6″da tek tuşla yüksek oranda bu sorun ortadan kalkmaktadır.
 
Camera Raw ana ekranında göze çarpan bir diğer yenilik de, Brightness ve Contrast ayar çubuklarının ana ekrandan kaldırılması ve Shadows ve Highlights ayarlarının eklenmesi olmuştur.  Bunların yanı sıra Camera Raw”da önceki sürümlerde yer alan parametrik Curve ayarlarına ek olarak yeni sürümde RGB renk kanalında yer alan kırmızı, yeşil ve mavi kanallarında curve ve renk ayarı yapmaya sağlayan “point curve” özelliğinin eklendiğini görüyoruz.

 

Diğer Yenilikler
Video, 3d, vektörel ve tipografik çalışma alanları ve bunlarla ilgili yeniliklerden ziyade fotoğrafçıları ilgilendiren diğer yeniliklere gelirsek bunların başında yeni filtre ve blur özellikleri gelmektedir. özellikle, yeni eklenen tilt – shift özelliği ile oldukça iyi geri bildirimler alan Photoshop CS6 ayrıca diğer yeni blur seçenekleri olan iris – blur ve field – blur özellikleri ile de amatör kullanıcılardan olumlu tepki almıştır. Gradyan blur uygulamasını sağlayan ve fotoğrafta minyatür görünüm etkisi yaratarak farklı bir efekt olan tilt – shift blur, CS6″da çok pratik ve etkileyici bir biçimde kullanılmak üzere kullanıcılara sunulmuştur.
 

Field blur ve iris blur seçenekleri ile de alan derinliği simülasyonu yaratan iki yeni blur seçeneği CS6 ile birlikte gelmiştir.
 

Bir diğer yenilik de yeni crop özelliği olmuştur. Yeni crop özelliği ile birlikte, alışılagelmiş croptan farklı olarak, çerçeve içinde kalan imaj rotasyonu baz alınarak crop yapabilme özelliği eklenmiştir. çoğu klasik kullanıcı için ilk etapta zor ve karışık bir kullanım sunsa da, CS6 gelenekselci kullanıcıları da düşünerek eski sürümlerde kullanılan crop özelliğini CS6″da da kullanabilmeye olanak sağlamıştır.
 

 

Dolayısıyla bu noktada seçim kullanıcıya bırakılmaktadır. Photoshop CS5″te karşımıza çıkan Content Aware modüllerinin en yenisi olan Content Aware Move Tool ise Photoshop CS6 ile karşımıza çıkan en önemli özelliklerden biri olmuştur. Profesyonel retouch yapanlar için mükemmel sonuçlar vermese de amatör kullanıcılar veya çok acil işlemlerde pratik bir çözüm sunan content aware move tool ile fotoğrafta yer alan bir obje farklı bir noktaya rahatlıkla taşınabilmektedir.
 
Genel hattıyla baktığımız zaman, video, 3d, vektörel ve tipografik çalışma alanlarında getirdiği yeniliklerin yanı sıra en büyük yenilikleri fotoğrafçıların hizmetine sunan Photoshop CS6, CS7 sürümü çıkana kadar Adobe”un yaptığı en iyi Photoshop olma özelliğini koruyacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here